| 27 Qershor 2022 |

Lindja e parakohshme mund tė shkaktojė sėmundje periodontale te nėna

Lindja e parakohshme mund t'i bėjė nėnat mė tė prirura pėr t'u prekur nga sėmundjet periodontale nė krahasim me ato qė kanė pasur njė shtatzėni normale. Nė kėtė pėrfundim ka arritur njė hulumtim i paraqitur nė Europerio10, Kongresi lider nė botė nė Periodontologji dhe Stomatologji Implantare (EFP) i cili sapo ka pėrfunduar nė Kopenhagen."Ne vumė re se gratė qė kanė kryer lindje tė parakohshme kishin mė shpesh gengiva tė pėrflakura, me xhepa dhe humbje tė indeve mbėshtetėse rreth dhėmbėve krahas .....

| 21 Qershor 2022 |

Infeksionet e rėnda odontogjene qė kėrkojnė hospitalizim

Infeksionet e rėnda odontogjene sė fundmi, janė kthyer nė njė arsye tė zakonshme pėr vizitat nė dhomėn e urgjencės dhe hospitalizimet.Kėto infeksione mund tė lokalizohen nė zgavrėn e gojės dhe tė pėrparojnė pėrmes rrugės me mė pak rezistencė pėr tė pėrfshirė hapėsirat fasciale tė kokės dhe qafės.Ecuria klinike e infeksioneve odontogjene ėshtė shumė e paparashikueshme dhe pėrparimi i tyre nė infeksione tė rėnda odontogjene (SOI) mund tė ēojė nė kompromis tė rrugėve tė frymėmarrjes, sepsė, medias .....

| 15 Qershor 2022 |

Vlerėsimi i fenotipit gengival dhe matja e trashėsisė sė tij. Metoda tė ndryshme nė krahasim

Studimet e literaturės tė publikuara sė fundmi kanė nxjerrė nė pah rolin vendimtar tė fenotipit gengival nė rezultatet estetike dhe nė ruajtjen e shėndetit tė gengivave.Pėr shembull, kur pėrballemi me njė gjendje tė rėndėsishme inflamatore, fenotipi gengival ėshtė i sheshtė dhe shpesh ruan njė kufi gengival mė tė qėndrueshėm, ndėrsa recesioni gengival ndodh mė shpesh nė njė fenotip gengival mė tė hollė.Pėr mė tepėr, nė funksion tė trajtimit estetik kirurgjikal tė zgjatjes sė gengivės koronale m .....

| 9 Qershor 2022 |

Trajtimi i periodontitit pėrmes njė qasjeje tė kombinuar mes periodontologjisė dhe ortodoncisė. Mė mirė njė trajtim ortodontik i hershėm apo i vonė?

Prania e ngjitjes sė rėndė periodontale dhe humbjes vertikale tė kockave me migrim patologjik tė dhėmbėve (PTM) ėshtė tipari kryesor klinik i periodontitit tė fazės IV, pėr tė cilin nevojitet njė qasje ndėrdisiplinore pėr tė kontrolluar infeksionin periodontal, pėr tė rindėrtuar defektet dhe pėr tė riorganizuar dhėmbėt e migruar.Njė trajtim i tillė i plotė duhet tė pėrfshijė tre hapa: hapi i  parė ėshtė terapia periodontale, i dyti kirurgjia rigjeneruese periodontale dhe i treti terapia or .....

| 22 Prill 2022 |

Trajtimi i recesioneve gengivale pėrmes membranave tė kolagjenit nė krahasim me graftet autologe

Grafti i indit lidhor nėn-epitelial (CTG) i kombinuar me flap-in e ripozicionimit koronal (CAF) konsiderohet si "standardi i artė" i trajtimit periodontal pėr recesionet gengivale.Si pjesė e hulumtimit, janė propozuar alternativa tė ndryshme qė janė mė tė lehta pėr t'u pėrdorur sesa graftet autologe, duke pėrfshirė vendosjen e membranave poroze plotėsisht tė absorbueshme, me matricė kolagjeni derri dhe konsistencė sfungjerore (kolagjen i qėndrueshėm nė vėllimin e matricės VCMX). Kolagjeni nxirr .....

| 21 Prill 2022 |

Vlerėsimi i recesioneve gengivale. Metoda konvencionale e sondės vs metoda dixhitale

Tipari kryesor i njė recesioni tė indeve tė buta (REC), gengivale nė nivelin dentar ose mukozal nė nivelin e implantit, ėshtė zhvendosja apikale e indeve margjinale qė shoqėrohet me humbjen e ngjitjes, me ekspozimin e rrėnjės ose sipėrfaqes sė implantit.Dimensionet e REC maten nė mėnyrė konvencionale me sondėn periodontale, dhe ΔREC fitohet me zbritjen e mėvonshme tė vlerave REC tė marra nė njė moment specifik kohor. REC matet nė milimetra si distanca nga kryqėzimi amelo-ēimento deri nė ku .....

| 7 Prill 2022 |

Qasja e pėrshtatshme pėr njė ablacion korrekt dhe efikas tė tartarit

Periodontologjia ėshtė njė disiplinė dentare qė synon promovimin e shėndetit oral pėrmes parandalimit, diagnostikimit dhe terapisė sė sėmundjeve qė prekin indet mbėshtetėse tė dhėmbėve (mishrat e dhėmbėve, ligamentet periodontale, ēimentoja rrėnjė, kocka alveolare) dhe implantet (mukoza peri-implantare, kocka alveolare dhe kocka bazale). Qėllimi kryesor i periodontologjisė ėshtė ruajtja e dhėmbėve natyralė dhe rrjedhimisht funksioni i pėrtypjes, fonimi dhe estetika natyrore.Diagnoza dhe terapia .....
1 di 16>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D