| 25 Janar 2022 |

Rindėrtimi me kunja endokanalare. Studimi i fundit retrospektiv vlerėson mbijetesėn e tyre nė 16 vjet

Ajo qė pėrshkruan mė sė miri suksesin klinik tė njė trajtimi dentar qoftė ai protetik, konservativ, endodontik ose implantar ėshtė mbijetesa e tij nė distancė.Nė njė studim retrospektiv qė pėrfshinte pacientė midis viteve 1995 dhe 2004, autoret hetuan mbijetesėn e shtyllave tė kanalit rrėnjėsor dhe autmenteve tė tyre dhe arritėn nė pėrfundimin se indikacioni gjatė kryerjes sė njė rikonstruksioni tė bazuar nė njė shtyllė endokanalare duhet tė pėrcaktohet kryesisht nga lloji i kurorės sė par .....

| 13 Janar 2022 |

Nxjerrja e mbetjeve apikale nė terapitė e kanalit tė rrėnjės. Nga se mund tė varet?

Pas trajtimit tė kanalit tė rrėnjės, fillimi i dhimbjes pas operacionit varet ngushtėsisht nga faktorė tė cilėt lidhen me pacientin, si dhimbja para operacionit, trauma okluzale dhe virulenca e mikroorganizmave qė kanė shkaktuar patologjinė, si dhe nga faktorėt nė varėsi tė operatorit.Gjatė formėsimit tė kanalit tė rrėnjės, operatori mund tė shtyjė pa dashje fragmente tė dentinės, indit tė pulpės, mikroorganizmave dhe nėnprodukteve tė tyre dhe irrigantėve pėrtej foramenit apikal nė indet periap .....

| 13 Dhjetor 2021 |

Metodat e ndryshme tė ujitjes sė kanalit tė rrėnjės nė krahasim. Nga gjilpėra tradicionale tek aktivizimi me lazer

Suksesi afatgjatė i njė trajtimi tė kanalit tė rrėnjės bazohet kryesisht nė eliminimin ose reduktimin e konsiderueshėm tė ngarkesės bakteriale brenda sistemit tė kanalit rrėnjėsor, pasi infeksioni dhe prania e biofilmit nė kėtė nivel mund tė jenė faktorė shkaktarė tė periodontitit apikal.Eliminimi ose zvogėlimi i ndjeshėm i ngarkesės bakteriale brenda sistemit tė kanalit rrėnjėsor i ėshtė besuar instrumenteve mekanike, tė cilat kanė kufizime tė rėndėsishme nė sistemet komplekse tė kanaleve dhe .....

| 3 Dhjetor 2021 |

Vlerėsimi i trashėsisė sė dentinės sė mbetur pas pėrgatitjes sė kanalit tė rrėnjės pėr vendosjen e kunjės

Dhėmbėt e trajtuar pėr karies tė gjerė, me konsumim tė theksuar ose qė kanė pėsuar lėndime traumatike mund tė kenė strukturė tė pamjaftueshme tė mbetur pėr tė siguruar njė efekt adekuat ferrule pėr tė mbėshtetur njė restaurim tė pėrshtatshėm ekstrakoronal.Kėta dhėmbė zakonisht kėrkojnė trajtim tė kanalit tė rrėnjės dhe restaurimi pėrfundimtar shpesh kėrkon pėrdorimin e njė kunje intrakanale. Pėrgatitja e akomodimit tė kunjės zakonisht ēon nė heqjen e shumė mė tepėr tė dentinės sesa thjesht form .....

| 23 Nėntor 2021 |

Endodoncia e drejtuar pėr trajtimin e kanaleve tė kalcifikuara

Shoqata Amerikane e Endodontistėve e klasifikon trajtimin endodontik tė kanaleve tė fshira nė njė nivel tė lartė vėshtirėsie. Individualizimi dhe formėsimi i kanalit tė rrėnjės sė kalcifikuar pėrfaqėson njė sfidė pėr t'u menaxhuar edhe kur pėrdoret njė mikroskop operativ.Gabimet e mundshme procedurale pėrfshijnė zgjatjen e tepėrt tė kavitetit tė hyrjes, perforimin jatrogjen, ndarjen e skedarėve tė formėsimit dhe devijimin e kanalit rrėnjė nga rruga origjinale, tė cilat tė gjitha pengojnė klinik .....

| 9 Nėntor 2021 |

Trajtimi rigjenerues endodontik nė dhėmbėt e pėrhershėm tė traumatizuar: mė mirė nė njė vizitė tė vetme apo nė disa seanca?

Stomatologėve shpesh i duhet tė kryejnė trajtime jokirurgjikale pėr tė rigjeneruar pulpėn e dėmtuar tė dhėmbėve. Suksesi klinik bazohet nė heqjen e saktė tė indeve organike, mbetjeve tė infektuara, mikroorganizmave dhe nėnprodukteve tė tyre nga sistemi i kanaleve rrėnjėsore me instrumente mekanike dhe pėrdorimin e ujitėsve pėr dezinfektim.Disa autorė nė literaturė theksojnė rėndėsinė e njė veshjeje ndėrmjet takimeve pėr tė reduktuar nivelet e ngarkesės bakteriale dhe endotoksinave, ndėrsa tė tj .....

| 27 Shtator 2021 |

Dhėmbėt e plasaritur apo tė thyer. A mund tė riparohen dhe cila ėshtė prognoza e tyre?

Ēarjet dentare pėrfaqėsojnė gjithmonė njė problem qė ėshtė i vėshtirė pėr tu menaxhuar dhe diagnostikuar nga dentisti.Nė pėrgjithėsi, prognoza e njė dhėmbi tė plasaritur ėshtė mė e mirė nė dhėmbėt ku vija e thyerjes pėrfundon brenda sė tretės koronare tė rrėnjės. Ēarje tė tilla japin njė pėrthithje tipike tė kockave qė rrethon vijėn e thyerjes, e cila ėshtė patognomonike e gjendjes dhe shpesh lejon diagnozėn pėrfundimtare.Etiopatogjeneza e inflamacionit nė dhėmbėt e plasaritur rrėnjėsisht i atr .....
1 di 15>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D