| 2 Maj 2023 |

Prevalenca e periodontitit apikal te pacientėt me sėmundje autoimune

Periodontiti apikal (AP) ėshtė njė proces inflamator qė ndodh nė indet periradikulare tė dhėmbėve, si rezultat i njė ndryshimi tė ekuilibrit dinamik midis patogjenėve endodontikė dhe mekanizmit mbrojtės tė bujtėsit. Ky ndryshim mund tė ēojė nė resorbim kockor dhe dėmtim tė indit periradikular.Ērregullimet autoimune (AD) janė njė grup sėmundjesh qė kanė manifestime klinike tė ndryshueshme, por ndajnė njė pėrgjigje imune autoreaktive si njė etiologji e zakonshme.Sėmundjet autoimune pėrfshijnė kol .....

| 21 Prill 2023 |

Periodontiti shton rrezikun pėr zhvillimin e kancerit tė stomakut

Njerėzit qė vuajnė nga sėmundjet periodontale janė mė tė rrezikuar pėr tė zhvilluar kancer tė stomakut dhe ezofagut, sipas njė studimi tė botuar nė "Gut". "Studimet e mėparshme mbi marrėdhėniet midis sėmundjeve periodontale, humbjes sė dhėmbėve dhe kancerit tė ezofagut dhe atij tė stomakut, nuk kanė qenė konsistente. Kjo ėshtė arsyeja pse kemi dashur ta hetojmė ēėshtjen mė tej", shpjegon Chun-Han Lo (Shkolla e Shėndetit Publik Harvard T.H. Chan, nė Boston), autori kryesor i studimit.Studiuesit .....

| 20 Mars 2023 |

Trajtimi i periodontitit redukton rrezikun pėr hipertension

Kush kujdeset pėr gojėn kujdeset edhe pėr zemrėn. Nė fakt, trajtimi i periodontitit ul presionin e lartė tė gjakut me 11 pikė dhe ėshtė mė efektiv se njė dietė me pak kripė. Kjo tregohet nė njė raport tė publikuar nga Shoqata Italiane e Periodontologjisė dhe Implantologjisė (SIdP) dhe nga Shoqata Italiane e Hipertensionit Arterial (Siia), e paraqitur nė kongresin kombėtar tė SIdP. "Periodontiti shton rrezikun pėr hipertension, njė korrelacion i vėrtetuar prej disa kohėsh nga njė numėr nė rritje .....

| 15 Mars 2023 |

Rritet prevalenca e periodontitit te fėmijėt dhe adoleshentėt me diabet tė tipit 2

Diagnoza e hershme e sėmundjes periodontale ėshtė thelbėsore pėr tė shmangur humbjen e dhėmbėve, e cila mund tė komprometojė cilėsinė e jetės sė pacientit, pasi zvogėlon aftėsinė pėrtypėse funksionale, vetėvlerėsimin dhe marrėdhėniet shoqėrore.Njė rrezik i shtuar i periodontitit ėshtė pėrshkruar gjithashtu nė literaturė te fėmijėt me diabet qė nė moshėn 6-vjeēare. Fatkeqėsisht, tė dhėnat pėr fėmijėt dhe adoleshentėt me diabet tip 2 janė tė kufizuara, sepse shumica e mostrave tė studimit pėrfshi .....

| 14 Shkurt 2023 |

Shėndeti oral, periodontiti dhe kanceri

Infeksionet mė tė pėrsėritura tė zgavrės sė gojės qė prekin popullatėn kanė tė bėjnė me dhėmbėt dhe indet periodontale mbėshtetėse si gengivat, ligamentet periodontale dhe kockat, tė cilat zakonisht shkaktojnė patologji karioze nė periudhėn e parė tė jetės; mė vonė mund tė shkaktojnė gengivit dhe periodontit tė thellė, tė quajtur zakonisht piorrea. Disa studiues kanė demonstruar se ekziston njė lidhje midis periodontitit tė rėndė dhe tumoreve tė rretheve tė tjera; njė korrelacion .....

| 24 Janar 2023 |

Periodontiti apikal dhe ndikimi i tij te ndėrmjetėsuesit inflamatorė nė nivelin qarkullues sistemik

Periodontiti apikal (AP) ėshtė njė reaksion inflamator i indeve periapikale tė njė dhėmbi pas nekrozės sė pulpės dhe infeksionit tė mėvonshėm tė sistemit tė kanalit rrėnjė. Pėr tė kufizuar infeksionin, njė pėrgjigje komplekse inflamatore shkaktohet nė zonėn ku kanali i rrėnjės takohet me indet periapikale. Kocka e nofullės resorbohet lokalisht pėr tė krijuar vend pėr indin inflamator. Rimodelimi i kockave ėshtė njė nga tiparet e AP-sė si pėrgjigje ndaj baktereve dhe nėnprodukteve tė tyre.Nė njė .....

| 23 Janar 2023 |

Periodontiti periapikal. Konsumi i tepėrt i kafeinės rrit rrezikun

Periodontiti apikal ėshtė njė infeksion dentar i gjeneruar nga indi i rrėnjės sė pulpės sė inflamuar me kontaminim bakterial. Nė mungesė tė trajtimit adekuat endodontik, periodontiti akut apikal mund tė degjenerojė nė njė lezion osteolitik apikal.Periodontiti akut apikal karakterizohet nga njė dhimbje e shurdhėr ose therėse qė pėrkeqėsohet gjatė pėrtypjes ose goditjes. Nė mėnyrė tipike, dhėmbi i prekur ka njė pėrgjigje pozitive tė pafavorshme ose tė vonuar ndaj testeve tė vitalitetit dhe gjitha .....
<<<2 di 21>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D