Sėmundjet e kavitetit oral. Europa raporton rritje tė incidencės

| 8 Maj 2023 |

Sėmundjet e kavitetit oral. Europa raporton rritje tė incidencės


Shėndeti oral ėshtė njė pjesė thelbėsore e shėndetit tė individit, nė fakt shumė funksione tė rėndėsishme kryhen nga zgavra e gojės si tė folurit, komunikimi, tė ushqyerit, frymėmarrja dhe sė fundmi por jo mė pak e rėndėsishme buzėqeshja. Problemet e zgavrės sė gojės mund tė ndikojnė nė cilėsinė e jetės sė njerėzve tė tė gjitha moshave, veēanėrisht te fėmijėt mund tė krijojnė probleme nė lidhje me kariesin e patrajtuar, i cili ndėrhyn nė tė ushqyerit dhe rrjedhimisht nė rritjen e tyre.

Nė disa vende, nė fakt, shtrimet nė spital tė fėmijėve ndodhin shpesh pėr shkak tė pacientėve tė cilėt janė jo bashkėpunues qė kanė nevojė pėr anestezi tė pėrgjithshme pėr tė trajtuar kariesin. Pėr sa i pėrket tė rriturve, megjithatė, kariesi i rėndė shkakton dhimbje qė ndikon nė cilėsinė e jetės dhe nėse nuk trajtohet edhe humbje tė dhėmbėve.

Sipas njė raporti tė OBSH-sė (Organizata Botėrore e Shėndetit) ka prova tė forta qė sėmundjet orale prekin shpesh grupet e pafavorizuara tė njerėzve, si njerėzit me vėshtirėsi ekonomike, tė moshuarit dhe ata qė jetojnė tė vetėm, njerėzit me aftėsi tė kufizuara, emigrantėt ose ata qė jetojnė nė zona rurale.

Divizioni europian i Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė ėshtė shprehur gjithashtu sė fundmi se sėmundjet e zgavrės sė gojės po tregojnė njė rritje tė incidencės nė mė shumė se gjysmėn e tė rriturve nė krahasim me vitin 2019; ndėr sėmundjet kryesore tė zgavrės sė gojės janė: kariesi, humbja e dhėmbėve dhe rritja e incidencės sė kancerit tė kavitetit oral.

Kjo prevalencė e lartė ka bėrė qė shtetet anėtare tė BE-sė tė rrisin aksesin ndaj shėndetit tė sigurt oral, nė mėnyrė qė tė arrihet njė fuqizim i pėrgjithshėm i mbulimit shėndetėsor nė nivel global.
Pėr ta zbatuar kėtė ėshtė e nevojshme tė bėhet njė qasje mė e pėrballueshme ndaj shėrbimeve shėndetėsore me kosto mė tė aksesueshme pėr pacientėt. Nė fakt, shėrbimet e shėndetit oral kryhen kryesisht nga operatorėt e kujdesit shėndetėsor tė sektorit privat, me kosto shumė mė tė larta se tė njėjtat shėrbime nė objektet publike, ku qeveritė mbulojnė vetėm njė pjesė tė shpenzimeve tė nevojshme pėr pacientin.

Rekomandimi i shprehur nė raport ėshtė qė tė adresohen pabarazitė si nga ana ekonomike ashtu edhe organizative dhe tė drejtohen burimet atje ku ato janė mė tė nevojshme, duke inkurajuar qeveritė dhe autoritetet shėndetėsore qė tė rrisin aksesin pėr tė sigurt, efektiv, tė pėrballueshėm, pėr tė pėrmirėsuar shėndetin e pėrgjithshėm tė popullatės. Prandaj, ėshtė e nevojshme tė zhvillohen politika tė reja shėndetėsore qė pėrputhen me ato tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, duke zgjedhur njė staf kompetent shėndetėsor.

Ėshtė gjithashtu e rėndėsishme tė miratohen disa masa dietike qė synojnė reduktimin e marrjes sė sheqernave nė ushqimet e disponueshme nė treg, mbi tė gjitha pėr tė mbrojtur fėmijėt, duke qenė se shumica e sėmundjeve tė zgavrės sė gojės shkaktohen veēanėrisht nga konsumimi i tepėrt i sheqernave; te tė rriturit mund tė identifikohen edhe faktorė tė tjerė rreziku nė pėrdorimin e duhanit dhe alkoolit, por edhe prania e traumave dentare dhe mungesa e higjienės orale.

Sė fundi, duke pėrmirėsuar shėndetin oral nė nivel global, ndėrmerren hapa tė tėrthortė edhe nė aspekte tė tjera tė shėndetit tė njė personi, si zvogėlimi i mundėsive tė zhvillimit tė diabetit, sėmundjeve kardiovaskulare dhe kancerit.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D