Kuantifikimi objektiv i infeksionit bakterial gjatė trajtimeve tė kanalit tė rrėnjės

Endodonci | 7 Shtator 2023 |

Kuantifikimi objektiv i infeksionit bakterial gjatė trajtimeve tė kanalit tė rrėnjės


Infeksioni endodontik i kanalit tė rrėnjės shkaktohet nga bakteret anaerobe qė mund tė mbijetojnė edhe nė mjedise me mungesė tė lėndėve ushqyese.

Kėto baktere tė pranishme nė kanalin e rrėnjės duhet tė eliminohen sa mė shumė qė tė jetė e mundur pėrpara se tė pėrfundojė trajtimi endodontik i rrėnjės (RCT) pėr tė shmangur dėshtimin e tij. Prandaj, ėshtė e nevojshme qė dentistėt tė kenė mjetet e duhura pėr tė zbuluar infeksionet ekzistuese tė kanalit rrėnjė.

Deri mė sot, pėr tė zbuluar praninė e kontaminimit bakterial tė kanalit tė rrėnjės, si ngjyra ose era e eksudateve nė pikat e letrės gjatė RCT-ve janė pėrdorur metoda vlerėsimi kryesisht subjektive. Megjithatė, kėto metoda konvencionale kanė besueshmėri tė ulėt pasi ato varen vetėm nga gjykimi subjektiv i ekzaminuesit.

Janė zhvilluar disa qasje pėr tė vlerėsuar nė mėnyrė objektive dhe sasiore statusin bakterial tė kanaleve rrėnjėsore tė infektuara, por shumica kėrkojnė njė proces ngjyrosjeje pėrpara vlerėsimit ose njė mbledhje tė gjatė tė mostrave, para-trajtim ose proces inkubimi duke i bėrė ato jopraktike nė mjedisin klinik.

Megjithatė, disa qasje me fluoreshencė lazer pėr matjen e metabolitėve bakterialė kanė treguar potencialin pėr vlerėsimin nė kohė reale tė infeksionit endodontik. Ky vlerėsim imazherie ėshtė pėrdorur gjerėsisht nė fushėn mjekėsore, por ende jo nė stomatologji.

Bakteret aktive orale tė lidhura me ndryshimin disbiotik nė pėrbėrjen e biofilmit oral prodhojnė autofluoreshencė tė kuqe. Studimet e mėparshme kanė raportuar se kjo fluoreshencė e kuqe (RF) ėshtė e lidhur me pjekurinė e pllakės dentare, patogjenitetin dhe rrezikun e sėmundjeve orale; prandaj, pėrcaktimi i tij sasior mund tė ndihmojė nė vlerėsimin dhe parashikimin e sėmundjeve orale tė lidhura me bakteret. Drita fluoreshence sasiore e induktuar (QLF) ėshtė njė teknologji optike qė pėrdor rrezatimin me brez tė ngushtė me dritė blu (me qendėr nė 405 nm) pėr tė nxitur autofluoreshencėn bakteriale.

Ajo siguron njė imazh tė pėrmirėsuar duke pėrdorur njė filtėr tė veēantė dhe lejon ekzaminuesin tė vėzhgojė menjėherė fluoreshencėn e reagimit dhe tė marrė rezultatet si njė vlerė numerike. Nė veēanti, mund tė vlerėsohet eksudati i kanalit i mbledhur nė majėn e letrės gjatė RCT-ve pa ndonjė pajisje tė posaēme shtesė, duke lejuar njė vlerėsim efikas dhe nė kohė tė pėrparimit tė trajtimit.

Ėshtė gjithashtu e mundur qė nė mėnyrė objektive dhe sasiore tė vlerėsohet infeksioni i kanalit tė rrėnjės duke vizualizuar dhe vlerėsuar statusin disbiotik tė komunitetit bakterial nė kanalin e rrėnjės duke pėrdorur RF tė vėzhguar.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė publikuar nė "Journal of Dentistry", autorėt kanė hetuar nėse sensori optik nė kohė reale nėpėrmjet autofluoreshencės bakteriale mund tė vlerėsojė statusin e infeksionit endodontik duke analizuar fluoreshencėn e kuqe (RF) tė zbuluar nga eksudatet e kanalit rrėnjė.

Gjatė RCT-ve autorėt kanė pėrdorur pika letre pėr tė mbledhur eksudatet endodontike tė kanalit tė rrėnjės duke pėrdorur teste organoleptike konvencionale, pėr tė vlerėsuar ashpėrsinė e infeksioneve tė kanalit rrėnjė.
RF-ja nė pikat e letrės u vlerėsua duke pėrdorur teknologjinė sasiore tė fluoreshencės sė induktuar nga drita (QLF). Intensiteti RF dhe zona nė pikat e letrės u pėrcaktuan nė sasi dhe korrelacionet e tyre me ashpėrsinė e infeksionit u vlerėsuan duke pėrdorur rezultatet e tyre organoleptike.

Pėrbėrja e mikrobiomės orale tė mostrave RF u krahasua me mostrat fluoreshente jo tė kuqe (jo-RF).

Rezultatet

Shkalla e zbulimit tė RF-sė ishte e pavlefshme dhe >98% nė grupet jo-infektive dhe tė infektuara rėndė, respektivisht. Intensiteti dhe zona e RF-sė u rritėn ndjeshėm me ashpėrsinė e infeksionit (p < 0.001) duke treguar korrelacione tė forta me karakteristikat dhe rezultatet organoleptike (r = 0.72, 0.82, respektivisht). 

Saktėsia diagnostike pėr zbulimin e infeksionit tė kanalit tė rrėnjės duke pėrdorur intensitetin RF ishte nga e mira nė tė shkėlqyera (AUC = 0.81-0.95) dhe u rrit me ashpėrsinė e infeksionit.

Diversiteti mikrobik i mostrave RF rezultoi tė ishte dukshėm mė i ulėt se ai i mostrave jo-RF. Bakteret anaerobe gram-negative si Prevotella dhe Porphyromonas rezultuan tė jenė mė mbizotėruese nė mostrat RF.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se zbulimi optik me autofluoreshencė bakteriale mund tė vlerėsojė objektivisht statusin e infeksionit endodontik nė kohė reale duke vlerėsuar RF-tė e eksudateve endodontike tė kanalit tė rrėnjės.

Implikimet klinike

Kjo teknologji optike mund tė pėrdoret pėr tė zbuluar infeksionin bakterial endodontik nė kohė reale pa inkubacion konvencional, duke i lejuar dentistėt tė pėrcaktojnė endpointin pėrfundimtar tė debridimit kimio-mekanik dhe tė rrisin suksesin e RCT-ve.

Pėr mė shumė informacion:

Eun-Song Lee, Elbert de Josselin de Jong, Euiseong Kim, Baek-Il Kim. Real-time optical detection of endodontic infection using bacterial autofluorescence. J Dent 2023;136:104600.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D