| 29 Nėntor 2022 |

Gjuha e lidhur dhe prevalenca e saj

Gjuha e lidhur (Ankyloglossia) ėshtė njė anomali kongjenitale e karakterizuar nga njė frenulum gjuhėsor i shkurtėr ose i ngjitur fort nė muskulin genioglossus, i cili kufizon lėvizjet e gjuhės dhe mund tė shoqėrohet me probleme tė ushqyerjes me gji, mund tė ndikojė nė tė folur dhe gėlltitje dhe mund tė shkaktojė probleme ortodontike, si malokluzioni, kafshimi i hapur dhe diastema e incizivėve mandibular.Ekzistojnė disa metoda vlerėsimi pėr diagnostikimin e gjuhės sė lidhur, ndėr tė cilat:• .....

| 11 Tetor 2022 |

Efektiviteti i fizioterapisė nė mialgjinė e muskujve mastikatorė

Ērregullimet temporo-mandibulare (TMD) janė gjendje tė zakonshme kronike tė dhimbjes muskuloskeletore nė tė cilat nyja temporomandibulare (TMJ), muskujt pėrtypės ose tė dyja, pėrjetojnė dhimbje dhe/ose kufizime funksionale tė lėvizjes sė nofullės.TMD-tė kanė njė prevalencė prej 5-12% dhe simptomat dhe shenjat klinike janė: dhimbje, artralgji, zhvendosje e diskut me reduktim (DDwR), zhvendosje e diskut pa reduktim (DDwoR) dhe sėmundje degjenerative tė kyēeve.Fizioterapia duhet tė konsiderohet si .....

| 7 Qershor 2022 |

Resorbimi i rrėnjės nga trajtimi ortodontik. Dhėmbėt e trajtuar endodontikisht nė krahasim me dhėmbėt vitalė

Resorbimi i rrėnjės i induktuar nė mėnyrė ortodontike (OIRR) ėshtė njė efekt i dėmshėm qė shpesh lidhet me trajtimin ortodontik dhe pėrfshin resorbimin sipėrfaqėsor tė rrėnjės me humbje tė ēimentos. Kjo mund tė bėhet njė gjendje e pakthyeshme kur pėrfshhet dentina, duke rezultuar nė humbjen e strukturės sė dhėmbit, shkurtimin e majės dhe anėve tė sipėrfaqes sė rrėnjės. Etiologjia e tij ėshtė objekt polemikash, pasi disa faktorė mund tė ēojnė nė OIRR i cili konsiderohet si multifaktorial dh .....

| 8 Prill 2022 |

Problemet dentare dhe ortodontike. Mund tė vijnė si pasojė e pėrdorimit tė kapės?

Njė nga zakonet mė tė shpeshta tė thithjes joushqyese nė vitet e para tė jetės ėshtė pėrdorimi i kapės.Edhe pse provat shkencore kanė bėrė tė ditur pėrfitimet qė rrjedhin nga pėrdorimi, shqetėsimet e nėnave pėr pėrdorimin e saj po rriten gjithnjė e mė shumė. Shqetėsime tė tilla krijojnė konfuzion; nė fakt, prindėrit shpesh mbėshteten nė kėshillat e profesionistėve pėr tė marrė sqarime mbi pėrdorimin e saj.Qėllimi i rishikimit nga Cenzato et al., botuar nė Dental Cadmos nė prill 2022, ėshtė .....

| 4 Mars 2022 |

Kur dhėmbėt e pasmė tė qumėshtit janė shumė tė dėmtuar. Cila kurorė duhet zgjedhur?

Nėse lind nevoja tė rivendoset njė dhėmb qumėshti me karies tė gjerė, duhet tė merren parasysh tre faktorė kryesorė:• forma anatomike;• jetėgjatėsia e restaurimit;• kėnaqėsia e prindėrve.Nė dekadat e fundit, kurorat e inoksit (SSC) kanė qenė mė tė pėrdorurat pėr rehabilitimin e dhėmbėve primar me karies nė sipėrfaqe dhe tek fėmijėt me rrezik tė lartė tė zhvillimit tė kariesit duke pasur kėto avantazhe: qėndrueshmėri tė lartė, ekonomi dhe mirė pėrshtatje.Megjithatė, aspekti metali .....

| 1 Mars 2022 |

Cilėsia e gjumit dhe ērregullimet temporomandibulare

Disa studime tė kohėve tė fundit kanė treguar se dhimbja kronike e shkaktuar nga ērregullimet temporomandibulare (TMD) shpesh lidhet me gjendje tė tjera dhimbjeje kronike (pėr shembull, dhimbje koke nga tensioni, fibromialgji, lodhje kronike dhe sindromė tė zorrės sė irrituar), njė korrelacion qė pėrcakton anomalitė neuroendokrine, shqetėsim biopsikosocial, lodhje, ulje tė cilėsisė sė gjumit, ankth dhe depresion. Kėrkimet e fundit janė fokusuar nė cilėsinė e gjumit dhe lidhjen e saj me TMD-tė. .....

| 23 Shkurt 2022 |

Lidhja midis dhimbjeve primare tė kokės dhe ērregullimeve temporomandibulare

Ērregullimet temporo-mandibulare (TMD) pėrfaqėsojnė gjendje patologjike qė lidhen me muskujt pėrtypės, nyjet temporomandibulare dhe strukturat e tyre shoqėruese dhe mund tė jenė tė njė etiologjie muskulare ose artikulare dhe nė shumicėn e rasteve dhimbja ėshtė simptoma kryesore.TMD-tė janė shkaku kryesor i dhimbjes jo dentare nė regjionin orofacial. Dhimbjet e kokės shpesh shfaqen edhe te pacientėt me TMD sepse burimi i dhimbjes nė tė dyja rastet ėshtė trigeminal. Edhe pse dhimbjet e kokės mund .....
1 di 13>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D