| 24 Shkurt 2023 |

Terapia muzikore dhe realiteti virtual. Efektet e tyre tė dobishme nė menaxhimin e ankthit dhe dhimbjes

Procedurat e kirurgjisė orale zakonisht shkaktojnė njė nivel tė lartė ankthi te pacientėt, gjė qė mund tė ēojė nė rritjen e ndjesisė sė dhimbjes, si dhe ndryshime akute nė sistemin nervor autonom gjatė procedurės kirurgjikale.Pėrdorimi i barnave analgjezike dhe kryerja e kėtyre procedurave nėn qetėsim ose anestezi tė pėrgjithshme janė qasjet e preferuara pėr tė reduktuar probleme tė tilla tė stresit emocional.Megjithatė, kėto procedura kanė disa rreziqe, efekte anėsore dhe komplikime.Pėr tė zbu .....

| 31 Janar 2023 |

Izolimi i zonės operative me digė gome dhe ligaturat efektive

Pandemia SARS-CoV-2 (Covid-19) e ka bėrė digėn e gomės (RD) njė mjet tė domosdoshėm pėr shumicėn e procedurave dentare, pasi ėshtė nė gjendje tė mbrojė operatorėt nga rreziku i infektimit pėr shkak tė ekspozimit ndaj pėshtymės, gjakut dhe aerosoleve/pikave tė prodhuara gjatė procedurave dentare.Studimet e literaturės kanė treguar se pasi diga pozicionohet nė mėnyrė adekuate, ka njė reduktim tė aerosoleve bakteriale prej rreth 70-98,9%, duke kufizuar ndjeshėm thithjen e aerosoleve infektive nga .....

| 31 Tetor 2022 |

Ekstraktimi i mandibulave tė impaktuara. Cila nga teknikat e mbylljes ėshtė mė efektive?

Ekstraktimi kirurgjikal i molarit tė tretė mandibular tė impaktuar (IMTM) ėshtė njė nga operacionet mė tė shpeshta dhe mė tė zakonshme orale dhe maksilofaciale dhe shpesh shoqėrohet me komplikime postoperative si: dhimbje, ngushtim tė gojės (trismus), ėnjtje tė fytyrės dhe osteit alveolar (alveoliti i thatė), infeksion dhe gjakderdhje.Kirurgėt mund tė pėrdorin strategji dhe ndėrhyrje peri-operative pėr tė minimizuar komplikimet qė lidhen me nxjerrjen e IMTM-sė.Nė mėnyrė intr .....

| 21 Shtator 2022 |

Molarėt e dytė me resorbim tė jashtėm tė rrėnjės pėr shkak tė dhėmbėve tė pjekurisė ngjitur. Cila ėshtė prognoza e tyre?

Resorbimi i rrėnjės sė jashtme (ERR) nė dhėmbėt e pėrhershėm i referohet defekteve tė ēimentos dhe/ose dentinės nė sipėrfaqen e rrėnjės dhe shkaktohet nga disa faktorė, si periodontiti kronik, presioni i ushtruar nga njė dhėmb i impaktuar, tumoret, trauma dhe trajtimi ortodontik, tė gjithė kėta faktorė mund tė induktojnė ERR-nė pėrmes aktivizimit tė odontoklasteve dhe cementoklasteve me pėrfshirjen e ndėrveprimeve tė shumta molekulare.Megjithatė, efektet specifike tė kėtij procesi patologjik nė .....

| 19 Korrik 2022 |

Vlerėsimi i lezioneve nervore pas ekstraktimit tė molarėve tė tretė mandibular

Lezionet e nervit alveolar inferior (IAN) njihen si njė ndėrlikim pas ekstraktimit tė molarėve tė tretė mandibular (M3Ms). Incidenca e tyre varion nga 0.3% nė 17.4%.Edhe pse dėmtimi i nervit alveolar inferior ndodh rrallė, ka njė ndikim tė thellė nė cilėsinė e jetesės sė tė prekurve, si dhe nė implikimet e aspekteve tė rėndėsishme mjeko-ligjore.Neuropatitė mund tė ndryshojnė nė paraqitjen e tyre dhe mund tė pėrfshijnė mpirje, ndjesi shpimi gjilpėrash, ndjesi djegieje ose dhimbje. Skanimi CBCT m .....

| 15 Korrik 2022 |

Hipnoza nė menaxhimin e dhimbjes akute dentare/maksilofaciale

Menaxhimi i dhimbjes akute nė stomatologji shpesh nuk ėshtė i lehtė, veēanėrisht kur kemi tė bėjmė me trajtime kirurgjikale dhe implantare, ku ndonjėherė anestezia tradicionale nuk ėshtė e mjaftueshme ose nuk mund tė aplikohet.Nė fakt, kundėrindikimet ndaj anestezisė lokale nuk janė tė rralla, si nė rastet e pacientėve alergjikė ose reaksionet e intolerancės ndaj konservuesve, tė cilėt e bėjnė tė pamundur aplikimin e anestezisė.Prandaj, nevojiten alternativa ndaj anestezisė tradicionale pėr tė .....

| 25 Mars 2022 |

Ekstraksionet dentare te pacientėt me veshkė tė transplantuar

Udhėzimet dhe tekstet shkollore rekomandojnė qė trajtimi dentar i zgjedhur te pacientėt me transplant organesh, si pėr shembull veshkat, tė kryhet afėrsisht tė paktėn 6 muaj pas transplantimit.Pėr shkak tė marrjes sė barnave imunosupresive pas transplantimit tė veshkave, shumė protokolle pėrfshijnė depistimin pėr kancerin oral, kontrollin e higjienės orale dhe profilaksinė me antibiotikė pėrpara se t'i nėnshtrohen procedurave mė invazive dentare.Ėshtė e zakonshme qė dentistėt tė pėrshkruajnė nė .....
1 di 13>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D