| 16 Prill 2021 |

Kurkumina nė menaxhimin e simptomave tė fibrozės submukoze orale

Fibroza submukoze orale, OSMF, ėshtė njė sėmundje inflamatore kronike, me imunitet te ndėrmjetėsuar, e lidhur me stresin oksidativ tė shtuar, i cili i atribuohet njė shkalle tė lartė tė transformimit malinj. Laktat dehidrogjenaza (LDH) ėshtė njė tregues enzimatik i stresit oksidativ dhe nivelet e tij tė rritura janė demonstruar nė tumoret orale dhe nė sėmundjet potencialisht malinje si leukoplakia, lichen planus dhe OSMF.Terapi tė shumta janė testuar pėr OSMF, tė tilla si administrimi i steroid .....

| 23 Mars 2021 |

Sindroma e djegies sė gojės dhe ndikimi i saj nė cilėsinė e jetės

Sindroma e djegies sė gojės (BMS) pėrkufizohet si njė ndjesi djegieje intraorale ose disestezi qė ndodh ēdo ditė (pėr tė paktėn 2 orė), dhe zgjat pėr mė shumė se 3 muaj pa ndonjė dėmtim shoqėrues tė dukshėm klinikisht. Ėshtė njė sėmundje komplekse, etiopatogjeneza e sė cilės ėshtė ende nė diskutim.Kjo gjendje prek kryesisht pjesėn e pėrparme tė gjuhės, me prevalencė mė tė madhe nė mesin e grave periudhė dhe pas menopauzės, dhe vlerėsohet tė prekė 0.6% nė 3.7% tė popullsisė.  Klinikish .....

| 12 Mars 2021 |

Roli i mikrobiomės orale nė parandalimin e sėmundjeve periodontale

Nė bazėn e formimit tė pllakave ekziston njė ērregullim nė tė cilin humbet ekuilibri kompleks midis specieve rezidente nė zgavrėn e gojės, i cili pėrcakton mirėmbajtjen e gjendjes shėndetėsore (eubioza), e tillė qė mund tė ēojė nė njė gjendje patologjike (disbiosza). Kjo ėshtė e ashtuquajtura hipotezė "ekologjike" e pllakės, sipas sė cilės pavarėsisht pėrbėrjes sė mikrobiomės orale tė shėndetshme e cila mund te jetė jashtėzakonisht e qėndrueshme, ndryshimet nė faktorėt fiziologjikė ose tė .....

| 5 Mars 2021 |

Malokluzioni: si klasifikohet dhe si trajtohet ai

Termi malokluzion pėrcakton njė model patologjik tė rritjes sė maksilareve (nofulla e sipėrme dhe mandibula), pavarėsisht nėse shoqėrohet ose jo me keqpozicionimin e dhėmbėve tė pėrhershėm.Klasifikimi i malokluzionitShpesh dėgjojmė tė thuhet se stomatologjia ndahet nė klasa: e thėnė me terma shumė mė thjeshtė, klasa e parė pėrcakton normalitetin, klasa e dytė karakterizohet nga njė ndryshim nė rritjen e pjesės sė sipėrme tė gojės, ndėrsa nė klasėn e tretė mandibula rritet mė shumė se maksi .....

| 8 Shkurt 2021 |

Kariesi dentar: mė pak ėmbėlsira dhe higjienė mė tė kujdesshme orale

Unė besoj se lidhja ėmbėlsira- karies tani ėshtė e njohur mirė; qė nga fėmijėria prindėrve dhe edukatorėve u ėshtė thėnė nė mėnyrė tė pėrsėritur qė tė mos marrin vazhdimisht substanca me njė pėrmbajtje tė lartė sheqeri pėr tė shmangur shfaqjen e kariesit.Sigurisht qė rekomandimet e dhėna kanė funksionuar nėse ėshtė e vėrtetė sepse ėshtė vėnė re qė nė tė gjitha vendet perėndimore njė ulje e kariesit dentar. Sidoqoftė, edhe sot hasim kariesin dentar tė fėmijėrisė, njė element karakterizues i njė .....

| 29 Janar 2021 |

Bruksizmi: shkaqet, simptomat dhe trajtimi

Bruksizmi mund tė tingėllojė si fjalė e huaj, por koncepti nuk ėshtė i tillė. Nė fakt ėshtė tendenca pėr tė shtrėnguar dhe gėrryer dhėmbėt pa e ditur. Ky fenomen, natyrisht, ėshtė mė i shpeshtė gjatė gjumit, kur ėshtė e pamundur tė ushtrosh kontroll tė vetėdijshėm mbi lėvizjet. Nė veēanti, fazat e para tė gjumit janė ato nė tė cilat ndodh kėrcitja e dhėmbėve, ndėrsa me ardhjen e gjumit tė thellė lėvizjet pushojnė. Nė fakt, bruksizmi ėshtė ērregullimi i tretė mė i zakonshėm i gjumit pas bis .....

| 26 Janar 2021 |

Goja e thatė: nga ērregullimi te shėrimi

Mungesa ose zvogėlimi i rrjedhjes sė pėshtymės shkakton tharje tė gojės (xerostomia). Kur mukoza e gojės nuk mbulohet mirė nga pėshtyma e cila, pėrveē hidratimit, ka pėr detyrė edhe tė mbrojė gojėn nga shfaqja e mikrobeve, pasojat qė ndodhin mė pas janė shumė tė ndryshme duke filluar nga simptoma tė lehta siē janė dėshira e vazhdueshme pėr tė pirė mė shumė, fyt, gjuhė dhe buzė tė thata, cepat e ēara tė gojės, djegia e gojės, vėshtirėsi nė tė folur, nė pėrtypje, nė gėlltitjen e ushqimit tė fortė .....
1 di 17>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D