| 7 Dhjetor 2022 |

Mbijetesa e implanteve. Pacientėt diabetikė kundrejt atyre jodiabetikė

Njė hulumtim i kryer nga njė ekip studiuesish arabė nga Departamenti i Shkencave Protetike nė Universitetin King Saud, ka krahasuar suksesin e implanteve me tuberozitet tė shkurtėr te dy lloje pacientėsh, pėrkatėsisht ata me diabet tė tipit 2 dhe pacientėt jo diabetikė. Nė fakt, njė gjendje qė mund tė ndikojė nė suksesin e implantit ėshtė diabeti, veēanėrisht ai i tipit 2, i cili ėshtė mė i pėrhapur nė popullatė, dhe nėse nuk mbahet nėn kontroll, redukton rimodelimin e kockave rreth vendit tė i .....

| 30 Nėntor 2022 |

Implantet dentare tė shkurtra kundrejt atyre mė tė gjata

Solucionet fikse protetike nė implante kėrkohen gjithnjė e mė shumė nė ditėt e sotme, falė stabilitetit mė tė madh dhe estetikės mė tė mirė krahasuar me protezat e lėvizshme.Megjithatė, jo tė gjithė pacientėt janė kandidatė optimalė pėr implante me gjatėsi dhe trashėsi standarde pėr shkak tė atrofisė sė mundshme tė kockės maksilare ose mandibulare, pėr kėtė arsye pėrdoren implante mė tė shkurtėr (≤ 8 mm) dhe mė tė hollė (≤ 3,5 mm). mm), pa ndėrhyrė me trajtime tė sinusit maksilar os .....

| 8 Nėntor 2022 |

Diabeti dhe implantologjia. Tė rejat mė tė fundit tė literaturės

Diabeti melit dhe paradiabeti janė ērregullime metabolike shumė tė zakonshme qė shkaktojnė hipergliceminė qė ēon nė mikro dhe makro angiopati.Dihet se ato shoqėrohen me: periodontit, shėrim tė vonuar tė plagėve dhe ndryshime nė metabolizmin e kockave.Diabeti melit dhe kushtet paradiabetike janė njė problem shėndetėsor i zakonshėm, nė rritje dhe me efekte tė shumta tė dėmshme nė tė gjithė trupin.Megjithėse diabeti melit ėshtė konsideruar si njė faktor rreziku pėr rehabilitimin dentar me implante .....

| 19 Tetor 2022 |

Integrimi i indeve tė buta peri-implantare me abutmentet. Ja, pse ėshtė i rėndėsishėm

Integrimi i indeve tė buta peri-implantare vazhdon tė mbetet njė aspekt kritik pėr suksesin afatgjatė tė terapisė implantare.Formimi i njė pengese tė hershme dhe afatgjatė pėr tė mbrojtur strukturat peri-implantare ėshtė thelbėsor pėr tė shmangur depėrtimin bakterial qė mund tė rrezikojė shėrimin fillestar dhe suksesin afatgjatė tė implantit.Ėshtė treguar se ndėrfaqja e indeve tė buta peri-implantare ndėrmjet epitelit lidhės dhe sipėrfaqes sė titanit pėrftohet me anė tė hemidesmozomeve; nga ana .....

| 16 Shtator 2022 |

Krahasim i teknikave tė ndryshme spliting nė gjurmėt implantare

Trajtimi me implant dentar ėshtė kthyer nė njė komponent thelbėsor nė stomatologjinė bashkėkohore dhe saktėsia e procedurave protetike nė kėtė fushė mund tė luajė njė rol tė rėndėsishėm nė suksesin e pėrgjithshėm afatgjatė.Forcat e parregullta dhe tė ēekuilibruara pėr shkak tė mungesės sė pėrshtatjes sė protezės mund tė ēojnė nė komplikime biologjike (humbje kockore peri-implantare), mekanike (prishje ose frakturė tė materialit ose strukturės sė veshjes) dhe teknikave (thyerje ose lirim tė vidė .....

| 7 Shtator 2022 |

Profili inflamator i pacientėve me sėmundje kardiovaskulare qė vuajnė nga peri-implantiti

Sėmundjet kardiovaskulare (CVD), shkaku kryesor i vdekshmėrisė nė mbarė botėn, ėshtė njė term i pėrgjithshėm qė pėrshkruan njė sėrė sėmundjesh klinike tė zemrės dhe tė qarkullimit tė gjakut."Sėmundja totale kardiovaskulare" siē ėshtė emėrtuar nga Shoqata Amerikane e Zemrės (AHA) pėrfshin sėmundjet koronare (CHD), insuficiencėn kardiake, iktusin dhe hipertensionin, shfaqet me njė prevalencė prej rreth 48% te tė rriturit.Ekzistojnė disa studime nė literaturė qė mbėshtesin lidhjen e pavarur ndėrmj .....

| 20 Korrik 2022 |

Rigjenerimi i nervave pėrreth implanteve

Mekanoreceptorėt periodontal ofrojnė informacione tė prekshme thelbėsore pėr tė pėrmirėsuar sjelljet motorike orale dhe luajnė njė rol kyē nė funksionin oral.Pas ekstraktimit tė njė dhėmbi, pėr shkak tė humbjes sė kėtyre receptorėve dhe si pasojė e ndėrprerjes sė ndėrveprimit shqisor-motorik, sjelljet orale dhe funksioni natyral i kafshimit mund tė modifikohen.Disa studime tė literaturės kanė treguar se implantet dentare nxisin rigjenerim nervor. Megjithatė, vėzhgimi sasior i ndryshimeve t .....
1 di 22>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D