Terapia muzikore dhe realiteti virtual. Efektet e tyre tė dobishme nė menaxhimin e ankthit dhe dhimbjes

Kirurgji orale | 24 Shkurt 2023 |

Terapia muzikore dhe realiteti virtual. Efektet e tyre tė dobishme nė menaxhimin e ankthit dhe dhimbjes


Procedurat e kirurgjisė orale zakonisht shkaktojnė njė nivel tė lartė ankthi te pacientėt, gjė qė mund tė ēojė nė rritjen e ndjesisė sė dhimbjes, si dhe ndryshime akute nė sistemin nervor autonom gjatė procedurės kirurgjikale.

Pėrdorimi i barnave analgjezike dhe kryerja e kėtyre procedurave nėn qetėsim ose anestezi tė pėrgjithshme janė qasjet e preferuara pėr tė reduktuar probleme tė tilla tė stresit emocional.

Megjithatė, kėto procedura kanė disa rreziqe, efekte anėsore dhe komplikime.

Pėr tė zbutur efektet e ankthit, janė studiuar teknika alternative, si shpėrqendrimi psikologjik pėrmes ndėrhyrjeve pėr tė kontrolluar ankthin dhe dhimbjen perioperative, tė cilat nuk pėrbėjnė asnjė rrezik pėr pacientin.

Terapia muzikore dhe realiteti virtual (VR) janė dy nga kėto metoda.

Terapia muzikore pėrfshin pėrdorimin e muzikės pėr tė arritur qėllimet terapeutike: arritjen, ruajtjen dhe pėrmirėsimin e shėndetit mendor dhe fizik. Muzika qetėsuese qė imiton tingujt natyralė, pėr shembull, mund tė ulė zgjimin nervor simpatik.

Realiteti virtual, nga ana tjetėr, ėshtė njė procedurė qė lejon simulimin nė kohė reale tė njė mjedisi me tė cilin pėrdoruesit mund tė ndėrveprojnė nė mėnyrė intuitive pėrmes kanaleve tė shumta shqisore. VR-ja arrin tė krijojė njė iluzion tė pranisė nė mjedise virtuale qė lejojnė pacientėt tė zhyten nė njė botė tė simuluar.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė provė tė kontrolluar me pėrzgjedhje rastėsore, tė botuar nė "The Journal of the American Dental Association", autorėt kanė vlerėsuar efektin e realitetit virtual (VR) dhe terapisė muzikore mbi dhimbjen dhe ankthin perioperativ te pacientėt qė i nėnshtroheshin nxjerrjes sė molarėve tė tretė.

Nė studim u vlerėsuan gjithsej 275 pacientė tė cilėt u ndanė nė 3 grupe paralele:
Grupi 1, grupi i ndėrhyrjes me terapi muzikore (n=91);
Grupi 2, grupi i ndėrhyrjes nėpėrmjet realitetit virtual VR (n=93);
Grupi 3, grupi i kontrollit (n=91) nuk u miratua asnjė metodė alternative.

Spielberger State-Trait Anxiety Inventory dhe shkalla analoge vizuale e intensitetit tė dhimbjes u pėrdorėn pėr vlerėsimet nė kėtė studim.

Rezultatet

Pacientėt nė grupet e terapisė muzikore dhe VR-sė treguan ulje mė tė madhe tė nivelit tė ankthit pas operacionit tė nxjerrjes sė molarit tė tretė (ulje nė ankthin total nė grupin muzikor: 15.12; 95% CI, 13.16 nė 17.08; Rosenthal r, 1.61; P <.001 ; reduktim total i ankthit nė grupin VR: 9,80; 95% CI, 7,66 deri nė 11,95; Rosenthal r, 0,97; P <.001; reduktim total i ankthit nė grupin e kontrollit: 9,80; 95% CI, 7,66 nė 11,95; Rosenthal; 0,97; P <.001).

Intensiteti i dhimbjes pas operacionit ishte mė i ulėt te pacientėt nė grupin e terapisė muzikore sesa te pacientėt nė grupin e kontrollit (P = 0,04). Pas ndėrhyrjes, pacientėt nė grupet e terapisė muzikore dhe VR-sė pėrjetuan njė rėnie tė ndjeshme tė presionit sistolik tė gjakut (P <.05), presionit diastolik tė gjakut (P <.05) dhe ritmit tė zemrės (P <.05) krahasuar me grupin e kontrollit.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen vėrtetuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se terapia muzikore dhe realiteti virtual gjatė trajtimeve dentare me ekstraksionin e molarit tė tretė ulin ankthin, madje duke pėrmirėsuar parametrat fiziologjikė tė pacientit.

Implikimet klinike

Zbatimi i kėtyre ndėrhyrjeve joinvazive, jo farmakologjike dhe me kosto efektive nė fushėn e kirurgjisė orale dhe maksilofaciale dhe stomatologjisė mund tė pėrmirėsojė procedurat e kryera nėn anestezi lokale dhe pėrvojėn klinike tė pacientėve, madje edhe atyre mė tė shqetėsuar.

Pėr mė shumė informacion:

Laura Andrea Sorribes De Ramón, Antonio Francisco Ferrįndez Martķnez, Ana Rocķo Garcķa Carricondo, Fernando Espķn Gįlvez, Raquel Alarcón Rodrķguez. Effect of virtual reality and music therapy on anxiety and perioperative pain in surgical extraction of impacted third molars. J Am Dent Assoc: in press.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Shumė interesant ( 1 votim / mesatar 4 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D