| 17 Qershor 2022 |

Anestezia dentare pa gjilpėrė. Efektiviteti nė ekstraksionet dentare dhe nė kapėrcimin e agofobisė

Ankthi dentar ose "frika nga dentisti" prek rreth 9% tė popullsisė botėrore dhe pėrbėn njė pengesė serioze pėr t'iu nėnshtruar kontrolleve dhe trajtimeve dentare.Shkaku kryesor i ankthit dentar ėshtė pėrdorimi i gjilpėrės qė kryen anestezinė. Pacientėt shpesh kanė frikė tė shohin njė gjilpėrė mė shumė gjatė injektimit tė anestezisė lokale sesa vetė trajtimit.Kohėt e fundit ėshtė prezantuar teknika e anestezisė pa gjilpėrė, e cila pėrfshin injeksionin jet dhe ofron anestezi lokale me shpejtėsi t .....

| 11 Maj 2022 |

Sa e besueshme ėshtė teleodontologjia nė dentistri?

Pandemia COVID-19 ka prekur tė gjithė sektorėt e kujdesit shėndetėsor, duke pėrfshirė edhe stomatologjinė, e cila ka pėsuar njė rėnie tė mprehtė nė seancat "ballė pėr ballė" me pacientėt me qėllimin parėsor shmangien e prodhimit tė aerosoleve, qė pėrmban pėshtyma dhe gjaku, me pėrjashtim tė rasteve rreptėsisht tė nevojshme, duke sjellė nė kėtė mėnyrė shmangien e rrezikut tė transmetimit nė shkallė tė gjerė tė virusit, pavarėsisht zbatimit tė masave adekuate tė kontrollit tė infeksionit dhe masa .....

| 2 Mars 2022 |

Prania e pėshtymės dhe e lėngjeve. Sa dhe si mund ta komprometojė saktėsinė e gjurmėve digjitale?

Nga shenjat konvencionale tė sė kaluarės deri tek ato tė sė tashmes, ajo qė nuk ka ndryshuar ėshtė kėrkesa pėr saktėsinė mė tė lartė tė mundshme.Sė fundi janė publikuar disa studime qė kanė hetuar faktorėt qė ndikojnė nė saktėsinė e gjurmėve tė marra pėrmes skanerėve intraoral (IOS). Kėta faktorė pėrfshijnė dritėn e mjedisit pėrreth dhe praninė e lėngjeve qė ndodhen nė forma tė ndryshme nė zgavrėn e gojės, duke pėrfshirė pėshtymėn, gjakun dhe lėngun krevikular gengival.Nė tė vėrtetė, .....

| 11 Janar 2022 |

Pse pastat e dhėmbėve me pėrqendrim tė ulėt fluori dhe pH acid konsiderohen mė efikase?

Pastat e dhėmbėve me fluor, nėse pėrmbajnė 1000 mg F/g apo mė shumė dhe nėse pėrdoren nga fėmijėt nė moshė mė tė vogėl se 6 vjeē, konsiderohen nga shumė autorė nė literaturė si njė faktor risku pėr zhvillimin e fluorozės dentare.Studime in vitro kanė treguar njė efikasitet mė tė lartė tė pastave tė dhėmbėve me fluor me pH acid. Kėto studime kanė provuar se formimi i kariesit nė individė qė pėrdornin nė mėnyrė konstante pastė dhėmbėsh LFD (550 mg F/g) me pH 4,5 ishte i ngjashėm me atė tė vėnė re .....

| 14 Dhjetor 2021 |

Si zvogėlohet pėrhapja e aerosoleve gjatė ablacionit tė tartarit

Fakti qė aerosolet janė njė nga rrugėt kryesore tė transmetimit tė sindromės akute tė frymėmarrjes nga koronavirusi 2 (SARS-CoV-2) ėshtė tashmė njė konsensus i pėrgjithshėm dhe kjo ka sjellė shqetėsim tek profesionistėt e kujdesit shėndetėsor, veēanėrisht nė fushėn e odontoiatrisė.Edhe pse nuk ka raste tė njohura tė raportuara tė Covid-19, infeksioni i tė cilėve i ėshtė atribuar aerosoleve nė fushėn e odontoiatrisė, mendohet se dentistėt janė veēanėrisht tė rrezikuar.Ka disa mjete ndihmėse qė m .....

| 1 Dhjetor 2021 |

Skanimet me rreze konike. Mund tė pėrdoren si pėr trajtimet implantare ashtu edhe pėr tė identifikuar patologjitė dentare

Pėrdorimi i tomografisė kompjuterike me rreze konike (CBCT) nė implantologji, kirurgji orale, periodontologji, ortodonci dhe endodonci ka pėrmirėsuar ndjeshėm suksesin e trajtimeve.CBCT ėshtė skanimi i zgjedhur pėr planifikimin e trajtimit tė implantit pasi ofron saktėsi mė tė lartė tė matjes me dozė mė tė ulėt tė rrezatimit, kohė tė reduktuar tė skanimit dhe artefakte tė reduktuara nė krahasim me imazhet mjekėsore konvencionale 2D CT. CBCT ėshtė thelbėsor pėr orientimin ideal tė implantit dhe .....

| 18 Nėntor 2021 |

Formimi i kariesit sekondar. Rrėshira kompozitė pėrballė ēimentos sė qelqit

Nė biofilmat dentarė, shfaqja e xhepave me aciditet tė lartė ėshtė e lidhur ngushtė me humbjen e indit mineral tė smaltit pėrreth dhe rrjedhimisht me shfaqjen dhe pėrparimin e lezioneve karioze.Deri mė sot dihet pak pėr ndikimin e materialeve restauruese dentare nė pH tė biofilmit, nga ana tjetėr arsyeja mė e shpeshtė e zėvendėsimit tė restaurimeve me rezinė kompozite (CR) ėshtė kariesi sekondar. Kariesi sekondar zhvillohet pėr shkak tė metabolizmit tė vazhdueshėm nė biofilma shumė acid-formues .....
1 di 7>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D