| 24 Shtator 2021 |

Formula e re e pastave eksperimentale zbardhuese tė dhėmbėve bazuar nė enzimat proteolitike

Edhe pse kėrkesat rregullatore shėndetėsore ekzistojnė nė shumicėn e vendeve nė lidhje me pėrqendrimet e agjentėve zbardhues tė lejuar nė produkte tė tilla si pastat zbardhuese tė dhėmbėve...

LOGIN
|

| 11 Nėntor 2019 |

Kreditet nė shėndetėsi: Ndiqni njė nga kurset e ECM33.al dhe pėrmbushni detyrimet tuaja

Ishin tė shumtė mjekėt, farmacistėt dhe dentistėt tė cilėt nė programin e parė tė certifikimit tė mbyllur nė vitin 2015, e lanė pėr nė muajt e fundit plotėsimin e krediteve tė pėrcaktuara

| 18 Nėntor 2020 |

Heqja e implantit tė prekur nga peri-implantiti, zvendėsimi i tij i menjėhershėm me implant BTI dhe ndihma nga PRGF-ENDORET®

Nė ekzaminimin radiografik evidentohej njė rezorbim kockor me krater tipik tė peri-implantitit; sė bashku me ėnjtje dhe skuqje tė mukozės peri-implantare qė u observua nė ekzaminimin klinik, gjakrrjedhje

| 19 Nėntor 2020 |

Trajtimet pėr periodontitin agresiv

Periodontiti agresiv ėshtė njė patologji e karakterizuar nga humbja e indit periodontal me fillimin e njė progresioni relativisht tė shpejtė nė mungesė tė njė sasie tė konsiderueshme tė pllakės.
| 20 Nėntor 2020 |

Impakti ekonomik i Covid-19 te klinikat dentare gjermane

Pėr cilat patologji stomatologjike, gjatė pandemisė, pacientėt gjermanė kanė vendosur tė presin qė tė kryejnė kurat dhe kontrollet. Njė kėrkim shkencor ka hetuar mbi kėtė temė

| 23 Nėntor 2020 |

Trajtimi i thjeshtėsuar pėr restaurimet multiple nė kuadrantėt posteriorė

Rasti klinik i zgjidhur me rezinė kompozitė monokromatike, nė elemente qė kanė pasur humbje tė indit tė shėndetshėm pėr shkak tė njė procesi karioz primar

| 24 Nėntor 2020 |

Rekomandimet e SHBA pėr radiologjinė nė stomatologji

Diagnostikimi me anė tė imazheve, njė argument shumė i diskutuar nė kėtė periudhė, ėshtė njė pjesė thelbėsore e praktikės klinike stomatologjike. Ēdo profesionist dėshiron qė tė pėrdorė rrezatimin

| 25 Nėntor 2020 |

Omega-3 dhe aspirina si koadjuvantė nė trajtimet periodontale te pacientėt diabetikė: tė dhėnat e fundit tė njė studimi tė randomizuar

Prandaj integrimi me acide tė polinsaturuara omega-3 (ω - 3 PUFA dhe aspirinė me dozė tė ulėt (ASA) ėshtė propozuar si regjim modulimi pėr bartėsin, pėr tė kontrolluar sėmundjet inflamatore

| 26 Nėntor 2020 |

Immediate Dentine Sealing (IDS) pėrmirėson adezionin e restaurimeve parciale posteriore nė disilikat litiumi?

Zbulimi i stoamatologjisė adezive ka futur konceptin e stomatologjisė minimalisht invazive me njė dizajn mė konservativ tė kavitetit dhe pa ritension mekanik.

| 27 Nėntor 2020 |

Sigurimet dhe modifikimet e planit tė trajtimit tė pėrshkruar nga mjeku. Nė SHBA njė ligj mund t'i ndalojė

Senati ka vlerėsuar projektimin e ligjit pėr tė modifikuar ndalimet e sigurimeve nė planet e mbulimit shėndetėsor tė kurave dentare dhe oftalmike

| 30 Nėntor 2020 |

Si tė cementojmė qeramikat CAD-CAM nė poltron

Studimi i kryer nga Seda Ustun et al. dhe i publikuar nė Journal of Prosthetic Dentistry ka studiuar forcėn e lidhjes in vitro tė materialeve tė ndryshme CAD-CAM tė cementuara me cemente tė ndryshme rezinoze

| 1 Dhjetor 2020 |

Dhėmbėt supernumerarė: faktorėt qė lidhen me komplikacionet e ekstraksioneve tė tyre

Dhėmbėt supernumerarė kanė njė frekuencė zhvillimi, nė denticionin permanent, nga 0,15% dhe 3,9% te kaukazianėt deri nė mė shumė se 3% tek individėt e racave mongole.

| 2 Dhjetor 2020 |

Dekontaminimi i maskave N95: a ekzistojnė mėnyra vėrtetė efikase?

Nė njė rishikim tė disponueshėm online nė Journal of Dentistry nė nėntor 2020, autorėt kanė dashur tė hetojnė mėnyrat e ndryshme tė propozuara nga literatura dhe efikasitetin e dekontaminimit tė maskave N95 nga koronavirusi.

| 3 Dhjetor 2020 |

Rasti klinik i restaurimeve direkte tė klasės sė parė

Ekzaminimi objektiv zbulon praninė e njė lezioni karioz nė ngarkesė tė elementit 4.6 dhe njė restaurim tė vjetėr tė papėrshtatshėm nė ngarkesė tė 4.7. E gjithė kjo konfirmohet edhe nga ekzaminimi radiografik.

| 4 Dhjetor 2020 |

Maska mbron edhe personin qė e mban. Ja cilat funksionojnė dhe cilat jo

Sipas njė udhėzuesi tė ri tė miratuar nga Centers for Disease Control and Prevention (Cdc) nė Shtetet e Bashkuara, maskat faciale mund tė mbrojnė edhe personin qė i mban dhe tė tjerėt nga infektimi me Sars-CoV-2.

| 7 Dhjetor 2020 |

Ekziston njė pėrgjigje e ndryshme nė testin e vitalitetit tė pulpės ndėrmjet pacientėve tė shėndetshėm dhe pacientėve me diabet tė tipit 2?

Diabeti melit ėshtė njė sėmundje kronike e trashėgueshme ose e fituar e shkaktuar nga prodhimi i ulėt ose pamjaftueshmėria e insulinės sė prodhuar nga gjėndrat e pankreasit.

| 9 Dhjetor 2020 |

Endodoncia minimalisht invazive

Njė studim i publikuar nė Journal of Endodontics ka vlerėsuar efektin e kavitetit tė aksesit konservativ dhe tė konicitetit tė reduktuar kanalar mbi vetitė biomekanike tė dhėmbėve tė trajtuar pėr incidencėn ndaj frakturės

Njė rishikim sistematik dėshmon vlefshmėrinė e kampioneve tė pėshtymės pėr diagnostikimin e COVID-19 | Njė rishikim sistematik dėshmon vlefshmėrinė e kampioneve tė pėshtymės pėr diagnostikimin e COVID-19

| 10 Dhjetor 2020 |

Njė rishikim sistematik dėshmon vlefshmėrinė e kampioneve tė pėshtymės pėr diagnostikimin e COVID-19

Dobishmėria e pėshtymės si biolikid nė diagnostikimin dhe monitorimin e COVID-19 nė krahasim me tamponėt nazo-faringealė. Njė studim i fundit i Journal of Dental Research ka hetuar mbi kėtė

| 11 Dhjetor 2020 |

Kurat dentare janė thelbėsore: dentistėt duhet tė jenė ndėr tė parėt qė duhen vaksinuar

Shoqata Amerikane e Dentistėve (ADA) i ka kėrkuar Center for Disease Control and Prevention qė tė pėrfshijė dentistėt te profesionistėt e shėndetit qė duhen vaksinuar kundėr COVID-19

| 14 Dhjetor 2020 |

Stomatologjia dhe Covid-19: reduktimi i pacientėve dhe faturimit ėshtė njė problem global

Stomatologėt nė Itali, Spanjė, Angli ankohen pėr uljen e numrit tė pacientėve. Njė kėrkim i ADA-s indikon stomatologėt nė telashe pėr shkak tė reduktimit tė numrit tė pacientėve

| 15 Dhjetor 2020 |

Cilėt termometra duhen pėrdorur dhe si t'i pėrdorim

Dokumenti i INAIL ofron indikacione mbi procedurat e sakta tė pėrdorimit tė termometrave me rreze infra tė kuqe pa kontakt, qė pėrdoren pėr kontrollin e temperaturės trupore

| 18 Dhjetor 2020 |

Testet laboratorike tregojnė se pasta e dhėmbėve dhe shpėlarėsit e gojės neutralizojnė 99.9% tė COVID-19

Studimet klinike tė promovuara nga Colgate, nė fazė vėrtetimi, zbulojnė efektivitetin e produkteve tė higjienės orale nė zvogėlimin e sasisė sė virusit nė gojė, duke ngadalėsuar potencialisht transmetimin e virusit COVID-19. Studimet...


| 21 Dhjetor 2020 |

ADA informon dentistėt mbi vaksinėn COVID-19

National Academies of Science, Engineering and Medicine thonė se dentistėt bėjnė pjese ne  kategorinė e njerėzve qė do ti jepet pėrparėsi ne vaksinim ...

| 22 Dhjetor 2020 |

Maskerinat transparente njė teknikė me potencial tė konsiderueshėm

Presidenti i SUSO foli mbi kėtė ēėshtje dhe gjithashtu na ftoi tė ndalemi jo vetėm tek vlefshmėria shkencore por edhe tek aspektet ekstra klinike qė mund tė sjellė evoluimi i pajisjeve ...

| 23 Dhjetor 2020 |

Rėndėsia e probiotikėve nė shėndetin oral

Sunstar Educational ka botuar njė analizė tė thelluar te ekspertėve ...

| 24 Dhjetor 2020 |

Publikohet udhėzuesi i ri pėr pėlqimin e informuar nė implantologji

Redaktuar nga Commissione Albo Odontoiatri (CAO) dhe Italian Academy of Osseointegration (IAO), ėshtė rezultat i njė pune tė rishikuar nė tekstin e vitit 2014 bazuar nė azhurnimet rregullatorė. Janė botuar nė Portalin e Fnomceo...

| 4 Janar 2021 |

Parandalimi i sėmundjeve dhe higjiena orale, e gjitha ēėshtje kujdesi personal

SUNSTAR ka publikuar njė udhėzues tė dobishėm pėr higjienėn e duhur orale nė shtėpi, ku mjetet dhe kėshillat e profesionistėve kombinohen pėr tė arritur parandalimin e sėmundjeve te shėndetit oral...

| 5 Janar 2021 |

Stomatologjia Rregulluese Fiziologjike

Stomatologjia Rregulluese Fiziologjike (PRD) ėshtė evolucioni nė fushėn e stomatologjisė sė Mjekėsisė Rregulluese Fiziologjike (PRM), njė vizion modern i Mjekėsisė, i lindur nga takimi midis biologjisė molekulare dhe sistemeve mjekėsore...

| 7 Janar 2021 |

Trajnimi dhe menaxhimi i biofilmit bakterial

Profesionistėt e shėndetit oral janė tė vetėdijshėm qė ėshtė e nevojshme tė motivojnė pacientėt e tyre nė mėnyrė qė t'i bėjnė ata jo vetėm tė ndėrgjegjshėm, por gjithashtu tė pėrfshirė nė indikacionet klinike qė dentistėt dhe higjienistėt dentarė komunikojnė me ta

| 8 Janar 2021 |

Endocrown: Njė risi e vjetėr

Rindėrtimi i dhėmbėve tė trajtuar nė mėnyrė endodontike ėshtė gjithmonė njė temė interesante pėr komunitetin dentar...

| 11 Janar 2021 |

Covid- 19: sa e sigurt ėshtė tė shkosh tek dentisti?

Nė realitet, dentistėt dhe higjienistėt dentarė kanė qenė gjithmonė 'nė front' nė kontrollin e sėmundjeve infektive...

| 12 Janar 2021 |

Stomatologjia estetike nuk ėshtė pėr tė gjithė

Agora, sė bashku me Kolegjin Italian tė Shoqatave Shkencore tė Mjekėsisė Estetike tė pėrbėrė nga Sies dhe Sime, ka sjellė nė vėmendjen e institucioneve njė problem tė mundshėm dhe tė rėndėsishėm...

| 13 Janar 2021 |

Studimi Unilever zbulon formulėn pėr larjen e gojės e cila mund tė zvogėlojė ngarkesėn virale tė Sars-Cov-2 me 99.9%

Testet paraprake laboratorike tė kryera nga Unilever nė laboratorė tė pavarur nė SHBA dhe tė ekzaminuara nga ekspertė autoritarė ndėrkombėtarė kanė konfirmuar se...

| 14 Janar 2021 |

5 kėshilla nė dobi tė shėndetit tuaj oral

Kėto janė ato qė prof. Levrini i quan "veprimet e pėrditshme pėr tė mos u harruar, pėr tė mbrojtur shėndetin tonė oral"...

| 15 Janar 2021 |

Pse dixhitalizimi nė stomatologji ėshtė mė i rėndėsishėm sot se kurrė?

Gjatė pandemisė COVID-19, Align Technology bashkėpunoi me disa opinionistė tė njohur pėr tė eksploruar strategjitė mė tė mira pėr kthimin e pacienteve nė klinikat dentare...

| 18 Janar 2021 |

Covid-19, testet e shpejta tė gjeneratės sė fundit, tė vlefshme edhe pėr diagnostikimin molekular

Pėr tė diagnostikuar rastet e Covid-19, prova e tamponit molekular konsiderohet si njė standard i artė, por testet e shpejta tė antigjenit...

| 19 Janar 2021 |

Covid-19 dhe udhėtimet, pasaportat e vaksinimit ende nė shqyrtim

Ideja e njė certifikate evropiane, njė lloj pasaporte vaksinimi, po fiton terren nė Evropė, pėr t'iu rikthyer udhėtimeve nė muajt e ardhshėm...

| 20 Janar 2021 |

Roli i gingivitit nė shėndetin e pėrgjithshėm

Duke u nisur nga njė hulumtim italian, prof. Gagliani paraqet disa reflektime mbi rolin kryesor tė dentistit nė "monitorimin e shėndetit dhe tė parodontologjisė sė pacientit"

| 21 Janar 2021 |

Peri-implantiti: si ta parandaloni

Hapėsira biologjike qė rrethon njė implant pėrbėhet nga njė epitel kryqėzues dhe njė ind lidhės krejtėsisht i ndryshėm nga ai qė rrethon dhėmbin...

| 22 Janar 2021 |

Instituti i Lartė Italian i Shėndetėsisė: pyetje-pėrgjigje nė lidhje me vaksinat kundėr Koronavirusit

Vaksinat qė pėrdoren aktualisht nė Itali pėrdorin teknologjinė mRNA. Vaksina shkakton imunitet duke i siguruar qelizave njerėzore ekskluzivisht udhėzime pėr tė prodhuar njė fragment tė virusit...

| 25 Janar 2021 |

Stomatiti dhe aftet, njė shqetėsim pėr gojėn

Stomatiti mund tė ndahet kategori te ndryshme si gingiviti, glossitis dhe cheilitis, nė varėsi tė simptomave...

| 26 Janar 2021 |

Goja e thatė: nga ērregullimi te shėrimi

Mungesa ose zvogėlimi i rrjedhjes sė pėshtymės shkakton tharje tė gojės (xerostomia). Kur mukoza e gojės nuk mbulohet mirė nga pėshtyma e cila...

| 27 Janar 2021 |

Gjeometria e implanteve, nė cilėsinė e kockave dhe stabilitetin primar: njė qasje e re diagnostike nė shėrbim tė implantologut

Mungesa e mikro-lėvizjeve pas vendosjes sė implantit ėshtė njė nga kėrkesat thelbėsore pėr oseointegrimin. Stabiliteti primar ndikohet nga disa faktorė, tė tillė si dendėsia e kockave nė vendin e vendosjes, lloji i pėrgatitjes sė vendit dhe gjeometria e implantit...

| 28 Janar 2021 |

Meksikė: stomatologėt nuk bėjnė pjesė nė kategoritė qė do tė vaksinohen tė parėt

Dhjetorin e kaluar, Sekretaria e shėndetit nė Mexico City (SEDESA) njoftoi fillimin e fazės sė vaksinimit kundėr SARS-CoV-2...

| 29 Janar 2021 |

Bruksizmi: shkaqet, simptomat dhe trajtimi

Bruksizmi mund tė tingėllojė si fjalė e huaj, por koncepti nuk ėshtė i tillė. Nė fakt ėshtė tendenca pėr tė shtrėnguar dhe gėrryer dhėmbėt pa e ditur...

| 1 Shkurt 2021 |

Covid-19, pėr mė shumė se gjysmėn e rasteve tė infektuar, transmetimi mund tė vijė nga tė sėmurėt asimptomatikė

Sipas njė studimi nga Centers for Disease Control and Prevention (CDC) nė Shtetet e Bashkuara...

| 2 Shkurt 2021 |

Halitoza: zbulimi i shkaqeve

Halitoza (fryma e keqe ose bromopnea) ėshtė njė simptomė qė shkaktohet nga sėmundjet metabolike ose tė frymėmarrjes...

| 3 Shkurt 2021 |

Periodontiti, tre gjėrat qė nuk dini

Periodontiti ėshtė njė sėmundje dentare me patogjenezė inflamatore dhe etiologji bakteriale, nėse nuk trajtohet menjėherė ai mund tė konsumojė indet qė sigurojnė...

| 4 Shkurt 2021 |

Inflamacioni gingival mund te ndikojė negativisht tek pacientėt e infektuar me Covid-19

Nėse gingivat janė shumė tė inflamuara, Covid-19 mund tė ketė pasoja mė tė rėnda, pėr pacientėt qė vuajnė nga periodontiti dhe infektohen me SARS-CoV-2, probabiliteti i vdekjes ėshtė...

| 5 Shkurt 2021 |

Bulimia: njė problem edhe pėr dhėmbėt

Bulimia ėshtė njė sėmundje shumė e pėrhapur, mė tepėr nga sa mendohet, e cila ēon personin e prekur tė konsumojė ushqim me tepri...

| 8 Shkurt 2021 |

Kariesi dentar: mė pak ėmbėlsira dhe higjienė mė tė kujdesshme orale

Kariesi dentar i fėmijėrisė, njė element karakterizues i njė predispozite gjenetike qė shoqėrohet me menaxhim tė dobėt tė higjienės orale...

| 9 Shkurt 2021 |

Covid-19, sipas studimit te Nature ata qė shėrohen mund tė jenė imunė pėr tė paktėn gjashtė muaj

Sipas njė studimi tė botuar nė Nature, imuniteti i ndėrmjetėsuar nga qelizat B nė pėrgjigje tė infeksionit Sars-CoV-2 mund tė vazhdojė...

| 10 Shkurt 2021 |

Trajtimi stomatologjik tek pacienti kardiopatik

Pacienti kardiopatik tani mund tė trajtohet nė klinikėn dentare pėr sa kohė qė ndiqen rregullat themelore tė mbrojtjes. Shumė pacientė tė moshuar janė kardiopatik...

| 11 Shkurt 2021 |

Pirja e duhanit, kafeja dhe barnat mund tė ndryshojnė ngjyrėn e dhėmbėve

Ngjyra e dhėmbėve ėshtė e pėrcaktuar gjenetikisht dhe, me kalimin e kohės, ajo mund tė ndikohet fuqimisht nga marrja e disa lloje antibiotikėsh...

| 12 Shkurt 2021 |

Antibiotikėt dhe stomatologjia: njė marrėdhėnie konfliktuale

Informacioni i fundit dhe alarmues mbi pėrdorimin e tepruar tė antibiotikėve e ka drejtuar indeksin mbi tė gjitha drejt stomatologjisė...

| 15 Shkurt 2021 |

Ndėrlikimet shėndetėsore qė mund tė sjellė diabeti nė stomatologji

Diabeti mund tė pėrkufizohet si sėmundja e shekullit XXI: incidenca e kėsaj sėmundjeje nė shoqėrinė tonė ėshtė...

| 16 Shkurt 2021 |

Osteoporoza dhe implantet, si veprohet

Pėrdorimi i implanteve po bėhet gjithnjė dhe mė i shpeshtė, pacientėt me tė drejtė kėrkojnė tė kenė restaurime tė qėndrueshme protetike...

| 17 Shkurt 2021 |

Kėndvėshtrimi i SHBA lidhur me teknologjitė e reja nė stomatologji

Nė SHBA revolucioni teknologjik nė stomatologji ėshtė shumė mė i zhvilluar se sa nė Evropė dhe Itali...

| 18 Shkurt 2021 |

Covid-19, ja pse varianti anglez mund tė jetė dominues sė shpejti

Edhe nė Shtetet e Bashkuara, "varianti anglez" i Sars-CoV-2 sė shpejti mund tė bėhet forma mė dominuese e virusit nė qarkullim...

| 19 Shkurt 2021 |

Mbushja e fisurave, kur ėshtė e nevojshme?

Vulosja konsiston nė aplikimin e njė rrėshire tė veēantė nė brazdat dentare e cila...

| 22 Shkurt 2021 |

Covid-19, indikacione pėr matjen e saktė tė temperaturės duke pėrdorur njė aparat fotografik termik

Publikohet manuali i pėrdorimit nga INAIL. Dokumenti ilustron nė detaje karakteristikat, llojet dhe...

| 23 Shkurt 2021 |

Covid-19, Cdc: nuk do tė ketė karantinė pėr tė vaksinuarit edhe pas kontaktit me persona pozitiv

Njerėzit tė cilėt janė "vaksinuar plotėsisht" kundėr koronavirusit dmth, ata qė kanė marrė dy doza tė vaksinės Pfizer ose Moderna...

| 24 Shkurt 2021 |

Ministria e Shėndetėsisė nė Itali publikon Planin kombėtar pėr eliminimin e pėrdorimit tė amalgamės dentare

Njė rregullore qė ka rrezik tė jetė e vėshtirė pėr tu zbatuar, por qė pėrfshin tė gjithė aktorėt nė sektorin dentar nė fazėn e monitorimit dhe zbatimit tė dhėnave tė Planit...

| 25 Shkurt 2021 |

Covid-19 dhe transmetimi pėrmes sipėrfaqeve

Infeksioni Sars-CoV-2 ndodh kryesisht pėrmes emetimit tė pikave tė mėdha dhe grimcave tė vogla tė aerosolit nga njerėzit e infektuar...

| 26 Shkurt 2021 |

Higjiena dhe kujdesi pas vendosjes sė implantit

Shėndeti i gojės sonė ėshtė i rėndėsishėm: higjiena e duhur orale dhe njė mėnyrė jetese adekuate na mund tė na ndihmojnė  tė parandalojmė...

| 1 Mars 2021 |

Sėmundja e gengivave, ndėrlikime tė mėdha pėr pacientėt me COVID-19

Sipas njė hulumtimi tė botuar nė Journal of Clinical Periodontology, pacientėt me COVID-19 kanė tre herė mė shumė gjasa tė kenė ndėrlikime nėse vuajnė edhe nga...

| 2 Mars 2021 |

Stomatologėt e informuar ndihen mė tė mbrojtur nga Covid

Sa mė shumė qė dentisti informohet, aq mė shumė rritet frika nė lidhje me rreziqet e infektimit...

| 3 Mars 2021 |

Njė spray nazal mund tė parandalojė infeksionin Sars-CoV-2

Njė antiviral me bazė lipopeptidesh qė spėrkatet nė hundė ishte nė gjendje tė bllokonte transmetimin e Sars-CoV-2...

| 4 Mars 2021 |

Dhėmbėzimi i qumėshtit

Dhėmbėzimi i qumėshtit, ose ndryshe dhėmbėt e qumėshtit, quhen kėshtu pėr ngjyrėn e tyre tė bardhė dhe sepse ato rriten kur foshnja ėshtė...

| 5 Mars 2021 |

Malokluzioni: si klasifikohet dhe si trajtohet ai

Termi malokluzion pėrcakton njė model patologjik tė rritjes sė maksilareve...

| 8 Mars 2021 |

Kariesi i molarėve i dhėmbėve tė qumėshtit: si tė thjeshtojmė teknikėn restauruese

Ruajtja e dhėmbėve tė qumėshtit ėshtė thelbėsore pėr shėndetin oral dhe pėr ruajtjen e funksioneve tė pėrtypjes dhe tė folurit...

| 9 Mars 2021 |

Trajnimi i profesionistėve tė diabetit mund tė shmangė komplikacionet nė shėndetin oral

Sipas njė studimi tė botuar nė "Diabetes Research and Clinical Practice", profesionistėt e diabetit, tė cilėt i ndihmojnė njerėzit pėr tė...

| 10 Mars 2021 |

Fluori mbetet i rėndėsishėm, por thelbėsor ėshtė modifikimi i mikrobiomės orale

Rėndėsia e tė pasurit njė higjienė korrekte orale pėrmes produkteve specifike, synon ruajtjen (ose rivendosjen, si nė rastin e disbiozės) e njė mikrobiome orale tė ekuilibruar. Nė mėnyrė fiziologjike, ky veprim...

| 11 Mars 2021 |

Disa rregulla tė higjienės orale qė duhet t'i ndjekė ēdo pacient i ri

Specialisti mund tė identifikojė ēdo problem edhe para se tė ndodhin simptoma tė dukshme ose shenja tė gjakderdhjes gingivale, qė do tė thotė se ėshtė nė gjendje tė japė...

| 12 Mars 2021 |

Roli i mikrobiomės orale nė parandalimin e sėmundjeve periodontale

Nė bazėn e formimit tė pllakave ekziston njė ērregullim nė tė cilin humbet ekuilibri kompleks midis specieve rezidente nė zgavrėn e gojės, i cili pėrcakton...

| 15 Mars 2021 |

Diabeti dhe implantet: njė enigmė qė kėrkon zgjidhje

Dyshimet e prof. Gaglianit se nė ditėt e sotme puna dentare po bėhet gjithnjė e mė shumė mjekėsore dhe pak mė pak teknike...

| 16 Mars 2021 |

Covid-19: shtimi i ērregullimeve tė gjumit gjatė pandemisė

Sipas njė studimi tė ri tė botuar nė "Journal of Sleep Research", pandemia Covid-19 ka pasur njė ndikim tė thellė nė...

| 17 Mars 2021 |

Furēa e dhėmbėve elektrike ėshtė efektive nė higjienėn orale

Pėrdorimi i njė furēe dhėmbėsh ėshtė thelbėsor pėr mbajtjen e higjienės sė duhur orale...

| 18 Mars 2021 |

Vaksinat Covid. Moderna nis testimin te fėmijėt. GSK-ja nė fazėn e tretė

Megjithėse tashmė janė nė pėrdorim disa vaksina anti Covid, aktivitetet e testimit nuk ndalen, si tė atyre tė miratuara tashmė, pėr tė zgjeruar gamėn e njerėzve qė do tė imunizohen, ashtu edhe tė kandidateve tė reja...

| 18 Mars 2021 |

Profilaksia antibiotike nė kirurgjinė implantare: a ėshtė e nevojshme?

Literatura ende nuk ėshtė e qartė plotėsisht nėse do tė pėrdoret njė trajtim me profilaksi antibiotikėsh pėr tė parandaluar dėshtimet pas operacionit dhe infeksionet tek pacientėt e shėndetshėm qė i nėnshtrohen kirurgjisė implantare...

 


| 19 Mars 2021 |

Kirurgjia e molarit tė tretė: efekti i steroideve sintetike nė zvogėlimin e shenjave dhe simptomave post-inflamatore

Reduktimi i shqetėsimit post-operativ pas heqjes sė molarit tė tretė ėshtė njė temė me shumė interes pėr kirurgėt oralė, maksilofacialė dhe pacientėt e tyre...

| 22 Mars 2021 |

Faktorėt qė lidhen me njė prognozė tė mirė tė dhėmbėve tė plasaritur tė trajtuar nė mėnyrė endodontike

Dhėmbi i plasaritur karakterizohet nga njė frakturė jo e plotė qė mund tė shtrihet nga kurora nė nivelin subgingival. Sidoqoftė, restaurimet dhe kufizimet e mjeteve tė ekzaminimit mund tė shtrembėrojnė incidencėn e vėrtetė tė dhėmbėve tė plasaritur...

| 23 Mars 2021 |

Sindroma e djegies sė gojės dhe ndikimi i saj nė cilėsinė e jetės

Sindroma e djegies sė gojės (BMS) pėrkufizohet si njė ndjesi djegieje intraorale ose disestezi qė ndodh ēdo ditė (pėr tė paktėn 2 orė), dhe zgjat pėr mė shumė se 3 muaj pa ndonjė dėmtim shoqėrues tė dukshėm klinikisht. Ėshtė njė sėmundje komplekse, etiopatogjeneza e sė cilės ėshtė ende nė diskutim...

| 24 Mars 2021 |

Lloji i furēės, forca e larjes dhe erozioni dentar

Efekti i kombinuar i acideve erozive dhe kujdesit oral kulmon nė humbjen progresive tė smaltit, e njohur si konsumimi eroziv i dhėmbėve (ETW). Pėrdorimi i pastės sė dhėmbėve mund tė luajė njė rol tė rėndėsishėm nė pėrparimin e ETW...

| 25 Mars 2021 |

A e ruan klorheksidina shtresėn ngjitėse pas 10 vitesh?

Pavarėsisht nga zhvillimi i shpejtė nė fushėn e materialeve dentare, problemi i degradimit tė shtresės hibride  ende nuk ėshtė zgjidhur. Enzimat dentinale endogjene, tė tilla si MMP dhe kathepsinat, mund tė pėrshpejtojnė procesin e plakjes sė shtresės hibride (HL) duke degraduar fibrat e kolagjenit tė ekspozuara pas disa procedurave dentare...

| 26 Mars 2021 |

Cigaret elektronike: sa tė vetėdijshėm jemi pėr ndikimin e tyre nė shėndetin tonė oral?

Cigaret elektronike nė fillim u tregtuan si mjete pėr ndalimin e pirjes sė duhanit, mė pas ato u bėnė njė modė, njė mjet shoqėror pėr aktivitete rekreative. Ndryshe nga ēfarė ndodh me cigaret tradicionale, cigaret elektronike CE nuk e shpėrndajnė nikotinėn pėrmes emetimit tė tymit tė thatė, por pėrmes njė aerosoli kimik tė lagėsht dhe tė avullues...

| 29 Mars 2021 |

Implantet zigomatike dhe rehabilitimi i maksilareve atrofike

Nė fushėn e kirurgjisė dentare, janė propozuar teknika tė ndryshme pėr tė zgjidhur problemin e atrofisė sė rėndė maksilare, tė tilla si ngritja e sinusit maksilar, rindėrtimi kirurgjikal maksilar me heqjen e kockave nga kreshta iliake, zgjerimi i pllakės kortikale, ngritja e sinusit me osteotome tė ndryshme, llojet e grafteve tė kockave, fraktura Le Fort I etj...

| 30 Mars 2021 |

A ėshtė shėndeti periodontal me "rėndėsi jetike"?

Periodontiti ėshtė njė sėmundje kronike inflamatore e shkaktuar nga njė biofilm disbiotik nė mikpritėsit e predispozuar gjenetikisht. Ėshtė sėmundja e gjashtė mė e shpeshtė nė botė, qė prek rreth 10% tė popullsisė nė format e saj mė tė rėnda...

| 31 Mars 2021 |

Sėmundja periodontale dhe abuzimi me duhanin, alkoolin dhe drogėn

Nė ditėt e sotme ėshtė arritur nė konkluzionin se sėmundjet mė tė pėrhapura dhe mė tė rėndėsishme nė zgavrėn e gojės (gingiviti dhe periodontiti, kariesi i dhėmbėve dhe kanceri oral) mund tė parandalohen. Nuk ka dyshime se grupe specifike tė baktereve orale, tė cilat mbushin pllakat dentare, luajnė njė rol kauzal nė...

| 1 Prill 2021 |

Si tė rehabilitoni dhėmbėt e qumėshtit qė janė veēanėrisht tė rrezikuar

Ruajtja e aspekteve funksionale dhe estetike, pėrtypja e saktė dhe sigurimi i hapėsirės sė nevojshme pėr daljen e dhėmbėve tė pėrhershėm janė disa nga arsyet pse dhėmbėt e qumėshtit duhet tė trajtohen nga profesionistė...

| 2 Prill 2021 |

Restaurimi atraumatik (ART) tek fėmijėt

Kariesi dentar ėshtė njė problem i shėndetit publik si nė vendet e zhvilluara ashtu edhe nė vendet nė zhvillim. Kariesi i patrajtuar nė dhėmbėt e pėrhershėm ėshtė njė nga sėmundjet mė tė zakonshme qė prek rreth 2.4 miliardė njerėz nė tė gjithė botėn...

| 6 Prill 2021 |

Krioterapia nė endodonci: njė kufi i ri nė lehtėsimin e dhimbjes

Njė pėrmbledhje interesante mbi krioterapinė nė endodonci u botua sė fundmi nė "Journal of Endodontics", kjo procedurė e thjeshtė dhe e lehtė mund tė kryhet ėpėrmjet metodave tė ndryshme dhe mund tė japė rezultate efikase...

| 7 Prill 2021 |

Premedikimi farmakologjik zvogėlon dhimbjen akute pas trajtimit tė kanalit rrėnjė

Incidenca e dhimbjes post-operative pas trajtimeve tė kanalit rrėnjė mund tė ndryshojė nga 25 nė 69% nė 24 orėt e para pas trajtimit, duke u zvogėluar deri nė 11% pas njė jave.Dhimbja pas operacionit nė trajtimet e kanalit rrėnjė mund tė varet nga disa faktorė duke pėrfshirė...

| 8 Prill 2021 |

Faktorėt prognostikė tė mikrokirurgjisė endodontike

Me kalimin e kohės trajtimet endodontike po arrijnė suksese tė parashikueshme. Sidoqoftė, nė disa raste  dėshtimi mund tė ndodhė si rezultat i infeksionit tė vazhdueshėm ose rikontaminimit tė sistemit tė kanalit rrėnjė. Kirurgjia endodontike pėrfshin...

| 9 Prill 2021 |

Si mund tė reduktohet resorbimi i kockave pas heqjes sė dhėmbėve me dėmtime tė rėnda periodontale

Dhėmbėt, hiqen kryesisht pėr shkak tė patologjive kronike tė indeve tė tyre mbėshtetėse, tė tilla si periodontiti i vetėm ose i kombinuar me njė lezion endodontik. Kėto kushte kompromisi periodontal ēojnė nė ndryshime tė indeve tė buta dhe...

| 12 Prill 2021 |

Materialet alternative ndaj amalgamės: cilat janė mė pak tė shtrenjtat dhe mė efektivet?

Aktualisht njė gamė e gjerė materialesh janė nė dispozicion komercialisht pėr tė rivendosur dhėmbėt e pasmė tė prekur nga kariesi. Nė tė kaluarėn mė shpesh e pėrdorur ka qenė amalgama, e cila ka treguar...

| 13 Prill 2021 |

Pėrgatitja e faqes sė implantit: metoda tradicionale rrotulluese vs osteotomia piezoelektrike

Shpimet rrotulluese konvencionale janė mėnyra mė e zakonshme pėr pėrgatitjen e vendosjes sė implantit, por ka edhe mėnyra tė tjera tė parashikueshme pėr tė arritur nė kėtė rezultat, si pėr shembull osteotomia piezoelektrike...

| 14 Prill 2021 |

A ekziston njė lidhje mes gjendjes sė shėndetit oral dhe sėmundjes Covid-19?

Kohėt e fundit OBSH dhe Qendra pėr Kontrollin dhe Parandalimin e Sėmundjeve (CDC) kanė njohur disa faktorė rreziku pėr infeksionin Covid-19, ku ndėr tė tjera pėrfshihen: mosha, diabeti, hipertensioni, gjendjet e imunosupresionit dhe sėmundjet kardiovaskulare...

| 15 Prill 2021 |

Patologjitė periodontale dhe ērregullimet emocionale

Sėmundja periodontale shkakton njė pėrgjigje lokale tė inflamacionit oral dhe potencialisht shoqėrohet me sėmundje tė ndryshme sistemike, tė tilla si diabeti, sėmundjet kardiovaskulare, artriti reumatoid, tumoret, mbipesha...

| 16 Prill 2021 |

Kurkumina nė menaxhimin e simptomave tė fibrozės submukoze orale

Fibroza submukoze orale, OSMF, ėshtė njė sėmundje inflamatore kronike, me imunitet te ndėrmjetėsuar, e lidhur me stresin oksidativ tė shtuar, i cili i atribuohet njė shkalle tė lartė tė transformimit malinj. Laktat dehidrogjenaza (LDH) ėshtė njė tregues enzimatik...

| 19 Prill 2021 |

Rezistenca ndaj antibiotikėve dhe dentistėt: si tė veprojmė

Rezistenca ndaj antibiotikėve konsiderohet si njė emergjencė nė kujdesin shėndetėsor dhe nė bankėn e tė akuzuarve, dentistėt akuzohen pėr pėrshkrimin e tyre tė shpeshtė pa arsye tė justifikuara. Nė lidhje me ketė temė ka folur prof. Roberto Mattina, profesor i Mikrobiologjisė nė Universitetin e Milanos...

| 20 Prill 2021 |

Periodontiti dhe presioni i lartė i gjakut: njė lidhje e rrezikshme

Hipertensioni prek 30 deri nė 45% tė popullsisė sė rritur nė botė, ai ėshtė quajtur njė vrasės i heshtur qė nė shumicėn e rasteve nuk shkakton shqetėsime dhe ėshtė njė nga shkaqet kryesore tė vdekjes sė parakohshme nga sulmi nė zemėr dhe goditja nė tru. Periodontiti prek mė shumė se...

| 21 Prill 2021 |

Trajtimet komplekse endodontike: ēfarė ndikon nė suksesin e tyre nė distancė

Pas trajtimit tė kanalit rrėnjė (primar ose sekondar) prognoza pėr shėrimin endodontik ndikohet nga disa faktorė...

| 22 Prill 2021 |

Terapia rigjeneruese kirurgjikale e asistuar me lazer e peri-implantitit: vlerėsimi klinik nė distancė

Peri-implantiti ėshtė pėrcaktuar si "njė gjendje patologjike" qė ndodh nė indet pėrreth implanteve dentare, e karakterizuar nga inflamacioni i indit lidhor peri-implant dhe humbje progresive  tė kockave mbėshtetėse pėrtej rimodelimit fillestar fiziologjik...

| 23 Prill 2021 |

Implantet e shkurtra vs implantet e gjata nė raste tė veēanta tė atrofisė sė rėndė tė kockave: vlerėsim 3-vjeēar

Implantet dentare pėrdoren pėr tė zėvendėsuar dhėmbėt qė mungojnė dhe kanė si qėllim kryesor rikthimin e funksionalitetit dhe estetikės. Sidoqoftė, nė shumė pacientė nuk ėshtė e mundur tė vendosen implantet dentare...

| 26 Prill 2021 |

Periodontiti agresiv vs periodontiti kronik: a ka ndryshime mikrobiologjike subgingivale midis tyre?

Sipas klasifikimit tė fundit tė vitit 2018 mbi sėmundjet periodontale, periodontiti kronik (CP) dhe periodontiti agresiv (AgP) janė grupuar tė dy nė tė njėjtėn kategori gjenerike tė quajtur periodontitis...

| 27 Prill 2021 |

Kirurgjia orale dhe rreziku i gjakderdhjes tek pacientėt me cirrozė hepatike

Hemostaza dhe koagulimi bazohen nė njė ekuilibėr perfekt midis faktorėve antikoagulues dhe koagulues. Tek pacientėt me cirrozė hepatike (LC) ky ekuilibėr mund tė ndryshojė, pasi ekziston njė hipofunksionalitet i mėlēisė...

| 28 Prill 2021 |

Higjiena e duhur orale mund tė parandalojė rrezikun e infeksioneve tė zemrės

"L'American Heart Association" rekomandon mirėmbajtjen e higjienės sė gojės dhe qasje tė rregullt nė kujdesin dentar tė cilat konsiderohen tė rėndėsishme nė parandalimin e endokardit...

| 29 Prill 2021 |

Njė shėndet i mirė oral mund tė parandalojė format mė tė rėnda tė Covid-19

Njė kėrkim i kryer sė fundi hipotezon qė virusi hyn nė trup pėrmes hundės dhe gojės, mblidhet nė pėshtymė dhe pėrmes saj hyn nė pllakėn dentare nėn mishrat e dhėmbėve dhe udhėton pėrmes enėve tė gjakut nė arteriet pulmonare...

| 30 Prill 2021 |

Higjiena dhe kujdesi pėr implantet: intervistė me Luca Landi, president i Shoqatės Italiane tė Periodontologjisė dhe Implantologjisė

Shėndeti i gojės sonė ėshtė i rėndėsishėm, higjiena e duhur orale dhe mėnyra adekuate e jetesės  na ndihmojnė tė parandalojmė sėmundjet inflamatore qė mund tė kenė pasoja tė rėnda...

 

| 4 Maj 2021 |

Efekti i fotopolimerizimit nė proliferimin e qelizave gengivale

Llambat shėruese tė diodės (LED) dhe llambat halogjene kuarc-tungsten (QTH) nė stomatologji pėrdoren pėr realizimin e restaurimeve estetike, forcimi i tė cilave pėrfshin edhe fotopolimerizimin...


| 5 Maj 2021 |

Llaku me fluor nė parandalimin e kariesit: a ėshtė vėrtet i sigurt?

Fluori, nė format e tij tė shumta, pėrdoret nė stomatologji si njė formė parandaluese e kariesit dhe nė pėrqendrime mė tė ulėta mund tė vetė-pėrdoret nga vetė pacienti ose nga prindi ose, nė pėrqendrime mė tė larta, tė aplikohet nė klinikė. Llaku me fluor kėto 20 vitet e fundit ėshtė...

| 6 Maj 2021 |

Diabeti dhe periodontiti: diagnostikimi i hershėm pėrmes depistimit nė klinikė

Kontrolli pėr tė zbuluar diabetin gjatė vizitės stomatologjike dhe depistimi pėr tė kontrolluar inflamacionin e gengival nė zyrėn e diabetologut, ėshtė ajo qė propozohet nė dokumentin e pėrbashkėt pėr diagnostifikimin e hershėm tė parodontitit dhe diabetit tė zhvilluar nga...

| 7 Maj 2021 |

Faktorėt qė kushtėzojnė pozicionimin e saktė tė implanteve nė kirurgjinė e udhėzuar nė edentulat e pjesshme

Nė implantologji, pozicioni i implantit ka njė rėndėsi themelore si estetikisht ashtu edhe funksionalisht. Pėr mė tepėr, pozicionimi i papėrshtatshėm i implantit konsiderohet si njė faktor rreziku pėr peri-implantitin...

| 10 Maj 2021 |

Depresioni dhe shėndeti oral

Pėr shkak tė pandemisė Covid-19, rastet e depresionit janė rritur ndjeshėm, duke sjellė pasoja tė rėnda nė shėndetin oral...

| 11 Maj 2021 |

Testi i pėshtymės njė shqyrtim masiv pėr infeksionin Covid-19

Gjatė pandemisė Covid-19, rekomandimet e OBSH-sė janė bazuar kryesisht nė gjurmimin e rasteve dhe forcimin e testeve tė depistimit. Kontrolli masiv ose pėrgjimi i hershėm i rasteve tė dyshuara asimptomatike mund tė ndihmojė nė...

| 12 Maj 2021 |

Covid-19 nuk ėshtė zhdukur. Silva Bino: Mos i hiqni maskat. Mund tė ketė shpėrthime aty ku virusi gjen terren

Shifrat e infektimeve me Covid janė nė rėnie, por virusi nuk ėshtė zhdukur, ndaj nuk ėshtė momenti pėr tė hequr maskat. Silva Bino e konsideron situatė tė mirė, por nuk nxiton tė bėjė parashikime se ēfarė mund tė ndodhė...

| 13 Maj 2021 |

Irrigantėt kanalarė dhe dhimbja post endodontike e lidhur me ta

Dhimbja endodontike post-operative varet nga inflamacioni akut i indit periradikular, mund tė ndodhė midis 3% dhe 58% tė rasteve dhe gjithashtu mund tė varet nga mosha, seksi, prania e dhimbjes para operacionit dhe prania e lezioneve periapikale...

| 14 Maj 2021 |

Cigaret elektronike vs cigaret tradicionale

Pirja e duhanit konsiderohet si armiku kryesor i shėndetit oral dhe shoqėrohet me sėmundje tė ndryshme inflamatore orale duke pėrfshirė kėtu kancerin oral, stomatitin aftoz dhe periodontitin...

| 17 Maj 2021 |

Alergjitė e stinės. Prof. Mehmet Hoxha: Pacientėt alergjikė, mė pak tė prekur nga Covid-19

Pacientėt alergjikė duket se kanė qenė ata mė me fat nė kėtė situatė epidemie nga Covid-19. Mjeku alergolog Mehmet Hoxha shpjegon se ndėr pacientėt alergjikė nuk ėshtė shėnuar asnjė fatalitet. "Ka pasur ndonjė rast tė rrallė qė...

| 18 Maj 2021 |

Overdentura mandibulare nė implantet e pacientėve diabetikė

Falė terapive tė sotme, jetėgjatėsia e njerėzve me diabet tė tipit 2 po rritet gjithnjė e mė shumė, pėr shkak tė diabetit ėshtė vėnė re njė incidencė dhe progresion mė i madh i periodontitit...

| 19 Maj 2021 |

Fotobiomodulimi si njė mbėshtetje nė rehabilitimin me overdentura mandibulare nė implant

Kur flasim pėr protezat e lėvizshme, njė nga problemet kryesore ėshtė marrja e stabilitetit adekuat tė protezės sė lėvizshme tė poshtme, veēanėrisht kur pėrballemi me atrofi tė mėdha tė kockave...

| 20 Maj 2021 |

Vendosja e maskave nė temperatura tė larta, njė vademekum pėr tu mbrojtur kundėr sėmundjeve tė lėkurės

Nė njė kohė qė vazhdon tė jetė ende nė fuqi mbajtja e maskave mbrojtėse nė ambjente tė hapura si pasojė e pandemisė Sars-CoV-2, ekspertėt e Sidemast (Shoqėria Italiane e Dermatologjisė dhe Sėmundjeve Seksualisht tė Transmetueshme) kanė hartuar njė vademekum pėr tė promovuar vėshtirėsitė e bashkėjetesės midis rritjes sė temperaturave dhe...

| 21 Maj 2021 |

Shtohen rastet e bruksizmit infantil. Cilat janė shkaqet?

Bruksizmi, ėshtė pėrcaktuar si lėvizje e pavullnetshme e nofullės, e cila karakterizohet nga kėrcėllimi dhe shtrėngimi i dhėmbėve dhe shprehet nė dy fenotipe cirkadiane...

| 24 Maj 2021 |

Manifestimet orale tė sindromės inflamatore multisistemike post-Covid-19 te fėmijėt

Nėse tė moshuarit dhe pacientėt me imunitet tė dobėt kanė shfaqur dhe vazhdojnė tė shfaqin simptoma mė thelbėsore tė infeksionit Covid-19, fėmijėt dhe adoleshentėt pėrgjithėsisht janė asimptomatikė dhe vuajnė vetėm nga ērregullime tė lehta tė frymėmarrjes...

| 25 Maj 2021 |

Jetėgjatėsia dhe faktorėt e rrezikut tė dhėmbėve tė restauruar me kunja, nė rrugė endodontike

Pėr tė rehabilituar njė dhėmb tė trajtuar nė mėnyrė endodontike duke futur njė kunjė, materiale tė ndryshme janė nė dispozicion nė treg pėr si pėr kunjat ashtu edhe pėr restaurimin. Vendimi se cili lloj i trajtimit do tė kryhet ndikohet nga disa karakteristika themelore...

| 26 Maj 2021 |

Pse dhe si t'ua shpjegojmė pacientėve rėndėsinė qė ka rivendosja e dhėmbėve

Fatkeqėsisht, ėshtė ende shumė e zakonshme nė fushėn e stomatologjisė qė pas heqjes sė dhėmbėve ose pėr ata qė mungojnė dentisti duhet tė "pėrpiqet tė bindė" pacientin pėr rėndėsinė e "vendosjes pėrsėri" tė dhėmbėve tė humbur pasi...

| 27 Maj 2021 |

Vlerėsimi i suksesit tė overdenturave nė implantet mandibulare

Overdenturat e mbėshtetura nė implant (MO) tani janė bėrė njė trajtim rutinė i mirė pranuar me prognozė tė parashikueshme pėr rehabilitimin e pacientėve tėrėsisht pa dhėmbė...

| 28 Maj 2021 |

COVID-19. Mė shumė efekte anėsore, nėse doza e dytė ėshtė njė vaksinė tjetėr

Kombinimi i llojeve tė ndryshme tė vaksinave, pėr tė plotėsuar imunizimin me dozat e para dhe tė dyta, mund tė ēojė nė njė shtim, megjithėse tė ulėt, tė efekteve anėsore. Kjo ėshtė deklaruar nga njė grup studiuesish...

| 31 Maj 2021 |

Efekti qė ka te dhėmbėt pirja e duhanit

25% e vdekjeve nga kanceri globalisht i atribuohen duhanit, i cili gjithashtu rrit rrezikun e sėmundjeve kardiovaskulare dhe mushkėrive dhe, kur thithet pasivisht, vret mbi 1 milion njerėz ēdo vit...

| 1 Qershor 2021 |

FDI: kushtojini vėmendje qėndrimit nė klinikėn dentare

FDI (Federata Botėrore e Stomatologjisė) ka botuar sė fundmi udhėzime tė reja praktike pėr stomatologėt, higjienistėt dentarė dhe ASO mbi ergonominė e saktė dhe qėndrimin gjatė trajtimeve tė kujdesit dentar ndaj pacientit. Kėto udhėzime janė pjesė e njė projekti...

| 3 Qershor 2021 |

Analiza morfometrike e fosės mandibulare. Krahasim mes pacientėve edentulė dhe jo edentulė

Bashkimi temporomandibular (ATM) pėrbėhet nga struktura anatomike me karakteristikat dhe funksionet qė e bėjnė atė tė klasifikohet si njė nyje komplekse. Anomalitė e konturit anatomik dhe prirjet e kulmit tė fosės mandibulare (MF), pėrveē ndryshimeve...

| 4 Qershor 2021 |

Profili mikrobik dhe faktorėt e virulencės nė lezionet periapikale. Krahasim mes trajtimeve primare dhe ritrajtimeve kanalare

Infeksioni i vazhdueshėm pas trajtimit tė kanalit rrėnjė mund tė ndikojė nė shėrimin e lezioneve periapikale tė vėrė nė dukje nevojėn pėr rigjenerim ortograd ose ndėrhyrje kirurgjikale...

| 7 Qershor 2021 |

Shqipėria diskuton vaksinėn anti-Covid te fėmijėt. Dr. Silva Bino: Studimet pėr Pfizer-in tregojnė efikasitet edhe te fėmijėt

Pas Italisė dhe Rumanisė, dy vende tė BE-sė tė cilat kanė nisur nė 1 qershor aplikimin e vaksinės Pfizer te fėmijėt 12 vjeē e lart, edhe Shqipėria ka nisur diskutimet nėse...

| 8 Qershor 2021 |

Konsumi i lartė i sheqerit dhe sėmundja periodontale tek adoleshentėt

Njė dietė jo e shėndetshme me njė konsum tė lartė ditor tė sheqernave tė lira dhe tė shtuara rrit rrezikun e mbipeshės dhe ėshtė njė faktor i rėndėsishėm i rrezikut...

 

| 9 Qershor 2021 |

Mutacioni indian Delta i Covid-19 nė Maqedoni. ISHP: Nė Shqipėri, raste tė dyshuara, asnjė i konfirmuar

Mutacioni Delta i variantit indian tė Covid-19, ka alarmuar Britaninė e Madhe dhe jo vetėm. Tanimė, njė rast ėshtė identifikuar edhe nė Maqedoninė e Veriut. Rasti thuhet se ėshtė i importuar...

| 10 Qershor 2021 |

Tartari dentar "memorizon" Covid-19

Gjurmėt e materialit gjenetik Sars-Cov-2 janė gjetur nė tartarin e dhėmbėve tė ish pacientėve tė konfirmuar me COVID dhe nė atė tė atyre me...

| 11 Qershor 2021 |

Dhimbja neuropatike trigeminale pas implantimit: si ta shmangim?

Duke qenė se vendosja e implanteve dentare ėshtė njė trajtim rehabilitues gjithnjė e mė i shpeshtė, ėshtė e domosdoshme tė merren parasysh komplikimet e mundshme. Komplikimet kirurgjikale tė tilla si...

| 14 Qershor 2021 |

Puna e tepėrt i bėn keq zemrės

Organizata Botėrore e Shėndetėsisė (OBSH) dhe Organizata Ndėrkombėtare e Punės (ILO) zhvilluan njė analizė sistematike tė rreziqeve nė rritje tė sėmundjes ishemike tė zemrės dhe...

| 15 Qershor 2021 |

Rimineralizimi i njollave tė bardha pėrmes njė materiali bioaktiv qelqi

Ekzistojnė shumė faktorė qė me kalimin e kohės mund tė ēojnė nė humbjen e indeve dentare si smalti dhe sekretimi i vazhdueshėm i pėshtymės, pastrimi i...

| 16 Qershor 2021 |

Lėnia e duhanit njė investim pėr shėndetin oral

Periodontologėt theksojnė se lėnia e duhanit ėshtė, mbi tė gjitha, njė investim shėndetėsor sot mė shumė se kurrė, sepse duhanpirėsit janė...

| 17 Qershor 2021 |

Besueshmėria e provės sė ndjeshmėrisė sė pulpės ndaj tė ftohtit nė dhėmbėt me restaurime integrale

Njė diagnozė e saktė nė fushėn endodontike ėshtė me sa duket pjesa mė kritike dhe kėrkon njė histori tė hollėsishme mjekėsore tė pacientit, njė ekzaminim tė plotė klinik, testet...

| 18 Qershor 2021 |

Humbja e dhėmbėve redukton aftėsinė pėr tė kryer aktivitete tė pėrditshme

Dihet se humbja e dhėmbit ndikon nė aftėsinė e tė pėrtypurit, por a mund tė shkaktojė humbja e dhėmbit njė reduktim tė aftėsisė pėr tė...

| 21 Qershor 2021 |

Dhėmbėt dhe tė ushqyerit: njė kombinim i pazgjidhshėm

Humbja e dhėmbėve ėshtė njė nga problemet mė pak tė diskutuara publikisht, por mė tė rėndėsishme tė popullatės sonė tė cilėt...

| 22 Qershor 2021 |

Vaksinimi anti-Covid te fėmijėt nė Shqipėri. Prof. Sulcebe: Pritet qė komisioni i imunizimit ta miratojė

Anėtarėt e komisionit tė imunizimit nė Shqipėri janė duke diskutuar fillimin e procesit tė vaksinimit anti-Covid te fėmijėt. Ndonėse ndajnė mendime tė ndryshme...

| 23 Qershor 2021 |

Akumulimi bakterial sipėrfaqėsor: zirkoni vs disilikati i litiumit

Materialet restauruese tė pėrdorura nė stomatologji duhet tė kenė karakteristikat sipėrfaqėsore qė pengojnė aderimin bakterial dhe...

| 24 Qershor 2021 |

Roli i stomatologut nė menaxhimin e aparateve ortodontike

Pas korrigjimit tė njė malokluzioni, ekziston rreziku i pėrsėritjes, sepse lėvizjet e paqėndrueshme tė dhėmbėve janė pjesė e ...

| 25 Qershor 2021 |

Kompozitat e lėngshme bulk-fill: tė tregohet kujdes pėr fotopolimerizimin e shpejtė

Trendi aktual nė fushėn e restaurimit ėshtė thjeshtimi i procedurave klinike dhe kjo ka ndikuar nė evoluimin e protokolleve tė fotopolimerizimit. Strategjitė e mėparshme pėrfshinin...

| 28 Qershor 2021 |

Alternativat ndaj amalgamės dentare

Nė 23 shkurt Ministria e Shėndetėsisė nė Itali publikoi Planin Kombėtar pėr eliminimin e pėrdorimit tė amalgamės dentare, largimi i kėtij materiali tė planifikuar pėr nė dhjetor 2024 po afron. Pėrdorimi i merkurit tregon...

| 29 Qershor 2021 |

Sa dentistė janė infektuar me COVID-19 nė SHBA?

Duke filluar nga shkurti 2020, sindroma e rėndė akute e frymėmarrjes nga koronavirus 2 (SARs-CoV-2) ka numėruar dhjetėra miliona tė infektuar nė tė gjithė botėn duke pėrfshirė kėtu edhe raste...

| 30 Qershor 2021 |

Varianti "Delta" i coronavirusit riskon Shqipėrinė. Skėnder Brataj: Duhet tė jemi tė kujdesshėm me lehtėsimin e masave. "Delta" na ėshtė afruar

Mutacioni "Delta" i coronavirusit ka alarmuar jo vetėm Anglinė, Portugalinė, Rusinė e SHBA-nė, por tanimė edhe...

| 1 Korrik 2021 |

Lezionet mė tė zakonshme orale, si t'ia "shpjegoni" ato pacientit

Lezionet orale janė shumė tė zakonshme, shpesh me origjinė infektive dhe gjithashtu mund tė jenė shumė tė dhimbshme dhe pėr kėtė arsye mund tė ndikojnė edhe nė...

| 2 Korrik 2021 |

Pasojat e pandemisė te dentistėt evropianė

Qė nė nisje tė pandemisė, Kėshilli Evropian i Stomatologėve (CED) i kryesuar nga Marco Landi ka ndjekur zhvillimin e situatės pėrmes...

| 5 Korrik 2021 |

Vaksina Covid-19: nė SHBA dentistėt janė mė skeptikė sesa mjekėt

Qė nga fillimi i pandemisė Covid-19, urgjenca e vaksinimit ėshtė rritur ēdo ditė dhe disa vaksina janė bėrė tė disponueshme brenda njė viti. Punonjėsve shėndetėsorė ne vijėn e parė tė frontit...

| 6 Korrik 2021 |

COVID-19. EMA: me dy doza tė vaksinave tė miratuara nė BE, ofrohet mbrojtje nga varianti Delta

Me dy doza tė katėr vaksinave tė miratuara nė Evropė, arrihet mbrojtja ndaj variantit Delta tė Sars-Cov2. Gjatė njė konference pėr shtyp, Marco Cavaleri ka thėnė se...

| 7 Korrik 2021 |

Pas "Deltės" shfaqet njė tjetėr mutacion edhe mė infektues. Lambda ka alarmuar 30 vende nė botė

Njė variant i ri dhe mė i egėr i coronavirusit po qarkullon nė 30 vende, pėrfshirė Mbretėrinė e Bashkuar. Mjekėt paralajmėrojnė se ...

| 8 Korrik 2021 |

Pacienti qė ka nevojė pėr radioterapi. Kur duhen hequr dhėmbėt

Terapia me rrezatim (RT) ėshtė njė trajtim i zakonshėm pėr kancerin e kokės dhe tė qafės dhe, si me tė gjitha terapitė e kancerit ...

| 9 Korrik 2021 |

Kafeina e tepėrt mund tė rrisė rrezikun e periodontitit periapikal

Periodontiti apikal ėshtė njė infeksion dentar i gjeneruar nga indi i rrėnjės sė pulpės sė inflamuar me kontaminim bakterial. Nė mungesė tė trajtimit adekuat endodontik, periodontiti akut apikal ...

| 12 Korrik 2021 |

Mbyllja direkte e pulpės. Cilat janė materialet mė tė mira

Ruajtja e vitalitetit tė pulpės dentare ėshtė njė qėllim parėsor i cili ndikon nė mbijetesėn e elementit dentar nė planin afatgjatė. Vitaliteti i pulpės dentare mund tė ...

| 13 Korrik 2021 |

Covid-19. Vaksina mbron nga infeksionet, shtrimet nė spital dhe vdekjet

Vaksina kundėr Covid-19, nėse plotėsohen dozat e pėrshkruara, ėshtė afėrsisht 80% efektive nė mbrojtjen kundėr infeksionit dhe deri nė 100% kundėr ...

| 14 Korrik 2021 |

ISHP: Te ne qarkullojnė mutacione tė coronavirusit. Pritet konfirmimi nga Berlini nėse janė Delta

Instituti i Shėndetit Publik pranon se nė Shqipėri po qarkullojnė mutacione tė coronavirusit, por pritet tė konfirmohet nga laboratori i referencės nė Berlin nėse janė Delta apo mutacione tė tjera. Koordinatorja ...


|

| 15 Korrik 2021 |

Edentulizmi shoqėrohet me njė rrezik nė rritje pėr dėmtim konjitiv dhe demencė

Sipas njė studimi tė botuar nė JAMDA: The Journal of Post-Acute and Long-Term Care Medicine, humbja e dhėmbėve ėshtė njė faktor rreziku pėr dėmtimin konjitiv dhe demencėn. Sipas autorėve, me secilin dhėmb ...

| 16 Korrik 2021 |

Vlerėsimi i saktė i okluzionit tė pacientit pėrmes teknologjisė dixhitale

Nė fushėn e stomatologjisė, veēanėrisht nė sektorėt ortodontikė dhe tė implanto-protezės, identifikimi i okluzionit tė saktė tė pacientit ėshtė i rėndėsishėm pėr ...

| 19 Korrik 2021 |

Mbijetesa e implanteve pterigoide nė atrofi tė rėndė maksilare

Kur implantologu ballafaqohet me vėllim tė pamjaftueshėm tė kockave pėr vendosjen e implanteve, ai i drejtohet teknikave tė ndryshme tė rigjenerimit tė kockave ose ...

| 20 Korrik 2021 |

Cistet maksilare: simptomat, diagnoza dhe trajtimi

Ėshtė mjaft e zakonshme tė dėgjojmė tė flitet pėr ciste, ose neoformime beninje nė kockat e nofullės. Ato shpesh janė ...

| 21 Korrik 2021 |

Epidemiologu Ilir Alimehmeti kundėr vaksinimit tė fėmijėve mbi 12 vjeē

Komiteti Teknik i Imunizimit po diskuton vaksinimin e fėmijėve nė Shqipėri. Disa prej anėtarėve, si prof. Dr. Genc Sulcebe ėshtė pro vaksinimit, madje sipas tij, ky proces ...

| 22 Korrik 2021 |

Riparimi i defekteve tė kockave, roli i agjentėve demineralizues

Humbja e dhėmbėve pėr shkak tė traumės mekanike ose pėrparimit tė sėmundjes periodontale mund tė shkaktojė defekte tė kockave alveolare qė ...

| 23 Korrik 2021 |

Vitamina D nė formė xheli oral pėr parandalimin e mukozitit gjatė radioterapisė

Njė studim i botuar nė "Oral Diseases" vlerėsoi efektivitetin e vitaminės D nė formėn e xhelit oral nė parandalimin e mukozitit oral tė induktuar nga radioterapia ...

| 26 Korrik 2021 |

Vaksinat anti-Covid. AIFA: Pėrditėsime mbi rreziqet dhe kundėrindikacionet

Duke iu referuar shėnimeve tė mėparshme informative, Agjencia Italiane e Barnave ka publikuar disa pėrditėsime mbi kundėrindikacionet dhe rreziqet e vaksinave ...


| 27 Korrik 2021 |

Estetika e buzėqeshjes: zbardhja e dhėmbėve

 Mėnyra mė e thjeshtė pėr ta bėrė buzėqeshjen tuaj mė tė kėndshme ėshtė t'i bėni dhėmbėt tuaj mė tė bardhė ...

| 28 Korrik 2021 |

Cila ėshtė teknika mė e mirė e obturacionit pėr kanalet nė formė ovale?

Suksesi i njė trajtimi endodontik varet nga shumė faktorė, duke pėrfshirė gjendjen e inflamacionit dhe infeksionin fillestar tė dhėmbit, anatominė e ...

| 29 Korrik 2021 |

Sa arrijnė ta kuptojnė pacientėt "gjuhėn" e dentistėve?

Komunikimi efektiv midis profesionistit tė kujdesit shėndetėsor dhe pacientit ėshtė thelbėsor pėr t'i mundėsuar pacientit tė arrijė nė ...

| 30 Korrik 2021 |

Karcinoma qelizore skuamoze rreth implanteve dentare

Kanceri oral ėshtė tumori malinj mė i zakonshėm midis kancerit tė kokės dhe qafės. Karcinoma e qelizave skuamoze tė gojės (OSCC) ėshtė mė e zakonshme nga ...

| 2 Gusht 2021 |

Covid-19. Sa zgjat imuniteti te tė vaksinuarit dhe tė shėruarit? Studimet e fundit

Ka shumė debate mbi kohėzgjatjen e imunizimit te njerėzit qė janė vaksinuar kundėr Sars-CoV-2 dhe tek ata qė kanė fituar imunitet natyror duke qenė se e kanė kaluar sėmundjen. Nė kėtė drejtim, disa studiues britanikė ...

| 3 Gusht 2021 |

Ndikimi i vajit nė shėndetin oral

Vajrat ushqimorė mund tė jenė tė dobishėm nė parandalimin oral falė vetive tė tyre bioadezive dhe hidrofobe. Nė dhjetėvjeēarin e fundit i ėshtė dhėnė gjithnjė e mė shumė vėmendje ...


| 4 Gusht 2021 |

Kirurgjia orale te fėmijėt

Kirurgjia orale te fėmijėt zakonisht pėrcaktohet si njė kirurgji e vogėl, duke supozuar se te fėmijėt patologjitė janė tė lehta qė tė dallohen dhe qė manovrat kirurgjikale janė gjithnjė e mė tė vogla. Pėrveē kėtyre kur flitet pėr kirurgji ...

| 5 Gusht 2021 |

Covid-19 dhe varianti Delta. Tė infektuarit e vaksinuar, kanė tė njėjtėn ngarkesė virale, me ata tė pavaksinuar

Pėrhapja e variantit Delta kėrcėnon strategjitė e vaksinimit qė synojnė imunitetin e tufės kundėr Sars-cov-2. Nė fakt, e njėjta ngarkesė virale u zbulua midis tė ...


| 6 Gusht 2021 |

Komprometimi periodontal i pacientėve me infeksion nga HCV

Pavarėsisht pėrpjekjeve tė kryera gjatė viteve tė kaluara pėr tė shtuar ndėrgjegjėsimin mbi mėnyrat e trajtimit, infektimi nga virusi i hepatitit C (HCV) mbetet njė problematikė e shėndetit tė pėrgjithshėm ...

| 23 Gusht 2021 |

Rėndėsia e shėndetit oral gjatė shtatzėnisė

Femrat gjatė shtatzėnisė shpesh nuk dinė sesi tė sillen nė lidhje me problematikat gengivale dhe dentare qė lindin nė kėtė periudhė ...

| 24 Gusht 2021 |

Cilėt janė llojet mė tė ndjeshme tė baktereve?

10% e antibiotikėve tė administruar pėrshkruhet pėr trajtimin e infeksioneve orale. Ėshtė e njohur qė infeksionet odontogjene nuk shkaktohen vetėm nga ...


| 25 Gusht 2021 |

Kariesi dentar: tre gjėrat qė nuk dini

Kariesi ėshtė njė proces i ngadaltė i erozionit dhe shkatėrrimit tė dhėmbit nga pllaka bakteriale, e cila fillon nga mbulesa e jashtme, smalti, dhe mė pas shkon deri...

| 26 Gusht 2021 |

Periodontiti: mos nėnvlerėsoni gjakderdhjen e gengivave

Pasi ėshtė pėrkufizuar si "piorrea", periodontiti ose sėmundja periodontale, ėshtė shprehja e njė...

| 27 Gusht 2021 |

Aftet: tre gjėrat qė nuk dini

Aftet janė ulēera tė dhimbshme tė mukozės sė gojės, shumė tė zakonshme nė sipėrfaqen e brendshme tė faqeve dhe buzėve. Madhėsitė ndryshojnė, edhe...

| 30 Gusht 2021 |

Implantet standardė vs implantet e shkurtėr

Futja e implanteve tė shkurtėr, tė pėrkufizuar kėshtu sepse janė mė tė shkurtėr se 10 mm, lejon futjen e implanteve edhe nė kushte tė njė...

| 31 Gusht 2021 |

Sėmundja periodontale nė shtatzėni

Duke u bazuar tek njė lidhje midis sėmundjes parodontale, lindjes sė parakohshme dhe lindjes sė foshnjės nėnpeshė (PLBW), ky studim propozon...

| 1 Shtator 2021 |

Duhanpirja, shkaktari kryesor i gengivitit te gratė

Njė nga shkaqet mė tė rėndėsishme tė gengivitit ėshtė duhanpirja: kush pi duhan, ka njė probabilitet 6 herė mė tė madh pėr tė...

| 2 Shtator 2021 |

Heqja e instrumenteve endodontike tė thyer: faktorėt qė ndikojnė nė suksesin e tyre

Kur pėrdoren instrumente rrotulluese nikel-titan (NiTi) pėr formimin e kanalit rrėnjėsor, incidenca e thyerjes sė skedarėve rrotullues ndryshon nga 0.4% nė 5%. Natyrisht, prania e instrumenteve endodontike...

| 3 Shtator 2021 |

Protezat e lėvizshme tradicionale nė krahasim me ato tė ndėrtuara me metodėn CAD / CAM

Pėr realizimin e protezave totale tė lėvizshme sipas njė metode konvencionale tė provuar dhe testuar (CD), nė dekadat e fundit janė shtuar teknikat e projektimit dhe prodhimit tė...

| 6 Shtator 2021 |

Vitamina E: njė qasje e mundshme natyrore kundėr erozionit dentar

Nė fushėn e stomatologjisė vitet e fundit vėmendja ndaj konsumimit gėrryes tė dhėmbėve ėshtė rritur pėr shkak tė prevalencės sė saj tė lartė, duke prekur...

| 7 Shtator 2021 |

Prevalenca e kanalit tė dytė nė premolaret e poshtėm

Nė literaturė, janė raportuar disa variacione morfo-anatomike nė nivelin e premolareve tė nofullės sė poshtme si nė aspektin e rrėnjės ashtu edhe nė atė...

| 8 Shtator 2021 |

Vaksina anticovid. Pas mjekėve dhe arsimtarėve, do tė vaksinohen me detyrim farmacistėt, laborantėt, punonjėsit e administratės, fasoneritė e call-centerat

Pėrhapja me shpejtėsi e mutacionit Delta nė Shqipėri dhe rritja e numrit tė pacientėve nė spitalet Covid, i ka detyruar autoritetet shėndetėsore tė marrin vendim pėr...

| 9 Shtator 2021 |

Shartimet indore autogjene kundrejt indeve sintetike, biomateriale alogjene ose ksenogjene

Ashtu si nė fushat e tjera tė mjekėsisė, edhe nė stomatologji transplantet e indeve autogjene, nė dekadat e fundit, kanė nisur tė shoqėrohen apo edhe tė...

| 10 Shtator 2021 |

Peroksidi i hidrogjenit nė frezėmbajtėsit e njėsisė dentare: ja si tė zvogėloni aerosolin e kontaminuar nga Covid-19

Pandemia e Covid-19 ka pasur njė ndikim shumė tė lartė tek mjekėt dhe dentistėt qė nga fillimi i saj. Pėr aq kohe sa gjėndrat e pėshtymės...

| 13 Shtator 2021 |

Avantazhet e pėrdorimit tė radiologjisė 3D nė krahasim me radiologjinė tradicionale dy-dimensionale

Nevoja nė rritje pėr saktėsi diagnostikimi nė fushėn e stomatologjisė kėrkon ekzekutimin e njė ekzaminimi tė detajuar klinik shpesh tė shoqėruar me...

| 14 Shtator 2021 |

Strategjia e trajtimit tė sinusitit odontogjenik

Nė njė studim, tė botuar nė American Journal of Rhinology & Alergy, autorėt vlerėsuan nėse sinusiti odontogjenik i shkaktuar nga kariesi dhe abscesi periapikal mund tė...


| 15 Shtator 2021 |

Bruksizmi gjatė zgjimit i vlerėsuar pėrmes njė aplikacioni smartphone

Nė njė studim italian, tė botuar nė Journal of Oral Rehabilitation, autorėt vlerėsuan shpeshtėsinė e episodeve tė bruksizmit gjatė zgjimit nė subjekte tė shėndetshme duke pėrdorur...

| 16 Shtator 2021 |

Autotransplantimi i njė kanini superior: rezultatet pas shtatė vjetėsh

Pas molarėve tė tretė, kaninėt  janė mė tė prekurit nga fenomenet e dislokimit. Opsionet e trajtimit nė rastet e kaninėve tė prekur pėrfshijnė nxjerrjen ortodontike dhe...

| 17 Shtator 2021 |

Covid-19, infeksionet nė mesin e tė vaksinuarve tė rralla por tė mundshme. Ja, nė cilat raste

Studiuesit analizuan tė dhėnat nga 969 pacientė, tė cilėt rezultuan pozitivė pėr Sars-CoV-2, tė shtruar nė spital midis...

| 20 Shtator 2021 |

Zhvillohet vaksina nė formė spray nazal kundėr Covid 19. Rezultate tė mira paraklinike

Njė vaksinė e re qė pėrfshin administrimin me inhalim, ka pasur rezultate tė mira nė testet paraklinike. Vaksina e zhvilluar nė Francė, pėrbėhet nga...

| 21 Shtator 2021 |

Higjiena e duhur orale mund tė zvogėlojė rrezikun e diabetit

Sipas autorėve, larja e shpeshtė e dhėmbėve mund tė jetė njė faktor lehtėsues pėr rrezikun e diabetit tė ri ndėrsa sėmundja periodontale dhe rritja e numrit tė...

| 22 Shtator 2021 |

Telestomatologjia si njė ndihmė pėr kujdesin e tė moshuarve

Ndėrsa proporcioni dhe numri i tė moshuarve ėshtė rritur nė mėnyrė tė konsiderueshme, nevoja pėr shėrbime tė shėndetit oral pėr ta ėshtė rritur gjithashtu, ndonjėherė duke kėrkuar...

| 23 Shtator 2021 |

Simptomat dhe ērregullimet nga long-Covid, janė tė rralla mes fėmijėve dhe tė rinjve

I ashtuquajturi long-covid, grupi i simptomave dhe ērregullimeve qė prekin njerėzit e shėruar nga infeksioni Sars-Cov-2, duket se ėshtė...
 
© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D