Endodoncia dhe estetika. A ekziston njė lidhje ndėrmjet tyre?

| 10 Shkurt 2023 |

Endodoncia dhe estetika. A ekziston njė lidhje ndėrmjet tyre?


Terapia periodontale mund tė kėrkojė edhe trajtim endodontik dhe shumė shpesh endodontisti e gjen veten duke u pėrballur me terapitė nė fazėn e avancuar tė trajtimit protetik (shpesh me disa komplikime tė dukshme). Prandaj, planifikimi i terapive mund tė lehtėsojė vetė terapitė. Pėr kėtė arsye endodontisti duhet tė pėrfshihet qė nė fazat e para tė planit tė trajtimit, nė mėnyrė qė tė jetė nė gjendje tė ndėrhyjė menjėherė nė fushėn e tij tė kompetencės. Nė lidhje me kėtė temė ka folur presidenti i Akademisė Italiane tė Endodoncisė (AIE) Nicola Maria Grande.

Si mund tė rivendosen dhėmbėt e trajtuar endodontikisht?

Vlen pėr t'u theksuar se ekzistojnė dallime midis elementeve anteriorė dhe atyre posteriorė. Pėr sa i pėrket anteriorėve, ka probleme qė janė mė pak tė lidhura me aspektin biomekanik, ndaj ka njė tendencė pėr tė pasur njė qasje mė pak invazive, duke preferuar kėshtu restaurimet e pjesshme. Megjithatė, kur kjo nuk ėshtė e mundur, duhet tė pėrpiqemi tė "pėrziejmė" pjesėn estetike me fasetat, tė cilat mund tė bėhen shkak jo vetėm pėr pėrmirėsim estetik, por edhe pėr tė pėrforcuar strukturėn e mbetur tė dhėmbit. Natyrisht, ka raste nė tė cilat kurora e plotė protetike ėshtė e vetmja zgjidhje e mundshme. Por, edhe nė kėto situata, nuk duhet tė harrojmė qasjen minimale invazive, duke u pėrpjekur kėshtu tė ruajmė trashėsi adekuate tė dentinės (veēanėrisht nė nivelin e dentinės pericervikale) jo vetėm nė fushėn protetike, por edhe "nga brenda" (dhe pėr rrjedhojė nė mėnyrė endodontike. Ky koncept minimalisht invaziv shtrihet edhe nė restaurimet e pasme tė dhėmbėve. Nė kėtė rast, padyshim, implikimet estetike janė tė vogla dhe pėr kėtė arsye ėshtė e mundur tė zgjidhen linjat e pėrfundimit qė janė gjithashtu supramargjinale, duke lejuar kėshtu qė trashėsia e dentinės pericervikale tė mbahet e paprekur (kur ėshtė e mundur). Njė tipar i bashkimit ndėrmjet restaurimeve tė elementeve para dhe pas ėshtė vendosja e kunjave. Tendenca aktuale ėshtė pėrdorimi i kunjave vetėm kur struktura e mbetur e dhėmbit mungon me tė vėrtetė dhe pėr kėtė arsye ėshtė i nevojshėm njė "restaurim themeli", i cili lejon - duke u ankoruar thellė nė kanal - tė garantojė njė stabilitet tė caktuar nė abutment. Pėr kėtė arsye, kunjat duhet tė pėrdoren vetėm kur kryhen kurora tė plota, mundėsisht edhe nė kombinim me teknika tė tjera (si p.sh. zgjatja klinike e kurorės). 

Ēfarė nėnkuptohet me "endodonci minimalisht invazive" dhe si mund tė ndihmojė kjo praktikė nė fushėn estetike?

Endodoncia minimalisht invazive synon tė ruajė sa mė shumė indet e shėndetshme tė mbetura, megjithatė duke pasur si prioritet pastrimin e hapėsirės endodontike dhe vulosjen e saj. Falė rezistencės dhe fleksibilitetit tė tyre, instrumentet e sotme mekanike lejojnė njė konservatorizėm mė tė madh. Nuk duhet harruar ndihma e teknologjisė, e lidhur me pėrdorimin e mikroskopisė dhe imazheve 3D.

Si mund tė menaxhohet zgjatja klinike e kurorės nga pikėpamja estetike? A ėshtė mė mirė tė pėrdoret zgjatja kirurgjikale apo ajo ortodontike?

Aty ku ka elementė tė trajtuar endodontikisht qė kanė pak splint nė vend qė tė rrisin forcėn e montimit ankorues (duke pėrdorur kunja mė tė mėdha ose kunjat tė shumėfishta) do tė ishte e preferueshme tė ekspozohej njė kufi minimal dentar qė mund tė mbėshtesė restaurimin. Zgjatja kirurgjikale e kurorės klinike ėshtė padyshim njė nga metodat "klasike" pėr arritjen e kėtij qėllimi. Megjithatė, nuk duhet tė harrojmė se ekzistojnė edhe metoda me indikacione tė ndryshme. Kėtu pėrfshihet ekstrudimi ortodontik ose kirurgjik, me mundėsinė e kryerjes sė njė trajtimi tė pėrzier (sė pari ortodontik dhe mė pas kirurgjik), pėr tė shpejtuar kohėn dhe pėr tė shmangur pėrmbysjen e majave tė kockave, gjė qė ndodh shpesh nė rastet e ekstraktimit ortodontik.

Ēfarė kėshille do tė dėshironit tė jepnit, sidomos mė tė rinjve, pėr t'iu qasur mė mirė endodoncisė, nė njė shoqėri qė po mendohet gjithnjė e mė shumė pėr estetikėn?

Sigurisht qė endodoncia shpesh rezulton jo tėrheqėse, kur krahasohet me implantologjinė apo estetikėn dhe ortodoncinė. Megjithatė, nuk duhet harruar se problemet kryesore tė aktivitetit tė pėrditshėm klinik lidhen me ruajtjen e elementeve natyrore. Kėshilla pėr tė rinjtė ėshtė sigurisht qė tė pėrqendrohen nė gjėrat qė kanė mė shumė pasion, pa harruar se cilat janė nevojat reale. Pėr kėtė arsye ėshtė e nevojshme tė njihen bazat e fiziopatologjisė sė pulpės dhe patologjisė periapikale, dhimbja qė raportojnė pacientėt ėshtė pėr shkak tė kėtij lloji dhe pėr kėtė arsye "pa endodonci nuk mund tė bėni as pjesėn tjetėr".
 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Pak interesant ( 1 votim / mesatar 2 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D