Overdentura nė rrėnjė. A mund tė jetė njė alternativė e besueshme pėr overdenturėn nė implante?

Protezim | 28 Nėntor 2022 |

Overdentura nė rrėnjė. A mund tė jetė njė alternativė e besueshme pėr overdenturėn nė implante?


Edentulizmi ėshtė njė gjendje e lidhur me reduktimin e performancės mastikatore dhe ndryshimeve nė dietė, me pakėsimin e marrjes sė proteinave, rritjes nė pėrqindje tė kalorive totale pėr shkak tė marrjes sė ushqimeve yndyrore tė pasura me kolesterol nė sasi mė tė medha, me pasojė pėrkeqėsimin e cilėsisė sė jetės.

Kur dhėmbėt ekstraktohen, kocka alveolare e mbetur resorbohet duke lėnė pak mbėshtetje tė mbetur pėr mbajtjen adekuate tė protezave tė plota.

Karakteristikat mė tė rėndėsishme tė protezave janė komoditeti, qėndrueshmėria dhe aftėsia pėr tė ofruar pėrtypje jo vetėm efikase por edhe tė lehtė. Nėse protezat mund tė stabilizohen dhe/ose tė mbahen duke ruajtur rrėnjėt ose duke futur implante, do tė kishte njė pėrfitim tė rėndėsishėm.

Por, cili rehabilitim protetik ofron performancė mė tė mirė: overdentura nė rrėnjė apo overdentura nė implante?

Tipologjia e kėrkimit dhe modalitieti i analizės

Nė njė pėrmbledhje, tė botuar nė Journal of Prosthodontics, autorėt kanė krahasuar rezultatet e trajtimit protetik pėr mbajtėsit e protezave tė plota nofulla nė kundėrshtim me njė overdenturė mandibulare tė mbėshtetur me rrėnjė (RSO) ose njė overdenturė mandibulare tė mbėshtetur me implant (ISO) .

Autorėt kryen njė kėrkim nė literaturė duke pėrdorur shtatė baza tė tė dhėnave elektronike: Medline (nėpėrmjet ndėrfaqes PubMed), Embase, Biblioteka Cochrane, Indeksi Kumulativ pėr Infermierinė dhe Literaturėn e Shėndetit Aleat, Scopus, Web of Science dhe AgeLine.

Kėrkimi u krye duke u nisur nga njė strategji kėrkimi e paracaktuar.

Rezultatet

Nė shqyrtimin pėrfundimtar u pėrfshinė shtatė artikuj pėrkatės. Nuk u identifikuan studime krahasuese pėr rezultate tė rėndėsishme klinike, si p.sh. normat e mbijetesės sė abutmentit, ēėshtjet restauruese/mirėmbajtjeje dhe kostoja gjatėsore e kujdesit.

Nė lidhje me komplikimet protetike, kėnaqėsinė e pacientit dhe aftėsinė pėr tė pastruar saktė, nuk u raportuan dallime midis dy metodave tė ndryshme.

Pėr ndjeshmėrinė prekėse orale nė RSO u gjet njė ndjeshmėri e rritur ndjeshėm, ndėrsa nė rehabilitimet ISO u gjet njė kapacitet mė i madh i forcės maksimale tė kafshimit, por diferenca nuk ishte statistikisht domethėnėse, me pėrjashtim tė subjekteve me njė pickim tė kryqėzuar ose njė okluzion tė gjuhėsor.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė gjejnė konfirmim nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konstatohet se literatura nuk jep pėrgjigje pėrfundimtare pėr kėtė ēėshtje, me pėrjashtim tė forcės maksimale tė kafshimit, ku rehabilitimet ISO duket se funksionojnė mė mirė se RSO.

Rehabilitimet ISO zhvillojnė norma mė tė larta mbijetese sesa rehabilitimet RSO dhe kėrkojnė mė pak mirėmbajtje, pavarėsisht se janė mė tė shtrenjta.

Implikimet klinike

Kufizimet e kėtij rishikimi duhet tė nėnvizohen pėr shkak tė madhėsisė sė vogėl tė kampionit, kohėzgjatjes sė shkurtėr tė studimeve tė pėrfshira dhe metodologjive tė ndryshme tė miratuara.

Pėr mė shumė informacion:

Ronald L. Ettinger, Leonardo Marchini, Christopher A. Childs. Are root-supported overdentures still an alternative to implant-supported overdentures? A scoping review. J Prosthodont ottobre 2022;31:655-62.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D