Trajtimi i xhepave periodontal tė vazhdueshėm me lazer

Parodontologji | 6 Qershor 2023 |

Trajtimi i xhepave periodontal tė vazhdueshėm me lazer


Trajtimi periodontal i shkallėzimit dhe planifikimit tė rrėnjėve (SRP) konsiderohet nė mėnyrė konvencionale njė standard i artė nė terapinė jokirurgjikale tė xhepave periodontal.

Shumica e xhepave periodontal, qė variojnė nė thellėsi midis 4 dhe 6 mm, tregojnė njė pėrgjigje tė mirė shėruese vetėm me trajtimin SRP; megjithatė, pėr xhepat >6 mm tė thellė, duhet theksuar se ky trajtim shpesh nuk ėshtė pėrfundimtar, sepse nė disa raste paraqiten xhepa tė qėndrueshėm edhe pas trajtimeve tė pėrsėritura SRP; nė kėto raste duhen pėrdorur terapi shtesė.

Kohėt e fundit, lazerėt po pėrdoren gjithnjė e mė shumė nė terapinė periodontale. Midis sistemeve tė ndryshme lazer, lazerėt Er:YAG kanė treguar efekte shumė pozitive nė trajtimin periodontal pėr shkak tė aftėsisė sė tyre tė shkėlqyer pėr tė hequr nė mėnyrė efektive indet e buta dhe tė forta periodontale duke qenė minimalisht invazive ndaj indeve pėrreth.

Gjatė trajtimit, ky lazer ka potencialin pėr tė marrė njė dekontaminim dhe pastrim tė plotė dhe tė gjerė tė xhepave periodontal falė efektivitetit tė tij nė heqjen mekanike tė gurėve dhe aktivitetit tė tij baktericid me anė tė ablacionit fototermik dhe fotomekanik.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė provė klinike tė kontrolluar me pėrzgjedhje rastėsore, qė do tė publikohet sė shpejti nė "Journal of Periodontology", autorėt kanė vlerėsuar efikasitetin e njė terapie tė re tė xhepit periodontal tė asistuar me lazer (Er:YAG [Er-LCPT]), pėr trajtimin e xhepave tė vazhdueshėm krahasuar me vetėm shkallėzimin konvencional dhe planifikimin e rrėnjės.

Nė studim morėn pjesė 18 pacientė me xhepa periodontal tė vazhdueshėm ≥5 mm, pas terapisė fillestare ose pas kujdesit mbėshtetės, u ndanė rastėsisht nė njė nga dy grupet nė njė dizajn tė split mouth:

Grupi 1 ose grupi i kontrollit, nė tė cilin u krye trajtimi me shkallėzim dhe planifikim rrėnjė (SRP) me kureta;
Grupi 2 ose grupi testues, ku u krye njė kuretė tradicionale e rrėnjės sė kombinuar me pėrdorimin e lazerit Er-LCPT.

Nė grupin 2, pas planifikimit tė rrėnjės me kureta, indet lidhėse tė inflamuara nė sipėrfaqen e brendshme gengivale tė tyre dhe sipėrfaqja kockore brenda defekteve ekzistuese tė kockės u trajtuan me lazer. Pėrveē kėsaj, epiteli proksimal dhe mpiksja e gjakut nė hyrje tė xhepit u hoqėn me lazer.

Para dhe pas trajtimit u vlerėsuan parametrat klinikė pėr 12 muaj.

Rezultatet

Tė dy grupet treguan pėrmirėsime tė konsiderueshme nė parametrat klinikė. Me Er-LCPT trajtimi i xhepave periodontal u krye nė mėnyrė tė plotė dhe tė sigurt, pa efekte anėsore dhe komplikime negative dhe shėrimi nė shumicėn e rasteve ishte i favorshėm.

Nė 12 muaj, Er-LCPT tregoi njė reduktim dukshėm mė tė madh nė thellėsinė e xhepit tė provės (2,78 mm kundrejt mesatares 1,89 mm; p = 0,012, testi Wilcoxon), njė fitim mė i madh klinik i ngjitjes (1, 67 mm kundrejt 1,06 mm; p. = 0,004) dhe vlerat e reduktuara tė BOP (0,89 kundrejt 0,56; p = 0,031) krahasuar vetėm me shkallėzimin e SRP dhe trajtimin kanalit rrėnjė.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se trajtimi periodontal me laser Er:YAG (Er-LCPT) ėshtė mė efektiv nė terapitė pėr xhepat e vazhdueshėm sesa vetėm shkallėzimi i SRP-sė dhe planifikimi i rrėnjėve.

Pėr mė shumė informacion:

Akira Aoki, Koji Mizutani, Risako Mikami, Yujin Ohsugi, Hiroaki Kobayashi, Tatsuya Akizuki, Yoichi Taniguchi, Yasuo Takeuchi, Sayaka Katagiri, Yoshiyuki Sasaki, Motohiro Komaki, Walter Meinzer, Yuichi Izumi, Takanori Iwata. Er:YAG laser-assisted comprehensive periodontal pocket therapy for residual periodontal pocket treatment: a randomized controlled clinical trial. J Periodontol 2023 Apr 4. doi: 10.1002/JPER.22-0552.

 



Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D