| 31 Korrik 2023 |

Funksionaliteti mastikator te pacientėt me proteza tė lėvizshme

Humbja e dhėmbėve pėrgjithėsisht rritet me rritjen e moshės. Pėr tė rikthyer funksionin mastikator te pacientėt edentulė janė tė disponueshme lloje tė ndryshme trajtimesh protetike si proteza fikse, tė lėvizshme dhe implantologjia.Pacientėt qė kanė proteza totale tė lėvizshme shumė shpesh kanė vėshtirėsi qė tė mėsohen me to dhe gjatė muajve tė parė shfaqin shqetėsime gjatė ngrėnies pėr shkak tė reduktimit tė funksionalitetit mastikator.Njė trajtim protetik i kombinuar me njė ndėrhyrje dietetike .....

| 12 Maj 2023 |

Rehabilitimi protetik te tė moshuarit

Humbja e dhėmbėve ka njė ndikim negativ nė aftėsinė pėrtypėse, kushtėzimin e zgjedhjeve dietike dhe, rrjedhimisht, nė gjendjen nutricionale.Ushqyerja e pamjaftueshme te tė moshuarit lidhet me shumė sėmundje sistemike kronike, duke pėrfshirė sėmundjet intestinale, sėmundjet kardiovaskulare, osteoporozėn, sarkopeninė dhe rėnien konjitive; pėr rrjedhojė, restaurimi funksional i pėrtypjes me rehabilitim protetik ėshtė i njė rėndėsie themelore.Pacientėt e moshuar me edentulizėm tė pjesshėm, nė pjesė .....

| 27 Prill 2023 |

Kunjat dhe mbėshtetėset tradicionale vs dixhitale. Cila ėshtė metoda mė saktė?

Metoda konvencionale pėr realizimin e kunjave endokanale dhe autmentit tė tyre konsiston nė marrjen e gjurmės tradicionale nėpėrmjet pastave speciale dhe pėrdorimin e dyllit ose rrėshirės akrilike pėr tė dubluar kanalin e rrėnjės nė anatominė e tij dhe pėr tė krijuar njė kunjė "analoge" e cila mė vonė do tė shndėrrohet nė aliazh dentar duke pėrdorur teknikėn e dyllit tė humbur.Kjo teknikė ėshtė konsideruar si standardi i artė pėr ndėrtimin e kunjave dhe bėrthamave pėr dekada me rradhė, pasi lej .....

| 28 Mars 2023 |

Ngjitėsit e protezave me pėrmbajtje nanogrimcash argjendi, efektivė kundėr Candida albicans

Rehabilitimi me protezat e lėvizshme dentare konsiderohet trajtimi mė i lirė dhe mė i zakonshėm pėr rikthimin e funksionit oral te pacientėt edentulė.Protezat e plota tė lėvizshme tė pėrshtatura dhe tė pozicionuara nė mėnyrė korrekte kanė njė ndikim pozitiv si nė aspektin funksional ashtu edhe nė atė psikologjik, nė mirėqenien dhe cilėsinė e jetės sė pacientėve. Megjithatė, kushtet pėr tė garantuar qėndrueshmėrinė e protezave tė lėvizshme, mbajtjen dhe komoditetin e duhur nuk ekzistojnė gjithmo .....

| 28 Nėntor 2022 |

Overdentura nė rrėnjė. A mund tė jetė njė alternativė e besueshme pėr overdenturėn nė implante?

Edentulizmi ėshtė njė gjendje e lidhur me reduktimin e performancės mastikatore dhe ndryshimeve nė dietė, me pakėsimin e marrjes sė proteinave, rritjes nė pėrqindje tė kalorive totale pėr shkak tė marrjes sė ushqimeve yndyrore tė pasura me kolesterol nė sasi mė tė medha, me pasojė pėrkeqėsimin e cilėsisė sė jetės.Kur dhėmbėt ekstraktohen, kocka alveolare e mbetur resorbohet duke lėnė pak mbėshtetje tė mbetur pėr mbajtjen adekuate tė protezave tė plota.Karakteristikat mė tė rėndėsishme tė protez .....

| 27 Shtator 2022 |

Vlerėsimi i mbajtjes sė kurorave tė disilikatit tė litiumit tė ēimentuara nė mbėshtetėse zirkoni tė personalizuara dhe tė para-trajtuara

Pėrparimet e kohėve tė fundit nė stomatologjinė restauruese kanė nxjerrė nė pah njė rritje tė pėrdorimit tė restaurimeve qeramike dhe mbėshtetėsve tė implanteve zirkonike.Kurorat e implanteve tė ēimentuara mund tė kompensojnė nė mėnyrė protetike ēdo kėnd tė pafavorshėm tė implantit, tė lehtėsojnė pėrshtatjen pasive dhe tė lejojnė kontaktin e saktė okluzal ose anatominė faciale.Kohėt e fundit, mbėshtetėset e personalizuara  tė implanteve me polikristal tetragonal tė stabilizuar me ittrium ( .....

| 16 Qershor 2022 |

Karakteristikat e kurorave tė disilikatit tė litiumit, tė prodhuara me metodėn CAD/CAM, ose tė printuara nė 3D

Restaurimet qeramike kanė filluar tė pėrdoren gjerėsisht nė stomatologji pasi plotėsojnė kėrkesat estetike dhe funksionale tė zonave tė pėrparme dhe tė pasme tė gojės; aktualisht, qeramika e qelqit me disilikat litiumi (LD) njihet si njė opsion i shkėlqyer pėr rehabilitimin dentar. Njė studim retrospektiv nga Teichmann (2017) ka raportuar njė normė kumulative mbijetese prej 98.2% pėr kurorat e vetme LD pas 11 vitesh shėrbimi klinik. Ekzistojnė dy metoda tė veēanta pėr prodhimin e restaurimeve t .....
1 di 15>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D