Kur duhet nisur trajtimi ortodontik?

Ortodonci dhe gnatologji | 23 Shkurt 2024 |

Kur duhet nisur trajtimi ortodontik?

Pyetja mė e shpeshtė qė u bėjnė prindėrit dentistėve pas asaj se kur mund tė ēohet fėmija pėr herė tė parė te dentisti, ėshtė se kur duhet tė fillohet trajtimi ortodontik. Kėto...


Pyetja mė e shpeshtė qė u bėjnė prindėrit dentistėve pas asaj se kur mund tė ēohet fėmija pėr herė tė parė te dentisti, ėshtė se kur duhet tė fillohet trajtimi ortodontik. Kėto janė pyetje tė cilave dentisti duhet t'u japė pėrgjigje tė qarta, nė mėnyrė qė prindėrit tė kuptojnė kohėn dhe qasjen e duhur ndaj parandalimit sa i pėrket shėndetit oral tė fėmijėve tė tyre.

"Kur flitet pėr pacientėt e vegjėl, fjalėkalimet duhet tė jenė 'parandalim' dhe 'kohė'. Prandalimi sot fillon qė nė barkun e nėnės, kur sjelljet e virtytshme tė prindėrve janė hapat e parė pėr zhvillimin harmonik oral. Nė fakt, nė ditėt e sotme, termi 'pedodonci' ėshtė zėvendėsuar me termin 'stomatologjia infantile', ose akoma mė mirė 'stomatologjia materno-infantile'", theksojnė ortodontėt pediatrikė.

"Koha, nė fakt, nėnkupton diagnostikimin e saktė nė momentin e duhur dhe trajtimin ortodontik nė moshėn e caktuar. Problemet nė skelet mund tė zbulohen tashmė qė nė moshėn 5-6 vjeēare te dhėmbėt e hershėm tė pėrzier, apo edhe te dhėmbėt e qumėshtit, ndėrsa pėr ērregullimet ortodontike, ndėrrimi i fundit i dhėmbėve mund tė jetė njė moment mė i pėrshtatshėm pėr korrigjim", evidentojnė specialistėt.

Shoqata Italiane e Ortodoncisė thekson se nuk bėhet fjalė vetėm pėr tė pasur dhėmbė tė drejtė apo tė shtrembėr; nė rrezik ėshtė zhvillimi i duhur i tė gjithė kavitetit oral, me funksionet e tij tė shumta. Prandaj, ėshtė thelbėsor monitorimi i fėmijės nga profesionistėt e duhur.

"Rezulton e rėndėsishme qė profesionistėt tė cilėt trajtojnė pacientin pediatrik, si stomatologu pediatrik dhe ortodonti pediatrik, tė bashkėpunojnė pėr njė menaxhim tė integruar tė shėndetit oral, ose mė mirė akoma qė kėto dy specialitete tė jenė tė trupėzuara tek i njėjti profesionist", pėrfundon SIDO.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Pak interesant ( 1 votim / mesatar 2 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D