Fusha Klinike


segnala ad un amico

LIGJI PĖR URDHRIN E STOMATOLOGUT NĖ REPUBLIKĖN E SHQIPĖRISĖ
Dispozitat e plota pėr Ligjin e Urdhrit tė Stomatologut

Urdhri i Stomatologut nė Republikėn e Shqipėrisė ėshtė ent publik, jobuxhetor, i cili pėrfaqėson interesat e pėrbashkėt tė profesionistėve, stomatologė dhe ndihmėsstomatologė, si dhe rregullon marrėdhėniet ndėrmjet tyre nė funksion tė publikut.segnala ad un amico

Ligji per Pajisjet Mjekesore

Ky ligj ka pėr qėllim t'u sigurojė pacientėve, pėrdoruesve dhe palėve tė treta njė nivel tė lartė mbrojtjeje tė sigurisė dhe tė shėndetit, si dhe tė ruajė nivelet e efektshmėrisė sė pajisjeve mjekėsore, dhėnė nga prodhuesi. Ky ligj pėrcakton kėrkesat kryesore pėr vendosjen nė treg tė pajisjeve mjekėsore, procesin e regjistrimit, vlerėsimin e konformitetit, mėnyrėn e shpėrndarjes, inspektimin dhe mbikėqyrjen e kėtyre pajisjeve.
segnala ad un amico

Aktivitete tė akredituara

Aktiviteti i organizuar nga Shoqata Dentare Shqiptare do tė mbahet tė premten mė datė 8 maj, nė ambientet e "Hotel Tirana International", salla Balsha. Nė tė do tė referojnė dy profesorė tė huaj, njė nga Universiteti i Zagrebit dhe njė nga Universiteti i Splitit.
segnala ad un amico

Tė ndryshme nga Dentistria
Shkarko artikujt:

Lidhja midis sėmundjes parodontale dhe efekteve anėsore nė shtatzėniLidhja midis sėmundjes parodontale dhe efekteve anėsore nė shtatzėni

Urdhėri i MSH pėr pajisjet mjekėsoreUrdhėri i MSH pėr pajisjet mjekėsore

Studimi klinik vėzhgimor mbi pėrdorimin e urave tė dhėmbėve tė tipit Maryland nė kompozita tė forcuara me fibra (FRC)Studimi klinik vėzhgimor mbi pėrdorimin e urave tė dhėmbėve tė tipit Maryland nė kompozita tė forcuara me fibra (FRC)

Dėmtime te incizivėt e sipėrm. Rasti klinikDėmtime te incizivėt e sipėrm. Rasti klinik

Vėnia e menjėhershme e mini-implanteveVėnia e menjėhershme e mini-implanteve

Propozimi pėr analizėn cefalometrike 3D pėr njė analizė tė pėrgjithshme tė fytyrės nė ortodonci dhe implantologjiPropozimi pėr analizėn cefalometrike 3D pėr njė analizė tė pėrgjithshme tė fytyrės nė ortodonci dhe implantologji

Rasti klinik: vlera qė i shtohet literaturės ortodontikeRasti klinik: vlera qė i shtohet literaturės ortodontike

Pozicionimi i implanteve nė pjesė tė infektuara si alternativė e trajtimit endodontik dytėsorPozicionimi i implanteve nė pjesė tė infektuara si alternativė e trajtimit endodontik dytėsor

Reaksionet negative dhe ndėrveprimet farmakologjike qė i interesojnė stomatologutReaksionet negative dhe ndėrveprimet farmakologjike qė i interesojnė stomatologut

Urat Maryland: materiale tė reja dhe aplikime tė rejaUrat Maryland: materiale tė reja dhe aplikime tė reja

Kirurgjia e indeve tė buta: menaxhimi i lezioneve nė nivelin e kanaleve tė pėshtymėsKirurgjia e indeve tė buta: menaxhimi i lezioneve nė nivelin e kanaleve tė pėshtymės

Prospektivat e reja pėr pėrdorimin e modeleve dentare tridimensionale nė ortodonciProspektivat e reja pėr pėrdorimin e modeleve dentare tridimensionale nė ortodonci

Trajtimi higjenik i duarve pėr kontrollin e infeksioneveTrajtimi higjenik i duarve pėr kontrollin e infeksioneve

Programi i KonferencėsProgrami i Konferencės

Laseri Erbium Cromium nė terapinė konsevative Laseri Erbium Cromium nė terapinė konsevative

Stresi si faktor rreziku tek sėmundja parodontaleStresi si faktor rreziku tek sėmundja parodontale

Barnat nė stomatologji: pėrgjegjėsia dhe problematikat mjeko – ligjoreBarnat nė stomatologji: pėrgjegjėsia dhe problematikat mjeko – ligjore

E shkuara, e tashmja dhe e ardhmja e koadjuvantėve lokalė dhe sitemikė nė trajtimin jo kirurgjikal tė perimplantitit dhe parodontitit: udhėzime dhe kufizimeE shkuara, e tashmja dhe e ardhmja e koadjuvantėve lokalė dhe sitemikė nė trajtimin jo kirurgjikal tė perimplantitit dhe parodontitit: udhėzime dhe kufizime

Aspektet mikrostrukturore tė dentinės me fluorosis nė gjendje tė rėndėAspektet mikrostrukturore tė dentinės me fluorosis nė gjendje tė rėndė

Shqyrtohen ankimimet e profesionistėve, Bordi i Edukimit tė Vazhdueshėm vendos cilėt certifikohen dhe cilėt joShqyrtohen ankimimet e profesionistėve, Bordi i Edukimit tė Vazhdueshėm vendos cilėt certifikohen dhe cilėt jo

Zhvendosja e dhėmbėve dhe trajtimi ortodontik: pėrmbledhje e literaturėsZhvendosja e dhėmbėve dhe trajtimi ortodontik: pėrmbledhje e literaturės

Letra e Shoqatės Dentare ShqiptareLetra e Shoqatės Dentare Shqiptare

Rezultatet klinike dhe komplikacionet post – operative tė kirurgjisė muko-gingivale nė njė rast tė sėmundjes von Willebrand tip IRezultatet klinike dhe komplikacionet post – operative tė kirurgjisė muko-gingivale nė njė rast tė sėmundjes von Willebrand tip I

Konsiderata mbi trajtimin ortodontik te pacientėt e prekur nga diabeti melit: rishikim i literaturėsKonsiderata mbi trajtimin ortodontik te pacientėt e prekur nga diabeti melit: rishikim i literaturės

Ndryshimet nė zgavrėn e gojės dhe strategjitė parandaluese nė menopauzėNdryshimet nė zgavrėn e gojės dhe strategjitė parandaluese nė menopauzė

Metoda  gnatologjike e njė rasti tė mikrosomisė hemifacialeMetoda gnatologjike e njė rasti tė mikrosomisė hemifaciale

Zhvendosja e njė implanti dentar nė sinusin e nofullės sė sipėrme: rasti klinik dhe rishikimi i literaturėsZhvendosja e njė implanti dentar nė sinusin e nofullės sė sipėrme: rasti klinik dhe rishikimi i literaturės

Riaftėsimi estetik i pjesės sė pėrparme: menaxhimi i formės dhe ngjyrės me materiale metal-freeRiaftėsimi estetik i pjesės sė pėrparme: menaxhimi i formės dhe ngjyrės me materiale metal-free

Bifosfonatet dhe terapia ortodontike: ndėrlikimet klinikeBifosfonatet dhe terapia ortodontike: ndėrlikimet klinike

Artriti idiopatik juvenil: implikimet odontostomatologjikeArtriti idiopatik juvenil: implikimet odontostomatologjike

Rishikim i literaturės mbi pėrdorimin e detektorit tė pllakės bakteriale nė procedurat e higjienės oraleRishikim i literaturės mbi pėrdorimin e detektorit tė pllakės bakteriale nė procedurat e higjienės orale

Korrigjimi i parabolave gingivale me teknikėn e pėrgatitjes sė orientuar nė mėnyrė biologjikeKorrigjimi i parabolave gingivale me teknikėn e pėrgatitjes sė orientuar nė mėnyrė biologjike

Pankreatiti akut sekondar me administrimin e paracetamolit dhe kodeinės pas trajtimit stomatologjik. Analiza e literaturės dhe rasti klinikPankreatiti akut sekondar me administrimin e paracetamolit dhe kodeinės pas trajtimit stomatologjik. Analiza e literaturės dhe rasti klinik

Analiza e metodave pėr ruajtjen e marzheve tė mbylljes te protezat pa strukturė nė metalAnaliza e metodave pėr ruajtjen e marzheve tė mbylljes te protezat pa strukturė nė metal

Rikonstruksioni parcial te elementėt anteriorė me metodika tė gjurmėve dixhitaleRikonstruksioni parcial te elementėt anteriorė me metodika tė gjurmėve dixhitale

Oksidi i zirkonit me strukturė katėrkėndėsheOksidi i zirkonit me strukturė katėrkėndėshe

Shtresė kompoziti gjysmė direkte: optimizimi i njė teknike klinike tė thjeshtuarShtresė kompoziti gjysmė direkte: optimizimi i njė teknike klinike tė thjeshtuar

Rikuperimi i asistuar endoskopik i molarėve tė tretė madibularė tė zhvendosur nė hapėsirėn pterigomandibulareRikuperimi i asistuar endoskopik i molarėve tė tretė madibularė tė zhvendosur nė hapėsirėn pterigomandibulare

Autoriteti i Konkurrencės pezullon vendimin e Urdhrit tė Stomatologut dhe paralajmėron klinikat dentare (Vendimi nr. 586) Autoriteti i Konkurrencės pezullon vendimin e Urdhrit tė Stomatologut dhe paralajmėron klinikat dentare (Vendimi nr. 586)

Vlerėsimi linguistik i njė pyetėsori pėr diagnozėn e shqetėsimeve respiratore tė gjumit te fėmijėtVlerėsimi linguistik i njė pyetėsori pėr diagnozėn e shqetėsimeve respiratore tė gjumit te fėmijėt

Pėrdorimi i duhur i teflonit nė praktikėn e pėrditshme klinikePėrdorimi i duhur i teflonit nė praktikėn e pėrditshme klinike

Plakja faciale: karakteristikat biologjike dhe klinike, opsionet e trajtimit mjekėsor estetik dhe dentarPlakja faciale: karakteristikat biologjike dhe klinike, opsionet e trajtimit mjekėsor estetik dhe dentar

Njė lezion i gjerė radiopak i mandibulės posterioreNjė lezion i gjerė radiopak i mandibulės posteriore

Ēel nesėr punimet Konferenca e Shkencave Mjekėsore IV, risitė dhe programiĒel nesėr punimet Konferenca e Shkencave Mjekėsore IV, risitė dhe programi

Kanale rrėnjėsh shtesė: disa sugjerime praktikeKanale rrėnjėsh shtesė: disa sugjerime praktike

Prova e konit: dekalogu pėr suksesProva e konit: dekalogu pėr sukses

Autoriteti i Konkurrencės pezullon vendimin e Urdhrit tė Stomatologut dhe paralajmėron klinikat dentare (Vendimi nr. 587)Autoriteti i Konkurrencės pezullon vendimin e Urdhrit tė Stomatologut dhe paralajmėron klinikat dentare (Vendimi nr. 587)

Impaktimi i molarit tė dytė mandibuluar me pėrdorimin e telit tė bronzit: njė studim klinik prospektivImpaktimi i molarit tė dytė mandibuluar me pėrdorimin e telit tė bronzit: njė studim klinik prospektiv

Restaurimet direkte nė kompozitė: potencialet e njė sistemi me kompozitė universaleRestaurimet direkte nė kompozitė: potencialet e njė sistemi me kompozitė universale

Molari i tretė mandibular dhe nervi alveolar inferior: rast klinik i pėrpunimit me njė softuer Molari i tretė mandibular dhe nervi alveolar inferior: rast klinik i pėrpunimit me njė softuer

Ērregullimet temporomandibulareĒrregullimet temporomandibulare

Mbajtja e higjenės tek pacienti qė ka protezė tė lėvizshmeMbajtja e higjenės tek pacienti qė ka protezė tė lėvizshme

Gjendja femėrore nė praktikėn stomatologjike profesionale dhe klinikeGjendja femėrore nė praktikėn stomatologjike profesionale dhe klinike

Roli i ushqimit nė zhvillimin e kancerit oralRoli i ushqimit nė zhvillimin e kancerit oral

Shpėlarėsit e gojės me bazė fitokompleksesh dhe ekstrakte bimore pėr mbrojtjen kundėr demineralizimit tė smaltitShpėlarėsit e gojės me bazė fitokompleksesh dhe ekstrakte bimore pėr mbrojtjen kundėr demineralizimit tė smaltit

Rikonstruksion estetik implanto-protetik i njė incizivi qendror tė frakturuarRikonstruksion estetik implanto-protetik i njė incizivi qendror tė frakturuar

Zgjerimi i shpejtė i qiellzės i ndihmuar nga kirurgjia kundrejt osteotomisė sė Le Fort I tė shumė segmentuarZgjerimi i shpejtė i qiellzės i ndihmuar nga kirurgjia kundrejt osteotomisė sė Le Fort I tė shumė segmentuar

Diabeti dhe osteointegrimi i implantitDiabeti dhe osteointegrimi i implantit

Heqja kirurgjike e njė kalkuli nė pjesėn e pėrparme tė duktusit Wharton Heqja kirurgjike e njė kalkuli nė pjesėn e pėrparme tė duktusit Wharton

Zhvendosja implantit dentar nė sinusin e nofullės: rast klinik dhe pėrmbledhje e literaturėsZhvendosja implantit dentar nė sinusin e nofullės: rast klinik dhe pėrmbledhje e literaturės

Pėrdorimi i self-etch nė trajtimin e hiperndjeshmėrisė dentinalePėrdorimi i self-etch nė trajtimin e hiperndjeshmėrisė dentinale

Mikrostruktura dhe funksioni i indit kockor. Mekanizmat e pėrshtatjes.Mikrostruktura dhe funksioni i indit kockor. Mekanizmat e pėrshtatjes.

Gjeriatria evoluon...Gjeriatria evoluon...

Analiza e hapėsirės nė ortognatodonci: evolucioni i mendimit me evolucionin e teknikaveAnaliza e hapėsirės nė ortognatodonci: evolucioni i mendimit me evolucionin e teknikave

Vetitė antibakteriale tė hidroksidit dhe oksidit tė kalciumit nė mjekimin endodontikVetitė antibakteriale tė hidroksidit dhe oksidit tė kalciumit nė mjekimin endodontik

Kreditet e profesionistėve tė shėndetėsisė, QKEV publikon Raportin Vjetor 2016Kreditet e profesionistėve tė shėndetėsisė, QKEV publikon Raportin Vjetor 2016

Marrėdhėnia midis kurkumės dhe periodontitit: analiza tė literaturėsMarrėdhėnia midis kurkumės dhe periodontitit: analiza tė literaturės

Analiza krahasuese e shkrirjes sė solucioneve tė hipokloritit tė natriumitAnaliza krahasuese e shkrirjes sė solucioneve tė hipokloritit tė natriumit

Procedurat klinike pėr zbardhjen e dhėmbit qė ėshtė trajtuar mė parė nė mėnyrė endodontikeProcedurat klinike pėr zbardhjen e dhėmbit qė ėshtė trajtuar mė parė nė mėnyrė endodontike

Riaftėsimi endoskopik i kompleksit osteomeatalRiaftėsimi endoskopik i kompleksit osteomeatal

Restaurimet e pasme indirekte: kriteret e zgjedhjes dhe procedurat operative Restaurimet e pasme indirekte: kriteret e zgjedhjes dhe procedurat operative

OZONOTERAPIA NĖ REDUKTIMIN E EDEMĖS PAS NDĖRHYRJEVE TĖ VOGLA TĖ KIRURGJISĖ ORALE: STUDIM KLINIK I RASTĖSISHĖMOZONOTERAPIA NĖ REDUKTIMIN E EDEMĖS PAS NDĖRHYRJEVE TĖ VOGLA TĖ KIRURGJISĖ ORALE: STUDIM KLINIK I RASTĖSISHĖM

Menaxhimi i ndjeshmėrisė sė tepėrt dentinale: nga kėrkimi tek mjekimiMenaxhimi i ndjeshmėrisė sė tepėrt dentinale: nga kėrkimi tek mjekimi

Vlerėsimi i efikasitetit tė dy pajisjeve njėpėrdorimshme pėr higjienėn oraleVlerėsimi i efikasitetit tė dy pajisjeve njėpėrdorimshme pėr higjienėn orale

Rreziku i pastrimit dentar me pastruesit me pluhurRreziku i pastrimit dentar me pastruesit me pluhur

Trajtimi endodontik i njė incizivi qėndror tė kalcifikuarTrajtimi endodontik i njė incizivi qėndror tė kalcifikuar

Proteza nė kompozitė: zgjidhje riaftėsuese moderneProteza nė kompozitė: zgjidhje riaftėsuese moderne

Deficiti transversal i nofullės sė sipėrme dhe problematikat qė lidhen me veshin e mesėmDeficiti transversal i nofullės sė sipėrme dhe problematikat qė lidhen me veshin e mesėm

Vlerėsimi i faktorėve qė ndikojnė tek gjatėsia elektronike e kanalit tė rrėnjėsVlerėsimi i faktorėve qė ndikojnė tek gjatėsia elektronike e kanalit tė rrėnjės

Pėrdorimi i klorheksidinės nė higjienėn orale: tregues nga literaturaPėrdorimi i klorheksidinės nė higjienėn orale: tregues nga literatura

Procesi diagnostikues i njė lezioni oral tė pazakontėProcesi diagnostikues i njė lezioni oral tė pazakontė

Efikasiteti i njė trajtimi me bazė vajrash tė hiperoksiduar tė ulcerave orale traumatike: studimi pilotEfikasiteti i njė trajtimi me bazė vajrash tė hiperoksiduar tė ulcerave orale traumatike: studimi pilot

Aktiviteti anti-mikrobik i fitoterapikėve nė stomatologjiAktiviteti anti-mikrobik i fitoterapikėve nė stomatologji

Dhimbjet kronike faciale: sindroma e gojės qė djeg (BMS) dhe dhimbja idiopatike e vazhdueshme faciale  (PIFP)Dhimbjet kronike faciale: sindroma e gojės qė djeg (BMS) dhe dhimbja idiopatike e vazhdueshme faciale (PIFP)

Lista e profesionistėve me detyrim minimal tė kryer pėr 2015-nLista e profesionistėve me detyrim minimal tė kryer pėr 2015-n

Aplikime tė mėtejshme tė skanerėve intraoral: dublikim i kurorave dhe urave provizore tė funksionalizuaraAplikime tė mėtejshme tė skanerėve intraoral: dublikim i kurorave dhe urave provizore tė funksionalizuara

Pėrsėritja e ameloblastomės nė mandibul: pėrshkrim i njė rasti klinikPėrsėritja e ameloblastomės nė mandibul: pėrshkrim i njė rasti klinik

Koaguli dhe membrana sinusale: njė kombinim ideal pėr rigjenerimin kockor nė brendėsi tė sinuseve maksilarKoaguli dhe membrana sinusale: njė kombinim ideal pėr rigjenerimin kockor nė brendėsi tė sinuseve maksilar

Urdhri i Stomatologut: Klinikat t’i referohen listės sė ēmimeve dysheme qė miratoi Kėshilli KombėtarUrdhri i Stomatologut: Klinikat t’i referohen listės sė ēmimeve dysheme qė miratoi Kėshilli Kombėtar


segnala ad un amico

Specializimet


LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D