| 23 Shtator 2021 |

Simptomat dhe ērregullimet nga long-Covid, janė tė rralla mes fėmijėve dhe tė rinjve

I ashtuquajturi long-covid, grupi i simptomave dhe ērregullimeve qė prekin njerėzit e shėruar nga infeksioni Sars-Cov-2, duket se ėshtė shumė i rrallė mes mė tė rinjve, tė cilėt kanė njė kohė shėrimi prej njė jave. Kjo ka dalė nga njė studim i botuar nė The Lancet Child & Adolescent Health dhe i kryer nga studiues tė King's College London.Analiza ofron pėrshkrimin e parė tė detajuar tė sėmundjes Covid-19 te fėmijėt e tė rinjtė simptomatikė tė moshės 5 deri nė 17 vjeē dhe u pėrqendrua nė tė .....

| 21 Shtator 2021 |

Higjiena e duhur orale mund tė zvogėlojė rrezikun e diabetit

Njė studim korean sugjeron qė higjiena orale ėshtė njė faktor kryesor nė rrezikun e shfaqjes sė diabetit. Sipas autorėve, me nė krye Yoonkyung Chang, larja e shpeshtė e dhėmbėve mund tė jetė njė faktor lehtėsues pėr rrezikun e diabetit tė ri ndėrsa sėmundja periodontale dhe rritja e numrit tė dhėmbėve mungues do tė ishin faktorė qė do tė rrisin rrezikun e lartpėrmendur. "Pėrmirėsimi i higjienės orale mund tė shoqėrohet me njė rrezik tė zvogėluar tė shfaqjes sė diabetit tė ri", shkruajnė autorėt .....

| 20 Shtator 2021 |

Zhvillohet vaksina nė formė spray nazal kundėr Covid 19. Rezultate tė mira paraklinike

Njė vaksinė e re qė pėrfshin administrimin me inhalim, ka pasur rezultate tė mira nė testet paraklinike. Vaksina e zhvilluar nė Francė, pėrbėhet nga proteina kunj dhe mund tė tregtohet nė vitin 2023. Veēantia e saj ėshtė se administrimi bėhet me inhalim dhe jo me injektim. Pėr momentin, vaksina ėshtė testuar vetėm te kafshėt dhe ėshtė zhvilluar nga BIOMAP (Instituti Kombėtar i Kėrkimeve pėr Bujqėsinė, Ushqimin dhe Mjedisin/INRAE), sė bashku me Universitetin Tours. Vaksina pėrbėhet nga proteina .....

| 17 Shtator 2021 |

Covid-19, infeksionet nė mesin e tė vaksinuarve tė rralla por tė mundshme. Ja, nė cilat raste

Nė njė studim tė botuar nė Lancet Infectious Diseases, studiuesit nga Shkolla e Mjekėsisė Yale analizuan infeksionet "e pėrparuara" tė Covid-19, tė cilat mund tė zhvillohen tek njerėzit plotėsisht tė vaksinuar. "Nė Shtetet e Bashkuara, pandemia Covid-19 filloi 18 muaj mė parė. Vaksinimet filluan nė dhjetor 2020, gjė qė uli ndjeshėm shkallėn e infeksionit, por infeksionet, megjithėse tė rralla, u vunė re edhe tek individėt plotėsisht tė vaksinuar" shpjegon studiuesi Prerak Juthani. Studiuesit an .....

| 8 Shtator 2021 |

Vaksina anticovid. Pas mjekėve dhe arsimtarėve, do tė vaksinohen me detyrim farmacistėt, laborantėt, punonjėsit e administratės, fasoneritė e call-centerat

Pėrhapja me shpejtėsi e mutacionit Delta nė Shqipėri dhe rritja e numrit tė pacientėve nė spitalet Covid, i ka detyruar autoritetet shėndetėsore tė marrin vendim pėr vaksinim tė detyrueshėm nė vendin tonė. Ndonėse pati nisur njė fushatė ndėrgjegjėsuese pėr tė rritur mbulimin vaksinal, duket se nuk pati njė pėrgjigje tė mirė nga popullata, por edhe vetė personeli mjekėsor, nė radhėt e tė cilėve ka shumė tė pavaksinuar. Pėr kėtė, komiteti teknik i ekspertėve ka dalė me vendim si fillim pėr tė gji .....

| 1 Shtator 2021 |

Duhanpirja, shkaktari kryesor i gengivitit te gratė

Njė nga shkaqet mė tė rėndėsishme tė gengivitit ėshtė duhanpirja: kush pi duhan, ka njė probabilitet 6 herė mė tė madh pėr tė zhvilluar gengivit nė krahasim me njė joduhanpirės. Problemi bėhet edhe mė i rėndėsishėm pėr popullsinė e gjinisė femėrore duke marrė nė konsideratė numrin gjithnjė e nė rritje tė atyre qė konsumojnė duhan. Arsyet fiziopatologjike tė dėmtimit pėrbėhen nga fakti se tymi dhe nikotina reduktojnė fluksin e gjakut nė gengiva, duke vėnė nė risk kėshtu vetė gengivat dhe kockėn .....

| 5 Gusht 2021 |

Covid-19 dhe varianti Delta. Tė infektuarit e vaksinuar, kanė tė njėjtėn ngarkesė virale, me ata tė pavaksinuar

Pėrhapja e variantit Delta kėrcėnon strategjitė e vaksinimit qė synojnė imunitetin e tufės kundėr Sars-cov-2. Nė fakt, e njėjta ngarkesė virale u zbulua midis tė vaksinuarve dhe tė pavaksinuarve qė zhvillojnė infeksionin. Kjo theksohet nga njė artikull i botuar nė British Medical Journal (BMJ), i cili publikon tė dhėnat qė dolėn nga njė shpėrthim i kohėve tė fundit nė Masaēusets. Nė thelb, vaksinimi, ndonėse mbetet shumė mbrojtės, mund tė mos jetė i mjaftueshėm pėr tė ndalur pėrhapjen e variant .....
1 di 76>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D