| 30 Prill 2021 |

Higjiena dhe kujdesi pėr implantet: intervistė me Luca Landi, president i Shoqatės Italiane tė Periodontologjisė dhe Implantologjisė

Shėndeti i gojės sonė ėshtė i rėndėsishėm, higjiena e duhur orale dhe mėnyra adekuate e jetesės  na ndihmojnė tė parandalojmė sėmundjet inflamatore qė mund tė kenė pasoja tė rėnda siē ėshtė rasti i periodontitit. Njė arsye mė shumė pėr tė pasur njė gojė tė shėndetshme ėshtė vendosja e implanteve qė mund tė zėvendėsojnė far mirė dhėmbėt natyralė tė humbur pėr arsye tė ndryshme. Ato janė rrėnjė artificiale qė zakonisht pėrbėhen nga titani i futur brenda kockės nė tė cilėn mė pas janė ankoroh .....

| 19 Prill 2021 |

Rezistenca ndaj antibiotikėve dhe dentistėt: si tė veprojmė

Pėrshkrimi dhe pėrdorimi i saktė i antibiotikėve nė stomatologji. Disa kėshilla nga prof. Roberto Mattina

| 22 Janar 2021 |

Instituti i Lartė Italian i Shėndetėsisė: pyetje-pėrgjigje nė lidhje me vaksinat kundėr Koronavirusit

A mund tė shkaktojė vaksina Covid?Vaksinat qė pėrdoren aktualisht nė Itali pėrdorin teknologjinė mRNA. Vaksina shkakton imunitet duke i siguruar qelizave njerėzore ekskluzivisht udhėzime pėr tė prodhuar njė fragment tė virusit, proteinėn Spike, e cila do tė nxit prodhimin e antitrupave specifikė ndaj virusit SARS-CoV-2.Me kėto vaksina, pėr kėtė arsye, nuk mund tė qarkullojė asnjė virus, as i gjallė dhe as i dobėsuar, dhe vetėm proteina spike nuk mund tė shkaktojė infeksion ose sėmundje.Ēdo sėmu .....


|

| 17 Nėntor 2016 |

Intervistė me Prof.Asoc.Dorjan Hysin mbi Konferencėn e 22 Kombėtare Dentare dhe mundėsitė e stomatologėve pėr tė ndjekur aktivitete tė edukimit nė vazhdim

Pėr dy ditė rresht kėtė fundjavė do tė zhvillohet Konferenca Kombėtare Dentare nė vitin e njėzet e dytė tė saj nė ambientet e Hotel Tiranės. Interesi i stomatologėve pėr ta ndjekur ka qenė aq i madh sa organizatorėt, Shoqata Dentare Shqiptare dhe Fakulteti i Mjekėsisė Dentare, janė detyruar t'i mbyllin regjistrimet 10 ditė para zhvillimit tė eventit. Lidhur me detajet e organizimit, por edhe vėshtirėsitė qė mund tė hasin stomatologėt nė ndjekjen e aktiviteteve tė akredituara, flet Prof.Asoc. Do .....


|

| 14 Shtator 2016 |

Intervistė me drejtoren e Agjencisė Kombėtare tė Barnave, Alma Skėnderaj mbi regjistrimin e pajisjeve mjekėsore

Cili ėshtė sektori nė AKPBM qė do kryejė regjistrimin e pajisjeve mjekėsore?Nė vazhdėn e reformave tė marra nė sektorin e shėndetėsisė, njė prej ndryshimeve themelore tė saj ishte edhe krijimi i njė institucioni i cili tė kryente regjistrimin e pajisjeve mjekėsore, procedurė e pa kryer mė parė.Me ndryshimet e bėra gjatė vitit tė kaluar, ku Qendra Kombėtare e Barnave u kthye nė Agjenci Kombėtare tė Barnave dhe Pajisjeve Mjekėsore, ku u bė i mundur edhe krijimi i njė sektori tė veēantė i cili ka .....

| 18 Mars 2016 |

Dita Botėrore e Shėndetit Oral, Prof.asoc. Dorjan Hysi: Shėndeti oral neglizhohet, njerėzit harrojnė se shumė patologji tė trupit janė tė lidhura me ato tė zgavrės sė gojės 

Ekziston njė lidhje e vėrtetuar mes shėndetit oral dhe atij tė pėrgjithshėm: sipas njė studimi mbi 40% e njerėzve me sėmundje tė rėnda tė gojės, vuajnė gjithashtu nga njė ose mė shumė sėmundje tė tjera kronike. Prandaj edhe qėllimi i Ditės Botėrore tė Shėndetit Oral qė celebrohet ēdo 20 mars, ėshtė ndėrgjegjėsimi i njerėzve, familjeve, komuniteteve dhe institucioneve qė tė veprojnė pėr tė reduktuar patologjitė orale. Mė 20 mars, mbi njė milionė dentistė nga 130 shtete tė ndryshme i bashkohen Fe .....

| 10 Nėntor 2015 |

Prof.ass. Dorjan Hysi: Mendoj qė kongresi i pėrmbushi pritshmėritė. Interesi pėr leksionet ishte maksimal dhe sallat tė tejmbushura 

Tė shtunėn u mbyll Kongresi IV Mbarėshqiptar i Stomatologjisė, i cili shėnoi numrin mė tė madh tė pjesėmarrėsve me mbi 1000 profesionistė tė stomatologjisė nga vendi dhe trevat shqiptare jashtė tij. Megjithėse kėrkesat ishin tė shumta dhe kapacitetet pritėse tė Hotel Tiranės nuk mund tė pėrballonin fluksin regjistrimet u mbyllėn para afatit. Nga ana tjetėr kreu i SHDSH, prof.ass. Dorjan Hysi, shprehet entuziast pėr organizimin, lektorėt e ftuar dhe interesin e lartė tė ndjekėsve duke nėnvizuar .....
1 di 2>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D