Edentulizmi dhe ndikimi i tij nė aktivitetet e pėrditshme

| 19 Prill 2023 |

Edentulizmi dhe ndikimi i tij nė aktivitetet e pėrditshme


Dihet se humbja e dhėmbėve ose edentulizmi ndikon nė aftėsinė e tė pėrtypurit, por a mund tė shkaktojė edhe reduktim tė aftėsisė pėr tė kryer aktivitete tė pėrditshme si gatimi, kryerja e njė thirrje telefonike apo blerja e diēkaje? Mbi kėtė temė studiuesit nga University College London (UCL) dhe Tokyo Medical and Dental University, kanė kryer njė studim i cili ėshtė botuar nė "Journal of the American Geriatrics Society", dhe ka analiziuar tė dhėnat e 5,631 tė rriturve 50-70 vjeē.

Qėllimi i studimit ishte tė hetonte efektin shkakėsor tė humbjes sė dhėmbėve nė aftėsinė e njė personi pėr tė kryer aktivitetet e tij tė pėrditshme. Pasi morėn parasysh faktorė tė tillė si statusi socio-ekonomik i pjesėmarrėsve dhe shėndeti i pėrgjithshėm i dobėt, studiuesit zbuluan se ekziston njė lidhje e pavarur midis humbjes sė dhėmbėve dhe aftėsisė pėr tė kryer aktivitete tė pėrditshme, tė matura nga efekti i humbjes sė dhėmbėve nė aftėsinė e njerėzve pėr tė kryer aktivitetet kryesore tė jetės sė pėrditshme.

Aktivitetet pėrfshinin pėrgatitjen e njė vakti tė nxehtė, blerjen e ushqimeve, bėrjen e thirrjeve telefonike, marrjen e barnave, punėn nėpėr shtėpi ose kopsht dhe administrimin e parave.

Sipas Georgios Tsakos nga Instituti i Epidemiologjisė dhe Shėndetit tė UCL, "mund tė marrim si shembull, tė moshuarit me 10 dhėmbė natyralė tė cilėt kanė 30% mė shumė mundėsi tė kenė vėshtirėsi nė aktivitetet kryesore si blerja ose puna nėpėr shtėpi ose kopsht, krahasuar me ata me 20 dhėmbė natyralė".

Ekipi i studiuesve thekson se tė pasurit e dhėmbėve mė natyralė shoqėrohet me vonesėn e fillimit tė aftėsisė sė kufizuar dhe vdekjen, dhe se humbja e dhėmbėve gjithashtu mund tė pengojė ndėrveprimet shoqėrore dhe kėshtu tė pėrkeqėsojė cilėsinė e jetės. Pėrveē faktit se humbja e dhėmbėve shpesh ēon nė ndjekjen e njė diete mė tė varfėr dhe me mė pak lėndė ushqyese.

"Pėrfitimet shėndetėsore tė mbajtjes sė dhėmbėve natyralė tė shėndetshėm nuk mund tė kufizohen vetėm nė shėndetin oral, por mund tė kenė njė rėndėsi mė tė gjerė nė promovimin e aftėsisė pėr tė ruajtur dhe madje edhe pėrmirėsuar cilėsinė e jetės nė pėrgjithėsi", pėrfundon Yusuke Matsuyama nga Universitetit Mjekėsor dhe Dentar i Tokios.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D