| 30 Shtator 2022 |

Sindroma e dhėmbėve tė plasaritur. FDI-ja publikon udhėzimet e reja pėr diagnostikimin, trajtimin dhe parandalimin

Sindroma e dhėmbėve tė plasaritur (CTS) ėshtė njė dukuri mjaft e zakonshme dhe mund tė shkaktohet nga stresi ose simptoma tė lidhura me traumėn, si kėrcitja e dhėmbėve dhe pėrtypja ose kafshimi i objekteve tė forta.Prevalenca e rasteve tė dhėmbėve tė plasaritur ėshtė rritur veēanėrisht gjatė pandemisė sė COVID-19 pėr shkak tė natyrės sė saj stresuese.Pėr tė ndihmuar dentistėt dhe ekipet dentare tė diagnostikojnė dhe trajtojnė siē duhet CTS-nė, Komiteti i Praktikės Dentare (DPC) i Federatės Botė .....

| 13 Shtator 2022 |

Njė buzėqeshje e shėndetshme gjatė dhe pas trajtimit ortodontik

Ruajtja e shėndetit tė mirė oral gjatė trajtimit ortodontik mund tė jetė njė sfidė. Megjithatė, pengesat mund tė trajtohen me sukses me njohuritė dhe mjetet e duhura pėr tė arritur higjienėn orale optimale. Trajtimi ortodontik me mbajtėse fikse zakonisht zgjat shumė; mund tė zgjasė nga 8 deri nė 24 muaj. Nė mėnyrė ideale, pėrpara fillimit tė trajtimit ortodontik, ekipi dentar duhet tė sigurojė qė pacienti tė ketė njė nivel tė mirė tė higjienės orale dhe tė jetė i vetėdijshėm pėr rolin e saj nė .....

| 30 Gusht 2022 |

Higjiena e duhur orale pėrmirėson statusin konjitiv te tė moshuarit

Higjiena e duhur orale dhe vizitat e rregullta dentare mund tė ndihmojnė nė ngadalėsimin e rėnies sė aftėsisė konjitive si pasojė e plakjes, edhe pse ende nuk ka tė dhėna tė mjaftueshme pėr tė krijuar njė lidhje shkak-pasojė. Kėto pėrfundime, tė publikuara nė Journal of the American Geriatrics Society, vijnė nga rishikimi i parė sistematik qė synon tė qartėsojė ēdo marrėdhėnie midis shėndetit oral dhe sferės njohėse, dy fusha tė rėndėsishme kėrkimore qė kanė tė pėrbashkėta tė moshuarit, nj .....

| 23 Gusht 2022 |

Rigjenerimi i pulpės dentare te pacientet me sėmundje kardiovaskulare

Dentina dhe pulpa mund tė dėmtohen nga kariesi dhe traumat e ndryshme. Dėmi fillestar i pulpės pėrkthehet shpesh si njė pulpit qė ėshtė zakonisht simptomatik. Pėrparimi i plagės pulpore mund tė shkaktojė nekrozė likuefaktive tė pulpės dentare. Te pacientėt me dhėmbė me maja tė pamaturuara, nekroza pulpore frenon zhvillimin e rrėnjėve dhe shton predispozitėn pėr fraktura. Pulpotomia mund tė mbajė vital njė dhėmb me qėllimin pėr tė nxitur zhvillimin e rrėnjės para se tė krijohet njė nekrozė pulpo .....

| 28 Korrik 2022 |

Shėndeti i pėrgjithshėm, sėmundjet sistemike dhe performanca mastikatore te tė moshuarit

Nė nivel global, numri i tė moshuarve mbi 65 vjeē ishte 727 milionė nė vitin 2020, dhe parashikohet tė arrijė mbi 1.5 miliardė deri nė vitin 2050.Vitet e fundit, puna kėrkimore ėshtė pėrqendruar gjithnjė e mė shumė nė funksionin oral dhe disa studime tė literaturės kanė raportuar se performanca e dobėt e mastikatore shoqėrohet me ulje tė funksionit fizik, marrje tė reduktuar tė ushqimit, dėmtim tė statusit konjitiv, sėmundje sistemike dhe gjendje tė tilla si: iktus, anoreksi, dispepsi, sarkopen .....

| 8 Korrik 2022 |

Efektiviteti i njė sistemi adeziv nė reduktimin e erozionit dhe mbindjeshmėrisė dentare

Erozioni dentar ėshtė njė shpėrbėrje patologjike, kronike dhe e pakthyeshme e indeve tė forta dentare e shkaktuar nga acide me origjinė jo bakteriale dhe mund tė prekė 30% tė adoleshentėve.Avancimi i erozionit dentar mund tė ēojė nė shpėrbėrjen e plotė tė sipėrfaqes sė smaltit dhe zhvillimin e mbindjeshmėrisė dentare.Studimet tregojnė se rritja e konsumit tė pijeve erozive ėshtė shkaku kryesor i erozionit tė dhėmbėve.Disa nga masat parandaluese tė ndėrmarra pėrfshijnė: integrimin e kalcium .....

| 5 Korrik 2022 |

Ekstrudimi ortodontik apo ai kirurgjikal? Cila ėshtė alternativa mė e mirė pėr "zgjatjen" e njė dhėmbi?

Klinicistėve shpesh iu duhet tė rehabilitojnė dhėmbėt e dėmtuar rėndė. Por, duke qenė se jemi nė atė qė Clark dhe Levin e quajnė "epokėn e implanteve dentare", ekstraktimi i njė dhėmbi shumė tė dėmtuar dhe zėvendėsimi i tij me njė implant pėrfaqėson njė zgjedhje terapeutike shumė tė zakonshme. Ėshtė gjithashtu e nevojshme tė theksohet se shkalla e mbijetesės sė implanteve ėshtė nė fakt mė e ulėt se ajo e dhėmbėve, edhe nėse janė dėmtuar rėndė, por trajtohen nė mėnyrė adekuate.Nė thelb, tre opsi .....
1 di 19>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D