Legjislacioni


Terma dhe kushte tė pėrdorimit tė web-it

Duke vizituar dhe duke pėrdorur kėtė portal, jeni tė detyruar tė respektoni termat dhe kushtet e pėrdorimit tė sjella kėtu poshtė (nė vazhdimėsi, "Terma dhe Kushte"). Nėse nuk jeni dakord me tė tilla Terma dhe Kushte, ju lutemi mos pėrdorni kėtė portal. 

Termat dhe Kushtet i referohen shprehimisht Informacionit mbi trajtimin e tė dhėnave personale tė ofruara nė kėtė portal, pėrveē dispozitave tė tjera tė publikuara dhe tė pėrditėsuara nė faqet e posatshme tė portalit, ose i komunikohen drejtpėrsėdrejti pėrdoruesit. 

LIFE sh.p.k ka tė drejtė, me iniciativėn e vet, nė ēfarėdo momenti dhe pa paralajmėrim, tė modifikojė, tė shtojė dhe tė eliminojė pjesė tė kėtyre Termave dhe Kushteve. Pėr kėtė qėllim, kjo faqe interneti i dėrgohet pėrdoruesit ta kontrollojė periodikisht; pėrdorimi i kėtij portali mbas modifikimeve tė mundshme tė  Termave dhe Kushteve pėrfshin pranimin nga ana e pėrdoruesit. 

Copyright dhe kufizimi i pėrdorimit  

E gjithė pėrmbajtja e kėtij portali, pėrfshirė paraqitjen, dizajnin, fotot, programet, tekstin dhe informacione tė tjera (nė vazhdimėsi, "Pėrmbajtje") ėshtė nė pronėsi tė LIFE sh.p.k me qėndėr nė Rruga e Barikadave, Tiranė dhe ėshtė e mbrojtur nga copyright dhe nga tė gjitha ligjet nė fuqi nė lidhje me pronėsinė intelektuale. 

Nuk lejohet riprodhimi, shpėrndarja, modifikimi, publikimi, magazinimi, transmetimi, pėrdorimi pėr prodhimin e pėrmbajtjeve derivate, shitja ose dhėnia e liēensės, komplet ose pjesėrisht e pėrmbajtjes, as e produkteve apo shėrbimeve tė marra nė ēfarėdo mėnyre nėpėrmjet portalit, pėrveē nėse kjo ėshtė lejuar shprehimisht nga ligji nė fuqi, rregulluar nga Termat dhe Kushtet, ose dhėnė nė liēensė, ose me abonim. 

Lejohet shkarkimi dhe printimi i pėrmbajtjes sė portalit pėr qėllime personale dhe jo tregėtare, duke respektuar tė gjitha kėrkesat nė lidhje me copyright dhe tė drejtat e pronėsisė intelektuale. Megjithatė nuk mund tė merren ne mėnyrė sistematike pėr tė krijuar ose plotėsuar, drejtpėrsėdrejti  ose jo, arkive  informacioni, database ose lista pa pėlqimin paraprak tė shkruar tė  LIFE sh.p.k
Nuk mund tė pėrdoren sisteme dhe programe qė mund: 

i) tė heqin nė mėnyrė automatike dhe tė vazhdueshme pėrmbajtje ose t'i shperdajnė pa autorizimin e LIFE sh.p.k 
ii) tė mbledhin informacione personale nga portali  pėr  qėllime tė  dėrgimit tė  materialit tė pakėrkuar dhe tė paautorizuar; 
iii) tė provokojnė mos funksionimin e portalit. Nė kėtė drejtim, nuk ėshtė absolutisht i lejuar pėrdorimi i programit pėr neutralizimin e mundshėm tė mbrojtjes sė Sitit. 

Sqarime tė mundshme nė lidhje me mėnyrėn e pėrdorimit tė portalit dhe kėrkėsa tė mundshme autorizimi pėr pėrdorimin e pėrmbajtjeve, duhet t'i drejtohen LIFE sh.p.k 

I ndalohet rreptėsisht pėrdoruesit tė dėrgojė tek apo nga ky portal materiale (pėrfshirė software ose pėrmbajtje) qė janė tė jashtėligjshme, qė mund tė shkelin tė drejtat e palės sė tretė, qoftė kėrcėnuese, shpifje, tė pahijshme, blasfemuese, pornografike, tė dhunshme ose vulgare ose pėrmbajte, virusesh apo pėrbėrės tė tjerė tė dėmshėm, ėshtė gjithsesi i dėnueshėm me ligj. LIFE sh.p.k. mund tė ushtrojė nė ēfarėdo momenti kontrollin e tij editorial mbi pėrmbajtjen e Sitit pėr sa ėshtė dėrguar ose shpėrndarė nėpėrmjet mjeteve dhe /ose shėrbimeve tė saj. 

Nuk ėshtė e mundur, pa autorizimin paraprak tė LIFE sh.p.k., tė pėrdoret portali pėr publikimin ose shpėrndarjen e materialit publicitar, promovues, ose per tė nxitur pėrdorues tė tjerė tė Sitit tė pėrdorin mallra ose shėrbime. Pėr shembull portali nuk mund tė pėrdoret pėr qėllime tregtare, pėr tė nxitur ecurinė e veprimtarive tė palejuara nga ligji, ose pėr tė nxitur pėrdorues tė tjerė tė nėnshkruajnė shėrbime tė tjera informuese. Gjithashtu Siti nuk  mund tė pėrdoret pėr tė  shkarkuar  dhe ri-shpėrndarė informacione pėr publikun e gjerė me qėllim fitimi, ose nė kopje tė shumta. 


Material i vendosur nė portal 

Kushdo qė vendos materiale dhe pėrmbajtje nė Sit (pėr shembull komente, sugjerime, ide, grafika, informacione tė tjera), garanton nė kėtė mėnyrė qė ka tė drejtė ta bėjė, me pėrgjegjėsi tė plotė nė bazė tė ligjshmėrisė sė tyre. 

LIFE sh.p.k. duke mos qėnė autore e materialit tė vendosur nga pėrdoruesit  nė /ose nėpėrmjet  Sitit (pėrfshirė feedback dhe sugjerime), edhe nėpėrmjet  blog-eve, chat rooms dhe forumeve, drejtuar publikut nė pėrgjithėsi, ose bashkėsisė sė pėrdoruesve, nuk mban pėrgjegjėsi pėr pėrmbajtjen ose korrektėsinė e saj. 

Pėrdoruesi me dėrgimin e pėrmbajtjeve nė /ose nėpėrmjet  Sitit, i jep LIFE sh.p.k. (dhe/ose shoqėrive tė grupit Erda ose shoqėrive tė liēensuara) tė drejtėn t'i shfaqė dhe t'i pėrdorė edhe nė Sit, nė mėnyrė qė kjo tė mos i lėrė vend pagesės sė asnjė shume.

LIFE sh.p.k. nuk ka asnjė detyrim qė ta bėjė tė shikueshėm ose tė pėrdorė materialin e vendosur; nuk do tė jetė e detyruar t'i trajtojė materialet e dėrguara si tė rezervuara dhe nė mėnyrė diskrete mund tė publikojė, refuzojė ose tė heq cfarėdo lloj materiali tė dėrguar. 

LIFE sh.p.k. do tė ketė tė drejtėn (por jo detyrimin) tė monitorojė sa ėshtė dėrguar pėr tė verifikuar konformitetin e Termave dhe Kushteve, me rregullat e tjera operative tė vendosura, ose sa ėshtė parashikuar nga ligji. 


Marka tė regjistruara  

WWW.dentist33.al ėshtė njė domain i regjistruar nga LIFE sh.p.k. 
Tė gjithė domain e tjerė ose markat e regjistruara tė pranishme nė Sit i pėrkasin pronarėve respektivė. 


Lidhje dhe Site te tjera web 

Ky Sit, ekskluzivisht pėr prakticitetin e pėrdoruesit, mund tė pėrfshijė lidhje me Site tė tjerė ose me burime tė tjera qė nuk drejtohen nga LIFE sh.p.k.

Termat dhe kushtet pėr pėrdorimin e shėrbimit dhe tė politikave pėr privacy qė pėrdoren nė kėto Site mund tė jenė tė ndryshme nga ato qė pėrdoren nė kėtė Sit. Pėr kėto arsye, ėshtė i keshillueshėm konsultimi i tyre. 

Nėse pėrdoruesi vendos tė hyjė tek Siti i njė pale tė tretė lidhur me kėtė sit, ndėrmerr
krejtėsisht vetė rrezikun  dhe  LIFE sh.p.k. nuk mund tė mbajė asnjė pergjegjėsi pėr cfarėdo humbje ose dėm qė ndodh nga pėrdorimi i kėtij Siti. 

Lidhjet nuk pėrfshijnė miratimin e LIFE sh.p.k. nė lidhje me site tė tilla ose me prodhimet apo shėrbimet e pranishme kėtu. Pėr kėtė, LIFE sh.p.k. nuk ka pėrgjegjėsi pėr pėrmbajtjen dhe funksionimin e kėtyre Siteve, pėr gadishmėrinė e burimeve tė ndryshme, ose pėr sa ėshtė thėnė kėtu, publikuar ose ėshtė nė disposicion. 

Transaksione tė mundshme midis jush dhe njė pale tė tretė kuptohen ekskluzivisht  operuese midis jush dhe prandaj nuk pėrbejnė asnjė pėrgjegjėsi nga ana e LIFE sh.p.k.

LIFE sh.p.k. ka tė drejtė tė ndėrpresė lidhje tė tilla nė cfarėdo momenti. 

LIFE sh.p.k.  drejton dhe kontrollon kėtė sit dhe nuk siguron nė asnjė mėnyre se materialet e paraqitura janė tė duhura ose tė gatshme pėr pėrdorim nė faqe tė tjera. 


Kufizim pėrgjegjėsie  

Nė asnjė rast LIFE sh.p.k.ose shoqėri tė tjera tė grupit LIFE sh.p.k., ose palė tė treta furnizuese tė tė dhėnave ose qė japin markat nuk i sigurojnė pėrdoruesit: - se aktiviteti i sitit mund tė jetė gjithmonė  konstant, i pandėrprerė dhe pa gabime; - se difekte tė mundshme mund tė korrigjohen; - se Siti, ose serveri qė e bėn tė mundur, mund tė jenė pa viruse ose nga elementė tė tjerė tė dėmshėm; - rezultate qė mund tė merren nga pėrdorimi i Pėrmbajtjes ose nga burime tė tjera tė pranishme nė sit; - saktėsia, plotėsia, besueshmėria, gadishmėria, pėrshtatshmėria , cilėsia dhe ligjshmėria e pėrmbajtjeve, prodhime  ose shėrbime tė ofruara ose tė bėra tė mundura nga ky Sit. 

Ky Sit ose tė gjitha pėrmbajtjet e tij, prodhime dhe shėrbime -mund tė pėrfshihen nė tė ose tė kenė akses nė tė- ofrohen si fakt dhe e drejte ne gjendjen ne te cilen ndodhen, pa garanzi dhe se ato nuk mund tė ndjellin tek pėrdoruesi besueshmėri tė asnje lloji (pėrfshirė kėtu shprehimish , per shembull: certifikatė pronėsie dhe/ose mos-shkelje tė drejtash, garanzi tė nėnshkruara tė tregtisė dhe/ose pėrshtatshmėrisė pėr qėllime tė caktuara), qė LIFE sh.p.k. nuk ofron, bėhet ekskluzivisht dhe pėrveē  rasteve tė parashikuara me ligj. Pėrdorimi i kėtij Siti pėrbėn rrezik vetėm pėr pėrdoruesin. 

Nė masė tė plotė tė lejuar nga ligji, LIFE sh.p.k.nuk merr asnjė pėrgjegjėsi  pėr ndonjė dėmtim tė personave, kafshė ose gjėra, pėr pėrgjegjėsi pėr dėme nga prodhime, ose pėr neglizhencė, apo pėr pėrdorim ose aplikim idesh, udhezimesh, metodash, prodhimesh ose procedura tė dhėna nė Sit. 

Nė rastin kur Pėrmbajtja e Sitit ėshtė relative me informacione mjeko-shkencore ose tė shkencave tė shėndetėsisė, duhet kuptuar si pėrdorim ekskluzivisht profesional nė fushėn mjeko-shėndetėsore. Nuk duhet tė bėhen teste ose procedura tė sugjeruara, vetėm nė rastin kur sipas gjykimit tė pėrdoruesit rreziku justifikohet. Pėr shkak tė progresit tė shpejtė shkencor, rekomandojmė verifikimin pamvarėsisht diagnozave dhe dozave tė ilaceve. Diskutime, mendime dhe rekomandime referuar procedurave mjeksore, prodhimeve, zgjedhje dhe dozės sė ilaceve, janė pėrgjegjėsi ekskluzive i atij qė i bėn dhe ėshtė autori. 

LIFE sh.p.k., ose shoqėri tė tjera tė grupit LIFE sh.p.k., ose  furnizuesit e tretė tė pėrmbajtjeve, ose tė tė licencuarve nuk do tė jenė gjithsesi nė asnjė rast pergjegjės pėr humbjet ose pėr dėmet e shkaktuara, edhe pjesėrisht, nga faji ose nga ngjarje tė pa kontrolluara pėr tė ofruar, plotėsuar, interpretuar, risjellė ose dėrguar informacione nėpėrmjet Sitit. 

Nė masė tė plotė tė lejuar nga ligji, nė asnjė rast LIFE sh.p.k.- ose shoqėri tė tjera tė grupit LSWR apo shoqėri tė licencuara nuk do tė jenė pėrgjegjėse pėr vendime ose veprime tė ndėrmarra nga Pėrdoruesi nė bazė tė informacioneve tė tilla. LIFE sh.p.k.- ose shoqėri tė tjera tė grupit LIFE sh.p.k., nuk do tė jenė pėrgjegjėse pėr asnjė dėm (pėrfshirė ato derivate, aksidentale dhe jo tė drejtpėrdrejtė) as kur informohen pėr kėtė ngjarje. 

LIFE sh.p.k. nuk merr asnjė pėrgjegjėsi pėr produktet ose shėrbimet e palės sė tretė tė ofruara ose tė publikuara nėpėrmjet shėrbimeve tė veta dhe sistemeve. Funksionimi i Sitit 

LIFE sh.p.k.
 ėshtė e prirur tė mbajė tė disponueshėm Sitin 24 (njėzetėekatėr) orė nė ditė dhe pėr 7 (shtatė) ditė nė javė, si dhe informacionet e pėrmbajtura kėtu. 

Megjithatė pėr shkak tė problemeve teknike, raste tė paparashikuara ose forca madhore, ose pėr mirėmbajtje, gadishmėria e Sitit mund tė jetė e kufizuar dhe informacionet tė humbasin. 

LIFE sh.p.k. nuk mund nė asnjė mėnyrė tė quhet pėrgjegjės pėr dėme ose lėndime tė shkaktuara nga cfarėdo materiali ose software, pėr shembull  ndėrprerje, difekte nė funksionimin ose nė transmetimin, pamjaftueshmėri nė performance, gabim, heqje,humbje e tė dhėnave, viruse informatike ose keqtrajtim tė lidhjes. 


Kompensim 

Pėrdoruesi shprehimisht pajtohet qė tė sigurojė dhe kompensojė LIFE sh.p.k. dhe shoqėritė e tjera tė grupit, si dhe liēensuesit nga cdo pėrgjegjėsi, humbje, dėm, ēmim (pėrfshirė tarifat ligjore) qė rrjedhin nga pėrdorimi i Sitit, ose nga pėrmbajtjet e tij. 


Ligje nė fuqi
Termat dhe Kushtet e kėtij Siti rregullohen dhe interpretohen nga ligji kryesor shqiptar, pa ndihmėn e normave tė sė drejtės ndėrkombėtare  tė privatėsisė. © LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D