| 12 Janar 2022 |

Ērregullimet ushqimore. Manifestimet orale qė lejojnė diagnostikimin e hershėm

Ērregullimet ushqimore (DE), qė pėrfshijnė anoreksinė nervore (AN) dhe buliminė nervore (BN), janė sėmundje psikiatrike, me etiologji multifaktoriale, tė karakterizuara nga ndryshime nė tė ushqyerin dhe sjelljen psikosociale, tė cilat shfaqen kryesisht nė adoleshencėn e vonė dhe nė moshėn e rritur tė hershme. Shkaqet themelore tė DE janė ende tė panjohura, por faktorėt gjenetikė, kulturorė dhe psikologjikė duket se luajnė njė rol vendimtar nė etiologjinė e kėtyre ērregullimeve.Prevalenca e DE ė .....

| 24 Dhjetor 2021 |

Efektet e ēajit jeshil nė shėndetin oral

Kolutorėt terapeutikė pėrmbajnė principe aktive qė ndihmojnė nė kontrollimin e halitozės, pllakės dentare dhe gengivitit. Disa nga ingredientėt terapeutikė mė tė zakonshėm qė pėrmbajnė kolutorėt janė vajrat esencialė (EO), klorur cetilpiridin (CPC) dhe klorheksidinė (CHX).Megjithatė, kolutorėt me bazė alkoli duhen pėrdorur me kujdes sepse mund tė shkaktojnė dhimbje ose djegie duke ndryshuar pėr njė kohė tė gjatė mukozėn lidhėse orale. Pėr njė pėrdorim afatgjatė dhe rutinė janė propozuar agjentė .....

| 7 Dhjetor 2021 |

Agjentėt antiseptikė nė pastat e dhėmbėve dhe shpėlarėsit e gojės: a ndihmojnė vėrtet nė reduktimin e gengivitit?

Parandalimi parėsor dhe dytėsor i sėmundjeve tė mishrave tė dhėmbėve, sėmundjeve periodontale dhe peri-implantit bazohet kryesisht nė higjienėn korrekte dhe konstante nė shtėpi qė vė nė pėrdorim veprimin mekanik tė larjes dhe fillit dentar tė kombinuar me mbėshtetjen kimike tė pastave tė dhėmbėve dhe shpėlarėsve tė gojės.Agjentėt qė pėrmbajnė pastat e dhėmbėve dhe shpėlarėsit e gojės mund tė jenė tė ndryshėm dhe disa prej tyre mund tė jenė edhe antiseptikė.Por a ndihmon vėrtet shtimi i agjentėv .....

| 29 Nėntor 2021 |

Pulpotomia e molarėve tė parė tė pėrhershėm me biomaterial prej nitratit tė kaliumit

Menaxhimi i dhėmbėve tė pėrhershėm jo tė plotė tė apeksit me pulpė vitale tė ekspozuar tė dėmtuar ėshtė shpesh njė trajtim kompleks dhe i diskutueshėm. Kėta dhėmbė mund tė trajtohen ose me mbulim tė drejtpėrdrejtė tė pulpės ose me pulpotomi.Nė qasjen e fundit, pulpa koronale amputohet dhe indet e rrėnjės trajtohen me njė biomaterial pėr tė lejuar zhvillimin e plotė apikal.Ka disa biomateriale qė mund tė pėrdoren pėr kėtė qėllim, duke pėrfshirė trioksidin mineral agregat (MTA), i cili, pavarėsis .....

| 25 Nėntor 2021 |

Molarėt e tretė mandibularė tė impaktuar. Deri nė ē'masė predispozohen dhėmbėt fqinjė pėr lezione karioze dhe periodontale?

Molarėt e tretė mandibular tė impaktuar (MTM) ose nė diodontiazė shpesh shkaktojnė patologji tė ndryshme, si perikoronit, infeksione, karies tė dhėmbėve ngjitur, periodontit, resorbim tė rrėnjės sė jashtme dhe ndryshime cisto/neoplazike, si dhe krijojnė vėshtirėsi nė rehabilitimin protetik dhe nė trajtimet ortodontike ose japin simptoma tė dhimbshme nė artikulacionin temporomandibular.Megjithatė, heqja kirurgjikale profilaktike e MTM-ve tė prekura asimptomatike ėshtė ende e diskutueshme, pasi n .....

| 2 Nėntor 2021 |

Pėrdorimi i pėrditshėm i fillit interdentar dhe risku pėr sėmundje periodontale

Nė njė studim tė publikuar nė Journal of Parodontology, vlerėsohet prevalenca e pėrdorimit ditor tė fillit interdentar te tė rriturit nga 30 vjeē e lart, nė Shtetet e Bashkuara, nė lidhje me faktorėt demografikė dhe tė riskut pėr shėndetin periodontal, pėrfshirė konsumin e duhanit dhe nė prani tė diabetit tė diagnostikuar. Autorėt kanė analizuar tė dhėnat e 8356 adultėve, nė periudhėn 2011-2014 nė National Health and Nutrition Examination Survey.Analiza e regresionit logjistik ka ekzaminuar lid .....

| 24 Shtator 2021 |

Formula e re e pastave eksperimentale zbardhuese tė dhėmbėve bazuar nė enzimat proteolitike

Edhe pse kėrkesat rregullatore shėndetėsore ekzistojnė nė shumicėn e vendeve nė lidhje me pėrqendrimet e agjentėve zbardhues tė lejuar nė produkte tė tilla si pastat zbardhuese tė dhėmbėve, pėr faktin se kėto produkte mund tė blihen drejtpėrdrejt nga klienti, si produkte zbardhuese pa recetė (OTC) dhe kanė njė kosto mė tė ulėt se procedurat tradicionale tė zbardhjes sė dhėmbėve pa pasur nevojė pėr recetė nga dentisti, edhe pse pėr tė cilin ėshtė e vėshtirė qė tė kontrollojė pėrdorimin e sa .....
1 di 18>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D