Skanimet me rreze konike dhe pėrdorimi i tyre nė stomatologji

Instrumente dhe Materiale | 22 Gusht 2023 |

Skanimet me rreze konike dhe pėrdorimi i tyre nė stomatologji


Pėrdorimi i tomografisė kompjuterike me rreze konike (CBCT) nė implantologji, kirurgji orale, periodontologji, ortodonci dhe endodonci ka pėrmirėsuar ndjeshėm suksesin e trajtimeve. CBCT-ja ėshtė skanimi i zgjedhur mė sė shumti pėr trajtimin tė implantit pasi ofron saktėsi mė tė lartė tė matjes, dozė mė tė ulėt tė rrezatimit, kohė tė reduktuar tė skanimit dhe artefakte tė reduktuara nė krahasim me imazhet mjekėsore konvencionale 2D CT. CBCT-ja ėshtė thelbėsore pėr orientimin ideal tė implantit dhe pėr lokalizimin e strukturave vitale si sinusi maksilar, orbita, nervi alveolar inferior, vrima mendore dhe septa e sinusit.

Akademia Amerikane e Radiologjisė Orale dhe Maksilofaciale (AAOMR) argumenton se skanimet CBCT, pavarėsisht nga aplikimi klinik, duhet tė vlerėsohen sistematikisht pėr shenjat e anomalive. Nė nofulla, CBCT-ja mund tė identifikojė gjetje tė tilla si osteoskleroza, patologjia periapikale, cistet dhe tumoret malinje odontogjene dhe jo odontogjene. Nė nivelin e sinuseve paranazale, CBCT-ja mund tė identifikojė trashjen e mukozės, kompleksin osteomeatal tė bllokuar, obstruksionin e rrugėve tė frymėmarrjes, komunikimin antral, polipet antral, pseudokistet retensionale, polipozėn e hundės, septumin e devijuar tė hundės, hipertrofinė e bajameve dhe bajamet.

Nė nivel kondilar, CBCT-ja mund tė tregojė rimodelimin e kyēeve, sėmundje degjenerative tė kyēeve, hiperplazi kondilare dhe kondilin bifid. Nė nivelin kranial, mund tė identifikojė ateromėn e arteries karotide intrakraniale tė kalcifikuar. Nė shpinė cervikale, mund tė tregojė ndryshime degjenerative nė shpinė cervikale dhe hernie tė diskut ndėrvertebral.

Nė qafė, mund tė zbulojė kalcifikim tė ligamentit stilohioid, kėrcin e kalcifikuar tė tiroides/tritik dhe ateroma tė arteries karotide tė kalcifikuar ekstrakraniale. Mund tė jetė gjithashtu i dobishėm edhe pėr tė evidentuar frakturat.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė botuar nė "Journal of Prostodontics", autorėt kanė analizuar frekuencėn dhe ndėrgjegjėsimin pėr prevalencėn e sėmundjeve jo-dentare tė identifikuara nė skanimet e tomografisė kompjuterike me rreze konike (CBCT) tė kryera pėr planifikimin e trajtimit tė implantit dhe pėr vlerėsimin e njėjta gjė nė distancė.

Nė kėtė studim, u analizuan dhe u skanuan 1002 CBCT tė kryera nė njė studio tė vetme private gjatė periudhės nėntor 2007-mars 2020. Njė radiolog oral dhe maksilofacial i certifikuar nga komisioni lexoi sistematikisht tė gjitha skanimet dhe raportoi tė gjitha rezultatet nė nofull dhe nė mandibulė, nė nivel e kondileve dhe TMJ, sinuseve paranazale, zgavrės sė hundės, rrugėve tė frymėmarrjes faringeale, bazės sė kafkės dhe kockės sė pėrkohshme, indeve tė buta tė qafės dhe shpinės cervikale.

Rezultatet e rastėsishme, ndryshimet anatomike dhe patologjitė e raportuara nė kėto struktura u klasifikuan sipas pozicionit anatomik dhe u studiuan rėndėsia dhe incidenca.

Rezultatet

Patologjitė e identifikuara nėpėrmjet skanimit tė rrezeve tė konit u zbuluan se variojnė nga sinusiti i padėmshėm deri te kalcifikimi mė i rėndė aterosklerotik i arterieve karotide, ngushtimi i rrugėve tė frymėmarrjes dhe lezionet neoplazike. U gjetėn pesėdhjetė e njė gjetje tė ndryshme, duke pėrfshirė 36 patologji qė kėrkonin referim ose ndjekje.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se skanimet CBCT prodhojnė gjetje tė rastėsishme me rėndėsi klinike pėr kujdesin ndaj pacientit.

Implikimet klinike

Mjeku klinik duhet tė jetė i njohur me leximin e skanimeve CBCT pėr njė diagnozė radiografike tė sėmundjeve tė kokės dhe qafės dhe duhet t'i referojė kėto imazhe tek njė specialist i duhur pėr interpretimin radiografik tė tė gjithė vėllimit. Tė dhėnat e CBCT duhet gjithashtu tė lexohen nga njė radiolog oral dhe maksilofacial pėr njė diagnozė tė saktė tė patologjisė dentare dhe jo dentare dhe duhet t'i referohen mjekut specialist pėr menaxhimin e duhur kur ėshtė e nevojshme.

Pėr mė shumė informacion:

Kachlan MO, Yang J, Balshi TJ, Wolfinger GJ, Balshi SF. Incidental findings in cone beam computed tomography for dental implants in 1002 patients.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D