Vlerėsimi i efikasitetit tė njė paste nga profilaksia nė heqjen e pigmentimeve estrinsike

Higjiena dhe Parandalimi | 29 Janar 2019 |

Vlerėsimi i efikasitetit tė njė paste nga profilaksia nė heqjen e pigmentimeve estrinsike

Nga Aurora Berardinelli


Cavitron Case Contest ėshtė njė konkurs qė Densply Sirona organizon pėr studentėt e vitit tė fundit nė Fakultetin e Higjienės Dentare dhe rastet fituese ishin tre nga tė cilėt ne do tė paraqesim punimin e Aurora Berardinelli nga Universiteti i L'Aquila.

K.E., 24 vjeē, duhanpirėse, paraqet pigmentime dentare estrinsike, tė lokalizuara veēanėrisht nė pjesėn frontale. Nė fakt, efektet e para tė duhanit te dhėmbėt janė diskronitė nga katrani dhe nikotina, qė japin njolla joestetike kafe nė tė zezė, tė cilat hiqen me seanca tė higjienės profesionale.

Zakonisht pigmentimi duket mė intensiv dhe i shpejtė kur pacientja pėrdor cigare me dredhje nė krahasim me cigaret e gatshme dhe ajo i alternon tė dy llojet e duhanit. Ėshtė kryer anamneza, vizita e parė dhe grumbullimi i tė dhėnave klinike.

Nė ekzaminimin objektiv pacientja paraqet depozita tė tartarit mbi dhe nėn gingivė dhe sipėrfaqe tė shumta tė dhėmbėve janė prekur nga pigmentimi i tipit estrinsik.

Figura 1 Kuadro fillestare, me praninė e pigmentimeve estrinsike nga duhani.

Figura 2

FAZAT
Faza 1.
Shkalla e pigmentimit
Si fazė e parė ėshtė vlerėsuar pigmentimi nėpėrmjet pėrdorimit tė njė kartele klinike me shifra dhjetore, duke u nisur nga Lobene Staining Index (1988) dhe ėshtė modifikuar nė klinikėn tonė (CLID UNIVAQ 2018), duke lejuar kėshtu zbulimin e shkallės sė saktė tė pigmentimit duke atribuuar njė vlerė nga 0 deri nė 3 nė bazė tė zgjerimit tė pigmentimit (mungues/njė e treta apikale/njė e treta e mesit/njė e treta e kurorės) dhe njė vlerė nga 0 deri nė 3 nė varėsi tė fortėsisė sė pigmentimit.

Figura 3

Faza 2. Heqja e depozitave tė forta dhe tė buta
Pasi kryhet shkatėrrimi i ngarkesės bakteriale nėpėrmjet njė shpėlarjeje me kolutorin Eburos Professional me 0,20% klorheksidinė, ėshtė kryer heqja e depozitave tė pllakės dhe tartarit nėpėrmjet pėrdorimit tė kavitronit magnetosktriktiv Cavitron SELECT SPS me ndihmėn e pjesės ThinSert 30k CTI-10S.

Figura 4

Faza 3. Lustrimi me pastė profilaktike
Pėr tė hequr pigmentet ėshtė pėrdorur kupa e montuar nė mikromotor me pastė profilaktike Nupro me kokrriza mesatare, pėr 30 sekonda nė ēdo sipėrfaqe dentare.

Pacientes i ėshtė dorėzuar ditari ushqimor pėr tė vlerėsuar raportin e ushqimeve kromogjene gjatė javės nė vijim, nė tė cilėn do tė pėrdorė vetėm cigare sipas protokollit.

Figura 5

Faza 4. Pas 7 ditėsh tė konsumimit tė cigareve tė gatshme
Pas njė jave trajtimi, ekzaminimi objektiv evidenton njė pigmentim tė lehtė qė shkaktohet nga konsumimi i cigareve.

Figura 6

Faza 5. Rezultati pas konsumimit tė cigares
Me ndihmėn e kartelės sė pėrshtatshme ėshtė llogaritur sėrish shkalla e pigmentimit tė pranishėm nė sipėrfaqet e dhėmbėve, pas njė jave gjatė sė cilės pacientja, siē tregohet, ka pėrdorur vetėm cigare tė gatshme.

Pas vlerėsimit ėshtė kryer lustrimi: pacientes i ėshtė dorėzuar edhe ditari i dytė ushqimor dhe i ėshtė kėrkuar tė pėrdorė vetėm cigare me dredhje pėr javėn nė vijim.

Figura 7

Faza 6. Pas 7 ditėsh tė konsumimit tė cigareve me dredhje
Nė kontrollin e programuar, observohet njė rritje e konsiderueshme e shkallės sė pigmentimit, tė shkaktuar nga pėrdorimi i duhanit me dredhje.

Figura 8

Faza 7. Rezultati pas konsumimit tė cigareve me dredhje
Staining index konfirmon pėrgjigjet ndaj ekzaminimit klinik, pra njė pėrfshirje mė tė madhe tė dhėmbėve pėr shkak tė pigmentimeve estrinsike tė pėrcaktuara nga pėrdorimi i cigareve me dredhje.

Figura 9

Faza 8. Ushqime tė tjera tė pigmentuara
Analiza e ditarėve ushqimorė konfirmon qė pigmentimi i zbuluar nuk ka qenė i kushtėzuar nga ushqimet kromogjene, tė konsumuar nė mėnyrė uniforme gjatė studimit.

MATERIALE
Pacientja ėshtė trajtuar me:
• Kavitron magnetostriktiv Cavitron SelectSPS, pėr heqjen e depozitimeve tė forta;
• Eburos Professional 0,20% CHX, pėr shkatėrrimin e ngarkesės bakteriale;
• Pasta profilaktike Nupro me kokrriza mesatare, pėr heqjen e pigmenteve dhe pėr lustrimin pasues;
• Pjesėza Powerline FSI 100 30k, pėr heqjen e depozitimeve mbi dhe nėn gingivė;
• Pjesa Thinsert 30K CTI-10s, pėr zonat mė pak tė aksesueshme;
• Kartela e rezultateve me shifra dhjetore, pėr tė lejuar kuantifikimin e sipėrfaqeve tė pėrfshira dhe shkallės sė pigmentimit;
• Ditari ushqimor i artikuluar pėr 7 ditė, pėr tė vlerėsuar konsumimin e ushqimeve kromogjene.

Figura 10. Situata pas 3 javėsh nga pėrfundimi i trajtimit

DISKUTIME DHE KONKLUZIONE
Pėrdorimi i kavitronit ultrasonik magnetostriktiv, me pjesėt e tij qė parashikojnė lėvizje eliptike dhe dridhje tė reduktuar tė majės, ka rezultuar shumė efikas, por mbi tė gjitha ergonomik nė pėrdorimin e komfortit mė tė madh pėr pacientin.

Ky rast klinik ka njė valencė tė dyfishtė: tregon vlefshmėrinė e pėrdorimit tė pastės nga profilaksia Nupro me abrazivitet mesatar nė heqjen e pigmentimeve tė forta, si ato qė pėrcaktohen nga cigaret e dredhura vetė dhe cigaret e gatshme, nėpėrmjet lustrimit me njė komfort mė tė madh tė pacientes dhe nė lidhje me indet periodontale; ka qenė e mundur tė zbulohej qė cigaret e dredhura vetė pigmentojnė mė shumė dhe nė njė kohė mė tė shkurtėr sipėrfaqet e dhėmbėve nė krahasim me cigaret e gatshme.

Pėrktheu: Valbona SpahiaPėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 75 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D