Lidhja e bruksizmit me alkoolin, kafen dhe duhanin

Ortodonci dhe gnatologji | 14 Shtator 2020 |

Lidhja e bruksizmit me alkoolin, kafen dhe duhanin


A ekziston njė lidhje ndėrmjet bruksizmit dhe alkoolit, duhanit apo abuzimit me drogėra? Kėtė ēėshtje e ka marrė nė konsideratė njė kėrkim sistematik i literaturės qė ėshtė shfaqur nė kopertinėn e Jada, gazeta e American Dental Association. Dhe pėrgjigjja, frut i metanalizės sė rezultateve tė shtatė studimeve tė kryera nė kampione tė ndryshueshme nga 51 dhe 10.299 pjesėmarrės, ėshtė kryesisht pozitive.

Pavarėsisht se studimet e para mbi argumentin datojnė mė shumė se 45 vjet mė parė dhe kanė prodhuar me kalimin e viteve indikacione tė shumta nė mbėshtetje tė kėsaj lidhjeje, njė provė konkluzive nuk ishte prodhuar deri mė tani. Pėr korrektėsi rishikimi, i koordinuar nga Eduardo Bertazzo-Silveira dhe nga kolegėt e tij tė universitetit brazilian tė Santa Catarina, tregon qė bruksizmi lidhet me konsumimin e alkoolit, kafeinės dhe duhanit. Nė fakt nuk janė prova tė mjaftueshme qė tė mbėshtesin me siguri njė lidhje analoge me abuzimin e substancave, edhe pėr shkak tė vėshtirėsisė dhe pėrdorimeve etike nė kryerjen e studimeve tė kėtij tipi.
Alkooli mund tė interferojė me gjumin e natės dhe tė influencojė fazat, duke shkaktuar njė rritje tė fortė nė pėrqendrimin lokal tė serotoninės, opiateve dhe dopaminės nė nivel cerebral. Pėrveē kėsaj kėrkuesit kanė gjetur riskun e njė aktiviteti elektrik tė muskulit maseter, kur alkooli ėshtė marrė pak pėrpara gjumit, duke e bėrė bindėse njė rritje tė shpeshtėsisė sė episodeve tė bruksizmit.

Kafeina ėshtė njė stimulues i sistemit nervor qendror dhe mund tė konsiderohet si substanca psikoaktive mė e pėrhapur nė botė. Kjo nuk e bėn tė rrezikshme, pėrkundrazi: studimet shkencore kanė treguar se kafeja ka shumė efekte pozitive nė shėndet, megjithatė, nėse konsumohet nė sasi tė mėdha mund tė ketė lidhje me bruksizmin te personat qė janė tė predispozuar pėr tė.

Nė rastin e duhanit, substanca ėshtė shumė e dėmshme, mekanizmi predispozues ndaj bruksizmit mund tė lidhet sipas studiuesve me reduktimin e futjes sė gjakut nė inde. Edhe nė kėtė rast, janė konsumatorėt e pėrhershėm qė pėrjetojnė njė risk mė tė madh pėr bruksizmin gjatė natės.

Adelmo Calatroni

Pėrktheu: Valbona SpahiaPėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 35 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D