| 1 Dhjetor 2022 |

Hipertrofia e muskujve maseter te fėmijėt mund tė jetė njė tregues i bruksizmit

Nė vitin 2013 bruksizmi u pėrshkrua nga Akademia Amerikane e Mjekėsisė sė Gjumit si njė "aktivitet i pėrsėritur i muskujve tė nofullės i karakterizuar nga shtrėngimi ose kėrcitja e dhėmbėve me presion mandibular".Megjithėse frekuenca e bruksizmit ndryshon me moshėn dhe gjininė, prevalenca e bruksizmit tė mundshėm te pacientėt pediatrikė varion nga 22.3 nė 28.3% nė dhėmbėt primar dhe ėshtė 32.7% nė dhėmbėt miks.Bruksizmi mund tė shkaktojė dhimbje koke, dhimbje tė muskujve mastikator, ērregullime .....

| 25 Tetor 2022 |

Trajtimi dentar te fėmijėt autikė

Njė shėndet i mirė oral ėshtė njė element esencial pėr shėndetin dhe mirėqenien e secilit prej nesh. Ndonjėherė nuk ėshtė e lehtė tė bindėsh vogėlushėt qė tė respektojnė rregullat bazė pėr tė mbajtur dhėmbėt dhe gengivat tė shėndetshme dhe situata komplikohet edhe mė shumė kur fėmijėt vuajnė nga autizmi. Nė kėto raste, pėr kurat stomatologjike ėshtė e rėndėsishme t'i drejtohen qendrave tė specializuara, qė tė mund tė plotėsojnė nevojat e kėtyre fėmijėve kaq tė veēantė falė ekipit tė mjekėve tė .....

| 19 Shtator 2022 |

Konceptet kryesore tė higjienės orale qė duhet t'i transmetohen fėmijėve pėr tė garantuar shėndetin e tyre tė pėrgjithshėm

Edukimi i fėmijėve pėr mbajtjen e njė higjienė orale korrekte ėshtė i njė rėndėsie tė madhe, mbi tė gjitha sepse fillimi i mundshėm i kariesit mund tė pėrfaqėsojė shkakun e ērregullimeve tė rėnda ekstra-bukale tė panjohura nga vetė prindėrit. Pėr kėtė arsye ėshtė thelbėsore qė pediatri t'i kėshilloje ata nė mėnyrėn e duhur tė duhur ndaj tyre, nė mėnyrė qė t'i ndėrgjegjėsojė pėr rreziqet e nėnvlerėsimit tė larjes sė vazhdueshme dhe tė pėrshtatshme tė dhėmbėve dhe tė sigurohet qė kėto, nga ana tj .....

| 15 Shtator 2022 |

Refluksi gastroezofageal dhe erozioni dentar

Erozioni dentar pėrkufizohet si konsumimi kimik i sipėrfaqeve tė dhėmbėve pa veprimin e baktereve dhe prevalenca e pėrgjithshme e tij te fėmijėt ėshtė 39.6%.Lezionet erozive te dhėmbėt e qumėshtit tė fėmijėve mund tė mos zbulohen klinikisht pėr shkak se dhėmbėt e qumėshtit qendrojnė nė gojė pėr njė kohė relativisht tė shkurtėr; megjithatė, lezionet erozive nė dhėmbėt primar janė tė rėndėsishme pėr parashikimin e erozionit nė dhėmbėt e pėrhershėm.Ashtu si te tė rriturit, erozioni i dhė .....

| 5 Gusht 2022 |

Procedurat dentare sedative te fėmijėt. Udhėzimet e Akademisė Amerikane tė Pediatrisė

Akademia Amerikane e Pediatrisė (AAP), nė bashkėpunim me Akademinė Amerikane tė Dentistrisė Pediatrike, ka pėrditėsuar udhėzimet e saj pėr procedurat dentare qė duhet tė kryhen me sedatim te fėmijėt. Indikacionet rekomandojnė praninė e tė paktėn dy ekspertėve me trajnime specifike nė rastin e njė pacienti pediatrik qė i nėnshtrohet sedatimit tė thellė ose anestezisė sė pėrgjithshme pėr trajtimin dentar nė njė klinikė dentare ose nė spital."Jo vetėm kaq. Sedatimi duhet tė administrohet nga njė a .....

| 4 Gusht 2022 |

Ushqyerja me gji mbron nga keqformimi dentar

Ushqyerja e foshjes me gji deri nė gjashtė muajt e parė tė jetės pėr tė parandaluar sėmundjet infantile ėshtė efikase edhe nė parandalimin e keqformimit dentar. Nė kėtė pėrfundim ka arritur njė studim i publikuar nė Pediatrics, me autore kryesore  Karen Glazer Peres (University of Adelaide). Dihet se ushqyerja me gji ka njė efekt mbrojtės kundrejt shumė sėmundjeve", thotė studiuesja, duke rikujtuar se faktet e disponueshme deri tani flasin pėr gjashtė muajt e parė tė jetės sė foshnjės. "Ef .....

| 2 Gusht 2022 |

Ekzaminimi dentar nė shkolla nuk ėshtė shumė efektiv nė parandalimin e sėmundjeve

Sipas njė rishikimi tė botuar nė Cochrane, programet e ekzaminimit dentar nė shkolla mund tė jenė mė pak efektive sesa pritej nė parandalimin e kariesit dhe problemeve dentare te fėmijėt. Shėndeti dentar dhe oral konsiderohen si pjesė thelbėsore e shėndetit tė pėrgjithshėm dhe OBSH nė vitin 2003 pėrcaktoi karakteristikat dhe rėndėsinė e tyre. Mė shumė se 1 nė 2 fėmijė vuajnė nga kariesi dhe 73% e tyre kanė pasur tė paktėn njė episod gengiviti nė moshėn shkollore. Pavarėsisht kėsa .....
1 di 8>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D