Privatėsia


1. Kriteret e pergjithshme te perdorimit te faqes elektronike (webpage)

1.1 Life Sh.p.k ka krijuar faqen elektronike Dentist33.al pėr t'i ofruar informacion dhe shėrbime pėrdoruesve tė kesaj faqeje. Pėrdorimi i kesaj faqeje elektronike  i nenshtrohet kritereve te meposhtme, ne lidhje me te cilat pėrdoruesve ju kerkohet t'i lexojnė me kujdes dhe t'i zbatojnė. Pėrdorimi i kesaj faqeje elektronike nėnkupton pranimin e pakushtėzuar tė ketyre kritereve.

1.2 Perdoruesi eshte pėrgjegjės pėr parashikimin e tė gjitha pajisjeve tė kėrkuara pėr tė hyrė nė kete faqe elektronike dhe pėr ēdo detyrim pėrkatės qe ekziston nga dhe ndaj personave tė trete. Perdoruesi pranon tė pėrdore faqen elektronike vetėm nė pėrputhje me keto kritere. Nė rastin kur pėrdorimi i paautorizuar i kėsaj faqeje elektronike pėr llogari te perdoruesit i shkakton dėme ndonje personi fizik apo juridik, i cili per pasojė padit Life Sh.p.k, perdoruesi pranon tė zhdėmtoje kete person pėr tė gjitha humbjet dhe/ose dėmtimet qė rrjedhin nga njė pretendim i tillė.

1.3 Aftėsia juaj si pėrdorues i kėsaj faqeje elektronike ėshtė personale pėr ju si individ, dhe pėr rrjedhojė ju nuk mund ta ndani atė me njė individ tjetėr. Nėse jeni pajisur me emrin e pėrdoruesit dhe njė kod hyrje, ju pranoni ta ruani kėtė nė sigurinė e pėrcaktuar dhe ju pranoni tė njoftoni Life Sh.p.k drejtpėrsėdrejti sapo ju tė diktoni cdo zbulim tė paautorizuar ose pėrdorim tė emrit tuaj pėr pėrdorim personal, dhe nėse jeni pėrgjegjės pėr ēdo humbje ose dėmtim qė mund tė rrjedhė nga pėrdorimi i paautorizuar ose zbulim.

1.4 Nėse nje paragraf i kritereve tė mėposhtme konsiderohet si i pazbatueshėm, ai nuk do tė dėmtojė vlefshmėrinė dhe zbatueshmėrinė e kritereve tė tjera. Kėto kritere pėrfaqėsojnė marrėveshjen e pėrgjithshme ndėrmjet ēdo pėrdoruesi te kesaj faqeje elektronike dhe Life Sh.p.k, dhe udhėheqin aksesin dhe pėrdorimin e kesaj faqeje elektronike nga pėrdoruesit. Kėto kritere mbizotėrojnė mbi ēdo marrėveshje tjetėr me shkrim ndėrmjet pėrdoruesit dhe Life Sh.p.k nė lidhje me pėrdorimin e kėsaj faqeje elektronike. Kėto kritere rregullohen dhe interpretohen nė pėrputhje me Ligjin Nr. 9887, datė 10.03.2008, "Pėr mbrojtjen e tė dhėnave personale", tė ndryshuar dhe akteve nenligjore te dala ne zbatim te tij dhe ēdo mosmarrėveshje qė rrjedh prej saj do tė gjykohet nga gjykata shqiptare e shkallės sė pare.

1.5 Perdoruesi i kėsaj faqeje elektronike merr pėrsipėr tė mos veproje gjatė pėrdorimit tė saj, me dashje ose pa dashje, nė kundėrshtim mė ndonje dispozite ligjore, akt nenligjor ose rregullore tė publikuar nga ana e ēdo organi kompetent te shtetit shqiptar; te mos e perdore kėtė faqe elektronike pėr tė bėrė pėrpjekje tė paautorizuara pėr tė patur akses nė sistemet e Life Sh.p.k ose rrjete tė personave te trete; tė mos e pėrdore kėtė faqe elektronike pėr tė ushtruar veprimtari tregtare ose ēdo veprimtari tjetėr, ose tė kontribuojė nė veprimtari, tė cilat janė tė ndaluara me ligj; tė mos e pėrdore kėtė faqe elektronike pėr tė transferuar materiale qė janė komprometuese, fyese ose kėrcėnuese ose qė dhunojnė tė drejtat e personave te trete, ose qė synojnė tė shkaktojnė prishje, bezdisje ose shqetėsime tė panevojshme ēdo personi tė tretė, ose tė dėrgojnė mesazhe qe ju e dini qė janė tė rreme ose tė pėrdorin kėtė faqe elektronike pėr qėllime tė tilla; tė informoje ne menyre te drejtperdrejte Life Sh.p.k pėrsa i pėrket ēdo pretendimi ose padie tė ēdo lloji kundėr jush pėr pėrdorim tė kėsaj faqeje elektronike dhe, nė vijim tė kėrkesės nga Life Sh.p.k, pėr tė pushuar menjėherė padinė ne fjale, dhe tė informoje ne menyre te drejtperdrejte Life Sh.p.k ne lidhje me ndryshimet qė dėmtojnė regjistrimin e tė dhėnave te tij.

1.6 Life Sh.p.k mundet, pėr ēdo arsye dhe pa njoftim paraprak, tė ndryshojė kėto kritere. Pėrdorimi i mėtejshėm i kėsaj faqeje elektronike nga pėrdoruesit pas datės sė hyrjes nė fuqi tė cdo ndryshimi nė keto kritere do tė konsiderohet si pranim i kėtyre ndryshimeve nga pėrdoruesit.

1.7 Life Sh.p.k zoteron tė drejtėn pėr tė ndryshuar dhe per te terhequr ēdo pjesė ose te gjithė kete faqe elektronike nė ēdo moment, pa asnje njoftim paraprak. Pėrdoruesit e kėsaj faqeje elektronike nuk do te kene tė drejtė tė kėrkojnė zhdėmtim pėr paaftėsi pėr tė pėrdorur shėrbimet e ofruara nga faqja elektronike. Ēdo ndryshim do tė bėhet efektiv nga momenti pasardhes i hyrjes ne faqen elektronike.

2. Mospranimi i riprodhimit

2.1 Tė drejtat e pronėsisė intelektuale qė rrjedhin nga ose lidhen me pėrmbajtjen e kėsaj faqe elektronike, duke pėrfshirė, pa kufizim, ēdo dokument, skedar, tekst, pamje, grafike, dokument bashkėngjitur dhe ēdo kod tė pėrfshirė nė tė si edhe ēdo pėrshkrim tė pėrgjithshėm tė faqes elektronike, pėrbėn pronėsinė intelektuale dhe industriale tė Life Sh.p.k derisa nuk parashikohet ndryshe, dhe mbrohen nga nenet pėrkatėse tė ligjit shqiptar/dhe ndėrkombėtar. Ēdo emėr produkti i pėrmendur nė kėtė faqe elektronike pėrbėn markat e Life Sh.p.k, me pėrjashtim tė markave tė treguara, qė janė pronė e shoqėrive tė tjera.

2.2 Life Sh.p.k autorizon pėrdoruesit pėr tė kopjuar dhe printuar pjese ose dokumente nga kjo faqe elektronike (me pėrjashtim tė pėrmbajtjes nė pronėsi tė njė personi tė tretė, e cila eshte pėrcaktuar si e tillė) pėr pėrdorim jo-tregtar nga ana e tyre, me kusht qė njė kopje ose ekstrakt i kėtyre dokumenteve ose faqeve tė pėrftuara mirėmban tė gjitha drejtat intelektuale ose ēdo njoftim tjetėr pronėsie dhe dorėheqje tė pėrfshirė kėtu. Tė gjitha logot dhe markat e Life Sh.p.k nuk mund tė pėrdoren ose tė riprodhohen pa pėlqimin e shkruar Life Sh.p.k.

3. Mospranimi i pergjegjesise

3.1 Nė cdo rast Life Sh.p.k nuk mban pėrgjegjėsi ndaj nje personi fizik dhe/ose juridik, ne lidhje me ose pėr cdo dėmtim tė drejtpėrdrejtė, tė tėrthortė, tė mėvonshėm, ose vijues tė ēdo lloji, duke pėrfshirė dėmtimin e personalitetit, qė rrjedh nga ose eshte rrjedhojė e kėsaj faqeje elektronike ose nga ēdo faqe tjetėr elektronike ose ēdo burim tjetėr, referencė, ose mundėsi hyrje nėpėrmjet kėsaj faqe elektronike ose pėr pėrdorimin, shkarkimin ose mundėsinė e marrjes tė ēdo tė dhėne, informacioni, produkti ose shėrbimi, duke pėrfshirė si shembull dhe jo plotėsisht, ēdo humbje tė ardhurash, humbje programesh kompjuterike ose tė dhėna, edhe nė rastin kur Life Sh.p.k ėshtė paralajmėruar shprehimisht mbi mundėsinė e kėtij dėmi.

3.2 Life Sh.p.k nuk garanton ne asnje rast dhe asnje rrethane, ne menyre te drejtpėrdrejte ose te terthorte, se pėrmbajtja e kesaj faqeje elektronike do tė jetė nė ēdo kohė e pėrditėsuar, e sigurt, pa gabime, do tė pėrputhet me kėrkesat e pėrdoruesve dhe se rezultati qė do rrjedhė nga pėrdorimi i saj, do tė jetė i besueshėm, i saktė dhe pa gabime.

3.3 Si rrjedhojė e zhvillimeve nė proces, informacioni qė pėrmban kjo faqe elektronike nuk mund tė jetė i pėrditėsuar ne cdo moment. Pėrdorimi i informacionit tė pėrftuar ose tė ruajtur nga ose nėpėrmjet kėsaj faqeje elektronike mbėshtetet ekskluzivisht nė gjykimin e pėrdoruesit dhe ėshtė pėrgjegjėsi e tij. Pėrdoruesi pranon se duhet tė vlerėsojė pėrmbajtjet dhe se ėshtė pėrgjegjės pėr ēdo rrezik qė mund tė pervijoje nga pėrdorimi i pėrmbajtjes.

3.4 Pėrmbajtja e kėsaj faqeje elektronike nuk pėrmban kėshilla dhe nuk bėn rekomandime, as nuk konsiderohet as si sugjerim pėr ēdo vendim ose veprim, ftesė pėr investim ose pėrgjithėsisht pėr pjesėmarrje nė kuota ose garanci tė tjera tė Life Sh.p.k.

4. Faqet e personave te trete

4.1 Disa nga pėrmbajtjet e faqeve elektronike mund tė zotėrohen nga persona tė trete (d.m.th. artikuj, tė dhėna ose ekstrakte) ose mund tė ekzistojne mbirrjete, te cilat cojne nė faqe elektronike nė pronėsi tė personave te trete, qe kanė pėrgjegjėsi tė plotė (civile ose penale) pėr sigurinė, ligjshmėrinė ose besueshmėrinė e faqeve tė tyre elektronike dhe shėrbimeve, e posaēme pėr ēdo pėrgjegjėsie nga Life Sh.p.k.

4.2 Life Sh.p.k i parashikon kėto lidhje nė dobi tė pėrdoruesve, dhe nuk ka kontroll mbi faqet elektronike nė pronėsi tė personave te trete ose pėrmbajtjet e tyre, tė cilat mund tė aksesohen nėpermjet kėsaj faqeje elektronike ose janė gatshme, dhe pėr rrjedhojė Life Sh.p.k nuk mbėshtet, financon, kėshillon ose nė cdo rast pranon cdo pėrgjegjėsi pėr kėto faqe elektronike ose pėrmbajtjet e tyre.

4.3 Life Sh.p.k nuk mund tė garantojė se pėrdoruesit e kėsaj faqeje elektronike kanė tė drejtė tė pėrdorin pėrmbajtjet e zotėruara nga persona te trete, tė cilat janė tė aksesueshme nė kėtė faqe elektronike. Pėrdoruesit duhet tė pajisen me leje nga personi i trete para pėrdorimit ose ruajtjes sė kėtyre pėrmbajtjeve. Pėrmbajtjet e mbrojtura nga e drejta e autorit dhe verejtjet e autorit apo mbi te drejtat e autorit nuk mund tė ndryshohen pa marrė paraprakisht pėlqimet e nevojshme.

5. Perdorimi i informacionit
 
5.1 Ēdo informacion i ofruar ndaj Life Sh.p.k nga pėrdoruesit e kėsaj faqeje elektronike, duke pėrfshirė, por jo pėrjashtimisht, tė dhėna personale, njohuri praktike, komente, ide, pyetje, teknika, ekstrakte ose tė dhėna tė tjera tė pėrshtatshme) nuk konsiderohet konfidencial. Life Sh.p.k mund tė zbulojė, kopjojė dhe tė pėrdorė pa kufizim tė gjithė ose njė pjesė tė kėtij informacioni pėr ēdo qėllim tė ligjshėm.

6. Parimet e konfidencialitetit

6.1 Ne zbatim te Ligjit Nr. 9887, datė 10.03.2008, "Pėr mbrojtjen e tė dhėnave personale", tė ndryshuar dhe akteve nenligjore te dala ne zbatim te tij, Life Sh.p.k konsideron sigurinė e tė dhėnave personale tė pėrdoruesve tė faqes elektronike shumė tė rėndėsishme dhe ėshtė pėrgjegjėse pėr ruajtjen e konfidencialitetit tė informacionit personal tė parashikuar nė tė.

6.2 Pėrdoruesve u kėrkohet tė lexojnė me vėmendje parimet e konfidencialitetit. Politika e konfidencialietit mund tė ndryshojė herė pas here. Parimet e konfidencialitetit pėrcaktojne kushtet qė rregullojnė pėrdorimin e tė dhėnave personale tė marra. Cdo person qė e pėrdor kėtė faqe elektronike ose ėshtė i regjistruar si pėrdorues i shėrbimeve tė ofruara nga Life Sh.p.k pranon kėtė pėrdorim. Pėr rrjedhojė, kėrkohet qe nga ana e perdoruesve te kryhen perditesime te vazhdueshme, ne menyre qe pėrdoruesit te jenė nė dijeni tė politikave me te reja te zbatueshme, nė ēdo kohė qė ata vizitojnė kete faqe elektronike.

7. Mbrojtja e te dhenave personale, qellimi i perdorimit te tyre, dhe perdorimi i limiteve kompjuterike (cookies)

7.1 Informacioni do te grumbullohet pėr monitorimin e faqes elektronike ne fjale. Gjatė kėsaj procedure, tė dhėna personale qė mund tė njihen nuk do te grumbullohen. Normalisht, informacioni pėrsa i pėrket numrit tė vizitorėve dhe emrit tė sektorit fillestar tė furnizuesit me shėrbime interneti (internet service provider) do te grumbullohet. Ky informacion do te pėrdoret pėr tė kuptuar pėrdorimin e implementuar nga vizitori i faqes elektronike, dhe mund tė ndahet me shoqėri tė tjera dhe persona tė tjere tė trete.

7.2 Faqja elektronike e Life Sh.p.k nuk ėshtė ligjėrisht pėrgjegjėse pėr kriteret mbi tė cilat tė dhėnat personale grumbullohen, administrohen, pėrdoren dhe mbrohen nga faqe tė tjera elektronike, tė cilat janė tė aksesueshme nėpėrmjet hallkave tė siguruara nga faqja elektronike e Life Sh.p.k.

7.3 Life Sh.p.k eshte e angazhuar per mbrojtjen e te dhenave personale te perdoruesve te kesaj faqeje elektronike. Life Sh.p.k do te tregoje nje kujdes te arsyeshem per te dhenat personale te perdoruesve te kesaj faqeje, dhe do te marre masa per te ruajtur privatesine e tyre. Life Sh.p.k zotohet se do t'i perdore te dhenat personale te grumbulluara ne perputhje me legjislacionin ne fuqi ne Republiken e Shqiperise, dhe konventat nderkombetare per mbrojtjen e te dhenave personale, ne te cilat Republika e Shqiperise eshte pale.

7.4 Administrimi dhe mbrojtja e tė dhėnave personale do tė udhėhiqet dhe kryhet ne baze te Ligjit Nr. 9887, datė 10.3.2008, "Pėr mbrojtjen e tė dhėnave personale", tė ndryshuar, akteve nenligjore te dala ne zbatim te tij dhe kritereve te percaktuara ne kete faqe elektronike. Nė asnjė rast, tė dhėnat personale si mė lart nuk do t'i zbulohen njė personi apo pale tė tretė (me pėrjashtim tė autoriteteve kompetente, nė baze te kritereve te parashikuara nė ligj), dhe natyra e tyre personale do tė mbrohet nė ēdo kohė. Regjistrime tė kėtyre tė dhėnave do te mbahen nga ana e Life Sh.p.k pėr qėllime komunikimi, statistikash dhe pėrmirėsimi tė shėrbimit tė klientit. Ju detyroheni sipas ligjit pėr t'i dhėnė Life Sh.p.k pėlqimin tuaj pėr pėrdorimin e tė dhėnave personale nga kjo e fundit.

7.5 Te dhenat personale te marra nga perdoruesit do te perdoren per qellimet e meposhtme: aktivitete te lidhura ngushtesisht me funksionimin e sherbimeve te kesaj faqeje elektronike; per t'i lejuar perdoruesit aksesin ne produktet dhe/ose sherbimet e kerkuara, dhe marrjen e ketyre produkteve dhe/ose sherbimeve; per t'ju pergjigjur pyetjeve dhe kerkesave te perdoruesit; per administrimin teknik te kesaj faqeje elektronike dhe te sistemit te saj informativ; per pasurimin ose personalizimin e permbajtjes te faqes elektronike, te sherbimeve, te paraqitjes vizive te faqes; ruajtjen ne forme te permbledhur te te dhenave te perdoruesve ose te hyrjeve te tyre ne kete faqe elektronike, per qellime te kerkimit shkencor, te analizes te tregut ose te pergatitjes te raporteve, te kryera ne menyre te drejtperdrejte nga ana e Life Sh.p.k ose nga shoqeri te treta, te specializuara ne fushat perkatese; per komunikim me perdoruesit ne lidhje me ndryshime apo perditesime te kesaj faqeje elektronike ose te sherbimeve te saj, sherbime publicitare, komunikime te ofertave speciale dhe te promocioneve; si dhe anketime ne lidhje me tema te ndryshme, ne lidhje me te cilat perdoruesi mund te vendose lirisht nese do te marre pjese ose jo.

7.6 Nė kohė, informacioni pėrsa i pėrket produkteve dhe shėrbimeve tė Life Sh.p.k mund tė shpėrndahet nėpėrmjet e - mailit ose postės. Nėse pėrdoruesi nuk dėshiron tė marrė kėtė informacion, ai/ajo mund tė zgjedhė tė mos marre me informacion nė cdo moment nėpėrmjet postes elektronike (e - mail) nė adresen __________________________________.

7.7 Limitet kompjuterike janė skedarė tė vegjėl tė dėrguara nga faqja elektronike, tė cilet qėndrojnė nė bazen e programit tė kompjuterit, dhe grumbullohen nė hard disk - un e kompjuterit tė pėrdoruesit. Shumica e kėrkuesve elektronikė pranojnė limite kompjuterike, por njė ndryshim nė tė dhėnat e kėrkuesit mund tė kufizojė transferimin. Disa herė limitet kompjuterike krijohen dhe transferohen me regjistrimin e parė nė faqen elektronike, dhe si rrjedhojė ato pėrdoren pėr tė specifikuar kompjuterin dhe aksesin e pėrsėritur nė faqen elektronike pa kėrkuar njė lidhje, pėr rrjedhojė duke pėrshpejtuar aksesin nė faqen elektronike dhe informacioni qė pėrdoruesi dėshiron tė shikojė.


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D