| 5 Shtator 2023 |

Riakutizimet pas ritrajtimeve endodontike jokirurgjikale: incidenca dhe faktorėt shoqėrues

Qėllimet kryesore tė trajtimeve endodontike, pėrfshirė edhe ato jokirurgjikale (NSRetx), janė eliminimi i dhimbjes dhe infeksionit nga dhėmbėt e pacientėve dhe sigurimi i njė gjendje tė shėndetshme periapikale.Riakutizimet karakterizohen nga fillimi ose pėrkeqėsimi i dhimbjes sė rėndė postoperative dhe/ose ėnjtjes pas trajtimit endodontik dhe kėrkojnė njė takim urgjent me stomatologun.Shfaqja e njė riakutizimi shkakton gjithmonė stres dhe shqetėsim si pėr pacientin ashtu edhe pėr dentistin dhe .....

| 24 Gusht 2023 |

Skleroza e shumėfishtė dhe ndikimi i saj nė shėndetin oral

Skleroza e shumėfishtė (SM) ėshtė njė gjendje nė tė cilėn autoantitrupat sulmojnė proteinat nė mbėshtjellėsin e mielinės qė rrethojnė neuronet, duke shkaktuar formimin e plagėve dhe pllakave qė ndėrhyjnė nė funksionimin e neuroneve. Si rezultat, transmetimi i impulseve nervore mund tė ngadalėsohet, shtrembėrohet ose bllokohet plotėsisht. Ajo ėshtė njė sėmundje kronike e fituar, njė gjendje inflamatore e ndėrmjetėsuar nga imuniteti i sistemit nervor qendror (SNQ) qė mund tė ndikojė nė tru, trung .....

| 24 Korrik 2023 |

Efektiviteti i medikamenteve intrakanalare nė trajtimin e biofilmit bakterial

Medikamentet intrakanalare kanė njė fuqi vepruese tė limituar pėr tė kundėrshtuar biofilmin bakterial: ky ka qenė konkluzioni i njė rishikimi tė literaturės shkencore qė pasi ka analizuar studimet e disponueshme pėr kėtė temė, nuk ka arritur tė "promovojė" plotėsisht efikasitetin e solucioneve irriguese."Kemi kėrkuar nė literaturėn shkencore tė gjitha studimet qė kishin hasur kėtė argument, qoftė me cilėsi tė lartė qoftė ata qė janė publikuar ndėrmjet vitit 1966 dhe 2007", tregon Carlos Estrela .....

| 17 Korrik 2023 |

Pulpotomia e plotė kundėr terapisė sė kanalit tė rrėnjės te dhėmbėt e pjekur me pulpit tė pakthyeshėm

Tradicionalisht, trajtimi i kanalit tė rrėnjės (RCT) ėshtė konsideruar si trajtimi i zgjedhjes sė parė pėr ekspozimet karioze tė pulpės; megjithatė, kohėt e fundit provat nė rritje qė vijnė nga studimet klinike raportojnė rezultate tė favorshme edhe pėr terapinė e pulpės vitale (VPT).Pavarėsisht shkallės sė lartė tė suksesit pėr RCT-tė e dhėmbėve vitalė (96%), disa studime epidemiologjike kanė zbuluar njė incidencė tė lartė tė mbushjeve teknikisht jo tė pėrshtatshme tė kanalit tė rrėnjės dhe nj .....

| 28 Qershor 2023 |

Dhėmbėt e plasaritur tė trajtuar nė mėnyrė endodontike. Cilėt janė faktorėt qė ndikojnė nė pėrmirėsimin e prognozės

Nė dekadat e fundit, janė propozuar trajtime tė reja pėr menaxhimin e dhėmbėve tė thyer, por njė metodė e saktė dhe e riprodhueshme pėr tė diagnostikuar shkallėn ose ashpėrsinė e frakturės ende mungon. Si pasojė, vendimi se nė cilėn rrugė duhet tė shkohet pėr tė trajtuar dhėmbėt e ēarė shpesh bazohet nė pėrvojėn personale dhe provat anekdotale. Dhėmbėt e plasaritur karakterizohn nga njė frakturė jo e plotė qė mund tė shtrihet nga kurora nė nivelin subgingival. Sidoqoftė, restaurimet dhe kufizim .....

| 27 Qershor 2023 |

Procedura e rigjenerimit endodontik te dhėmbėt e papjekur jo vitalė. Dy materiale tė ndryshme nė krahasim

Nė vitin 2004 u prezantua njė teknikė e re pėr trajtimin e dhėmbėve tė papjekur jo vitalė, e quajtur procedura endodontike rigjeneruese (REP, e njohur edhe si rivaskularizimi), e cila lejon maturimin e vazhdueshėm tė rrėnjės si nė gjatėsi ashtu edhe nė trashėsi.Pikat kryesore tė REP-sė pėrfshijnė instrumentimin minimal ose fare tė mureve tė dentinės, dezinfektimin me solucione ujitėse, vendosjen e medikamenteve intrakanale, provokimin e gjakderdhjes nė hapėsirėn e kanalit nga formimi i njė mpik .....

| 14 Qershor 2023 |

Prevalenca e kanalit tė dytė lingual nė incizivėt mandibular

Nė endodonci, mungesa e ndėrgjegjesimit pėr anatominė e rrėnjėve dhe kanaleve mund tė ēojė nė trajtim jo tė plotė dhe tė papėrshtatshėm, gjė qė ēon nė njė rrezik tė shtuar pėr zhvillimin e patologjive periapikale.Hulumtimet e gjera anatomike kanė ndihmuar pėr tė njohur mė mirė morfologjinė e incizivėve qendror dhe lateral mandibular. Incizivi qendror zakonisht shfaq njė gjatėsi tė pėrgjithshme prej 20.8 mm, ndėrsa ai anėsor ka tendencė tė jetė mė i gjatė (22.1 mm) dhe megjithėse shumica e studi .....
<<<2 di 22>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D