Prevalenca botėrore e dhėmbėve natalė dhe prenatalė

Pedodonci | 5 Shtator 2023 |

Prevalenca botėrore e dhėmbėve natalė dhe prenatalė


Dalja e dhėmbėve ėshtė njė proces fiziologjik qė pėrfshin largimin e elementit dentar nga pozicioni i tij fillestar drejt zgavrės sė gojės.

Dhėmbi i parė primar zakonisht shpėrthen nė moshėn rreth 6 muajsh, duke shėnuar njė proces tė rėndėsishėm nė zhvillimin e fėmijės.

Megjithatė, mund tė ndodhin ndryshime nė kronologjinė tipike tė daljes sė dhėmbėve dhe ky proces mund tė fillojė edhe nė ditėt e para tė jetės ose edhe para lindjes.

Dhėmbėt e pranishėm nė lindje quhen dhėmbė natalė, ndėrsa ata qė dalin brenda 30 ditėve tė para tė jetės quhen dhėmbė neonatalė.

 

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike tė publikuar nė "Journal of the American Dental Association", autorėt pėrcaktuan prevalencėn mbarėbotėrore tė dhėmbėve natalė dhe neonatalė duke kėrkuar nė gjashtė baza tė dhėnash elektronike dhe literaturė gri deri mė 23 shkurt 2023.

U identifikuan studimet vėzhguese qė raportonin prevalencėn e sėmundjes dentare natale ose neonatale.

Studimet qė morėn parasysh dhėmbėt e lindjes dhe dhėmbėt neonatal me terma identikė ose qė nuk raportuan prevalencė u pėrjashtuan nga rishikimi.

Cilėsia metodologjike e studimeve u vlerėsua duke pėrdorur metodėn e Joanna Briggs Institute pėr studimet qė raportojnė tė dhėnat e prevalencės. Prevalenca mbarėbotėrore e dhėmbėve natalė dhe neonatalė u vlerėsua nėpėrmjet metaanalizės proporcionale nėpėrmjet njė modeli beta-binomial.

Heterogjeniteti midis studimeve u vlerėsua duke pėrdorur analizėn e nėngrupeve dhe meta-regresionit.

Rezultatet

Asnjė nga 23 studimet e pėrfshira nuk i plotėsonte tė gjitha pikat e listės kontrolluese metodologjike tė cilėsisė.

Prevalenca mbarėbotėrore e dhėmbėve natalė u gjet tė ishte 34,55 (95% CI, 20,12 deri nė 59,26) pėr 10,000, dhe prevalenca e dhėmbėve neonatal ishte 4,52 (95% CI, 2,0 deri nė 59 deri nė 17,91) pėr 10,00.

Analiza e nėngrupit tė kontinentit tregoi se prevalenca e dhėmbėve tė lindjes varionte nga 11,26 (95% CI, 7,58 nė 16,61) pėr 10,000 nė Azi nė 75,32 (95% CI, 7,58 nė 16,61) pėr 10,000 nė 10,000% CI1,12 deri nė nė 99.86) pėr 10,000 nė Amerikėn e Veriut dhe prevalenca e dhėmbėve neonatal varionte nga 3.52 (95% CI, 1.73 nė 7.06) pėr 10,000 nė Europė nė 6.01 (95% CI, 2.25 nė 16.60, 001 nė Amerikėn e Jugut) nė Amerikėn e Jugut.

Meta-regresioni nuk gjeti asnjė lidhje statistikisht domethėnėse midis shkallės sė prevalencės dhe vitit tė publikimit ose madhėsisė sė kampionit.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime dhe rishikime tė tjera tė ngjashme, mund tė konstatohet se prevalenca e dhėmbėve natalė dhe prenatalė ėshtė shumė e ulėt dhe varion nga kontinenti nė kontinent.

Prevalenca botėrore e dhėmbėve natalė dhe neonatalė ėshtė pėrkatėsisht 34,55 pėr 10,000 dhe 4,52 pėr 10,000.

Implikimet klinike

Megjithėse vetėm afėrsisht 1 nė 289 tė porsalindur kanė dhėmbė nė lindje dhe vetėm 1 nė 2212 kanė dhėmbė neonatalė, duke rezultuar nė njė prevalencė tė ulėt, profesionistėt duhet tė kujdesen pėr t'i identifikuar kėto kushte herėt pasi ato shpesh kėrkojnė trajtim tė menjėhershėm.

Megjithatė, tė dhėnat nga ky rishikim mbėshteten nga studime me cilėsi tė ulėt metodologjike, kėshtu qė nevojiten studime tė ardhshme me rigorozitet mė tė madh metodologjik pėr tė rritur sigurinė e prevalencės sė kėtyre kushteve anormale.

Pėr mė shumė informacion:

Filipe Colombo Vitali, Pablo Silveira Santos, Carla Massignan, Mariane Cardoso, Lucianne Cople Maia, Saul Martins Paiva, Cleonice da Silveira Teixeira. Worldwide prevalence of natal and neonatal teeth: systematic review and meta-analysis. J Am Dent Assoc 2023;S002-8177(23)00403-8.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D