Dhimbja akute me origjinė endodontike. FANS-at e duhura

Endodonci | 27 Mars 2024 |

Dhimbja akute me origjinė endodontike. FANS-at e duhura

Dhimbja qė lidhet me infeksionet e pulpės dentare dhe ato tė indeve periapikale mund tė jetė aq e fortė sa shpesh pacientėt kanė nevojė pėr trajtime stomatologjike urgjente. Mund tė...


Dhimbja qė lidhet me infeksionet e pulpės dentare dhe ato tė indeve periapikale mund tė jetė aq e fortė sa shpesh pacientėt kanė nevojė pėr trajtime stomatologjike urgjente.

Mund tė ndodhė qė dhimbja tė fillojė pas nisjes sė trajtimit kanalar, ngjarje e cila verifikohet nė 3-58% tė rasteve, nė varėsi tė individit dhe faktorėve tė tjerė. Dhimbja postoperatore lidhet zakonisht me lezionet mekanike, kimike ose mikrobiologjike nė indet periradikulare. Urgjenca mund tė jetė njė situatė stresuese, si pėr pacientin, ashtu edhe pėr dentistin, pėr aq kohė sa ėshtė njė ngjarje e papritur.

Trajtimi i urgjencave endodontike duhet tė ndjekė parimet e 3D- Diagnosis, Definitive dental treatment and Drugs (3D-tė - Diagnoza, Trajtimi dentar pėrfundimtar dhe Barnat)

Diagnostikimi i saktė ("D-ja" e parė) ėshtė thelbėsor pėr pėrcaktimin e trajtimit tė duhur. Pėr diagnostikimin nevojitet njohje e thelluar e njė sėrė sėmundjesh qė mund tė shkaktojnė urgjencė.
Diagnoza duhet ta orientojė mjekun drejt trajtimit dentar pėrfundimtar tė duhur ("D-ja" e dytė). Trajtimi kanalar nuk ėshtė gjithmonė i nevojshėm, pasi disa raste mund tė trajtohen nė mėnyrė konservative, ndėrsa disa tė tjera kėrkojnė njė trajtim tė ri kanalar.

"D-ja" e fundit nėnkupton "drugs" (barnat). Pėrdorimi i barnave duhet tė varet edhe nga diagnoza e trajtimi dentar. Barnat duhet tė jenė vetėm plotėsuese pas trajtimit dhe ėshtė thelbėsore qė mjeku ta dallojė inflamacionin nga infeksioni, nė mėnyrė qė tė pėrcaktojė trajtimin e duhur dhe tė pėrshkruajė barin e pėrshtatshėm pėr njė lehtėsim efikas tė dhimbjes dhe pėr zhdukjen e simptomave dhe shenjave tė tjera, tė tilla si ėnjtja.  Barnat antiinflamatore josteroide (FANS) janė mė tė pėrdorurat nė parandalimin dhe kontrollimin e dhimbjes endodontike akute dhe postoperatore, nga tė cilat ibuprofeni ėshtė mė i studiuari.

Kėto barna, sė bashku me paracetamolin, konsiderohen shumė tė rėndėsishme nė trajtimin e dhimbjes me origjinė endodontike, pikėrisht pėr shkak tė aftėsisė sė tyre nė uljen e inflamacionit, pasi frenojnė sintezėn e prostaglandnave nė vendet e inflamuara.

Pra, FANS duhet tė jenė zgjedhja e parė e stomatologėve pėr lehtėsimin dhe reduktimin e dhimbjes me origjinė endodontike, pėr aq kohė sa marrja e tyre nuk shkakton efekte anėsore te pacienti.

Nė rastet kur njė FANS nuk ėshtė efikas, rekomandohet qė tė kombinohet me paracetamol, apo me njė bar me veprim qendror. Nga ana tjetėr, barnat steroide janė shfaqur efektive nė rastet e pulpitit irreversibėl.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D