| 28 Shtator 2015 |

Trajtimi me rrezet ultravjollcė (UV) pėrmirėson osteointegrimin

Implantet dentare paraqesin zgjedhjen e parė tė kthimit tė funksionit tė zonave pa dhėmbė, qofshin ato me mungesė tė njė dhėmbi ose tė shumė dhėmbėve; suksesi i implantit mund tė arrihet nė 98% tė rasteve.

| 15 Shtator 2015 |

Mikrostruktura dhe funksioni i indit kockor. Mekanizmat e pėrshtatjes.

Indi kockor pėrbėhet kryesisht nga fibra kolagjeni tė zhytura nė njė fazė minerale dhe nga qelizat. Faza minerale formohet nga kristale hidroksiapatiti tė orientuara nė mėnyrė gjatėsore te fibrat e kolagjenit dhe paraqet njė densitet progresiv qė lidhet me maturimin e indit.

| 1 Shtator 2015 |

Vlerėsimi i faktorėve qė ndikojnė tek gjatėsia elektronike e kanalit tė rrėnjės

Njė nga fazat mė tė rėndėsishme tė tė gjithė terapisė kanalare konsiston nė pėrcaktimin e saktė tė gjatėsisė sė punės (Working Length, WL), e pėrkufizuar si distanca mes dy pikave referuese fikse: njėra kurora, e paraqitur nga ndalesa endodontike, tjetra apikale.

| 28 Gusht 2015 |

Rėndėsia e terapisė sė mirėmbajtjes pėr suksesin e implanteve

Qėllimi i kėtij punimi ėshtė qė tė zgjerojė njohuritė e higjenistit dentar mbi strukturėn e implanteve dhe mbi karakteristikat e florės bakteriale perimplantare qė, nėse nuk hiqet siē duhet, sjell dėshtimin e punimit.

| 24 Gusht 2015 |

Implantologjia pas heqjes sė dhėmbit nė prani tė lezioneve endodontike

Tė merren nė ekzaminim futja e implanteve menjėherė pas heqjes sė dhėmbit, qė paraqet njė protokoll kirurgjik tė besueshėm dhe tė pranuar nė mėnyrė universale falė ruajtjes sė mirė estetike tė indeve nga rrjedh, reduktimi i kohės sė plotė tė trajtimit dhe tė mundėsisė sė njė pozicionimi optimal tė i

| 4 Gusht 2015 |

Pozicionimi i implanteve nė pjesė tė infektuara si alternativė e trajtimit endodontik dytėsor

Vėnia e menjėhershme e implanteve pas heqjes sė elementėve me infeksion mund tė konsiderohet si njė teknikė e vlefshme, me pėrqindje suksesi qė janė tė krahasueshme me ato tė trajtimit endodontik dytėsor.

| 1 Korrik 2015 |

Riaftėsimi implant-protezė pas shėrimit spontan tė kisteve tė kockės sė nofullės: rasti klinik

Kistet intrakockore tė nofullės paraqesin njė nga patologjitė mė tė shpeshta nė fushėn e kirurgjisė orale. Literatura shkencore ėshtė unanime nė pėrcaktimin e heqjes kirurgjike tė lezioneve tė kisteve si trajtim i zgjedhur, por ende sot ekzistojnė opinione tė diskutueshme mbi trajtimin e dhėmbėve tė
<<<20 di 21>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D