| 7 Prill 2023 |

Shėndeti oral vs shėndeti i pėrgjithshėm. Lidhja midis tyre

Goja ėshtė porta e parė pėr bakteret dhe patogjenėt qė mė pas mund tė hollohen brenda trupit: nga njėra anė, kjo pėrkthehet nė sėmundje tė pėrgjithshme qė mund tė shkaktohen, pėrmirėsohen ose kushtėzohen nga shėndeti i dobėt oral; nga ana tjetėr, disa sėmundje tė zgavrės sė gojės mund tė ndikohen nga sėmundjet sistemike. Prandaj, ekziston njė shkėmbim midis dy entiteteve, domethėnė, midis shėndetit oral dhe shėndetit tė pėrgjithshėm tė trupit: njė studim i publikuar sė fundi ka treguar gji .....

| 6 Prill 2023 |

Higjiena orale dhe teknologjitė e avancuara. Cila ėshtė zgjedhja e duhur?

Kėrkimi shkencor ka vėrtetuar teknologjitė e ndryshme tė dedikuara pėr higjienėn orale, nė mėnyrė qė ato tė mund t'i japin mbėshtetje reale dhe tė sigurt profesionistit pėr menaxhimin korrekt tė rasteve klinike, tė cilat shpesh paraqiten si komplekse. Kompleksiteti mund tė reduktohet nė aspekte tė ndryshme, shpesh ato nuk janė vetėm klinike, tė njė natyre sistemike ose tipike tė kavitetit oral, por kompleksiteti kushtėzohet edhe nga pritshmėritė e personit tė asistuar dhe nga respektimi i proto .....

| 31 Mars 2023 |

Psoriaza dhe periodontiti. Studiohet lidhja ndėrmjet tyre

Psoriaza ėshtė njė sėmundje multisistemike inflamatore kronike qė verifikohet kryesisht nė dermė dhe epidermė, dhe prek 1-3% tė popullsisė nė mbarė botėn. Mendohet se njė rol tė rėndėsishėm nė imunopatogjenezėn e saj mund ta luajnė bakteret.Periodontiti ėshtė njė sėmundje inflamatore kronike qė rrjedh nga njė infeksion oportunist i biofilmit tė pllakės endogjene. Periodontiti prek mbi 50% tė tė rriturve nė tė gjithė botėn dhe 5-10% e tyre paraqet njė formė tė rėndė tė sėmundjes qė ēon deri nė h .....

| 30 Mars 2023 |

Pėrdorimi i mikroskopit nė stomatologji

Njė studim i kryer nga njė grup studiuesish nga Universiteti i Mjekėsisė dhe Farmacisė nė Cluj-Napoca nė Rumani, u pėrpoq tė demonstronte sesi pajisjet zmadhuese dhe pėrdorimi i mikroskopit nė praktikėn dentare pėrmirėsojnė drejtpėrdrejt dhe tėrthorazi shikimin dhe saktėsinė kliniko-operative si gjatė zhvillimit tė tij ashtu edhe pėr sa i pėrket rezultateve tė marra.Objektivi i studimit ishte krahasimi i rezultateve tė restaurimeve direkte tė pėrbėrė, me dhe pa pėrdorimin e zmadhimeve shtesė.U .....

| 23 Mars 2023 |

Higjiena e duhur orale mund tė parandalojė endokarditin

Sipas American Heart Association (AHA), ruajtja e higjienės sė mirė tė gojės dhe kujdesit tė rregullt tė dhėmbėve ėshtė mė e rėndėsishme sesa marrja e antibiotikėve. Pėrdorimi parandalues i antibiotikėve rekomandohet nė vend tė kėsaj pėr disa procedura invazive pėr kategoritė e pacientėve me rrezik tė lartė kardiak.Nė veēanti, u rishikuan tė dhėnat e disponueshme nga udhėzimet e vitit 2007, nė tė cilat pėrshkrimi parandalues i antibiotikėve pėr tė shmangur rrezikun e endokarditit VGS, tė shkakt .....

| 6 Mars 2023 |

1 nė 4 fėmijė me probleme tė kavitetit. Stomatologėt: Fėmijėt kanė nevojė tė orientohen saktė pėr higjienėn

Njė nė katėr fėmijė ka probleme tė kavitetit dentar si pasojė e higjenės jo tė mirė dhe mungesės sė kontrolleve periodike. Kėto janė tė dhėnat paraprake tė depistimit qė po kryhet nė zonat periferike tė Tiranės nga kabinetet dentare tė lėvizshme qė ka vėnė nė dispozicion Ministria e Shėndetėsisė. Fėmijėt janė tė ndėrgjegjshėm pėr t'u kujdesur pėr dhėmbėt, por te dentisti shkojnė kur kanė probleme dhe jo pėr kontrolle rutinė. Nė periferi tė Tiranės fėmijėt thonė se kujdesen pėr higjien .....

| 1 Mars 2023 |

Dhimbjet muskuloskeletore te dentistėt. Shkaqet dhe zgjidhjet e mundshme

Ērregullimet muskuloskeletore tė lidhura me ekspozimin ndaj faktorėve tė rrezikut nė vendin e punės janė problemi i dytė mė i zakonshėm qė lidhet me punėn nė mbarė botėn. Dentistėt nuk bėjnė pėrjashtim, ata mund t'i vėnė re kėto ērregullime qė nė vitet e para tė universitetit pėr t'u pėrkeqėsuar gradualisht me kalimin e kohės. Nė kėtė pėrfundim ka arritur njė kėrkim italian i kryer nga studiuesit e Universitetit Chieti nė Pescara, dhe i botuar nė revistėn "Front". Pėr shkak tė qėndrimit tė gabu .....
<<<2 di 87>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D