| 7 Qershor 2023 |

Diabeti i tipit 2. Dėmtimi i aftėsisė pėrtypėse rrit nivelet e hemoglobinės sė glikuar

Aftėsia pėr tė pėrtypur siē duhet mund tė pėrmirėsojė nivelet e glukozės nė gjak te pacientėt me diabet tė tipit 2. Ata me funksion tė plotė pėrtypės kanė raportuar nivele dukshėm mė tė ulėta tė glukozės nė gjak krahasuar me ata me aftėsi tė dėmtuar pėrtypėse. Nė kėtė pėrfundim ka arritur njė hulumtim i botuar nė "Plos One", i kryer nga Yeter E. Bayram nga spitali Mėsimor dhe Kėrkimor Pipili Hamidiye Etfal nė Stamboll dhe Mehmet A. Eskan nga Shkolla e Mjekėsisė Dentare nė Universitetin Buffalo, .....

| 29 Maj 2023 |

Konsumimi i dhėmbėve. Cilėt janė faktorėt qė ndikojnė

Konsumimi i dhėmbėve (TW) ndodh si pasojė e humbjes sė indit tė fortė tė dhėmbit nga sipėrfaqja jo pėr shkak tė kariesit, traumės ose ērregullimeve tė zhvillimit. Shkaqet e konsumimit tė dhėmbėve janė tė shumtė, ndėr tė cilėt: fėrkimi (procesi i konsumimit nga kontakti i drejtpėrdrejtė midis dhėmbit dhe dhėmbit), erozioni (shpėrbėrja e indeve tė forta dentare tė shkaktuara nga agjentėt e acidit jo-bakteriogjen), gėrryerja (shkaktuar nga rrėshqitja ose fėrkimi i objekteve gėrryese tė jashtme nė .....

| 22 Maj 2023 |

Ēaji jeshil, efikas pėr trajtimin e inflamacionit gengival

Kolutorėt terapeutikė pėrmbajnė principe aktive qė ndihmojnė nė kontrollimin e halitosis, pllakės dentare dhe gingivitit. Disa nga ingredientėt terapeutikė mė tė zakonshėm qė pėrmbajnė kolutorėt janė vajrat esencialė (EO), klorur cetilpiridin (CPC) dhe klorheksidinė (CHX).Megjithatė, kolutorėt me bazė alkoli duhen pėrdorur me kujdes sepse mund tė shkaktojnė dhimbje dhe/ose djegie duke ndryshuar pėr njė kohė tė gjatė mukozėn lidhėse orale. Pėr njė pėrdorim afatgjatė dhe rutinė janė propozuar agj .....

| 9 Maj 2023 |

Vitamina D mund tė parandalojė mukozitin gjatė radioterapisė

Nė tė gjithė botėn, kanceri i kokės dhe qafės (HNC) numėron rreth 830,000 raste dhe 430,000 vdekje nė vit sipas Statistikave Globale tė Kancerit "GLOBOCAN" 2018.Pėr pacientėt me HNC, radioterapia (RT) konsiderohet njė modalitet kryesor i trajtimit vetėm ose pėrveē menaxhimit kirurgjikal.Mukoziti oral i shkaktuar nga radioterapia (RIOM) konsiderohet si ndėrlikimi mė serioz jo-hematologjik i trajtimit tė kancerit dhe pėrshkruhet si njė dėmtim indor i mukozės orale qė gjeneron citokina pro-inflama .....

| 17 Prill 2023 |

Stomatologjia minimale invazive. Sa njihet dhe aplikohet nga dentistėt?

Stomatologjia minimale invazive (MID) bazohet nė trajtime jashtėzakonisht konservatore qė synojnė tė mbajnė dhėmbėt funksionalė pėr gjithė jetėn dhe tė lirė nga kariesi.Qėllimet e MID-sė arrihen duke ndjekur strategji tė rėndėsishme duke pėrfshirė vlerėsimin e rrezikut tė sėmundjes dhe planifikimin e kujdesit, kontrollin dhe parandalimin e sėmundjeve, menaxhimin dhe riparimin kirurgjik minimal invaziv nė vend tė zėvendėsimit total tė restaurimeve. Hulumtimet tregojnė, pėr shembull, se dentistėt .....

| 13 Prill 2023 |

Efektet e trajtimeve tė kancerit nė shėndetin oral

Pacientėt me kancer mund tė kenė pasoja negative nė shėndetin e tyre oral pėr shkak tė efekteve tė terapive qė ata ndjekin. Midis tyre, antitrupat monoklonalė dhe medikamentet bisfosfonate, tė cilat nga njėra anė punojnė pėr tė forcuar kockat dhe pėr tė luftuar metastazat dhe nga ana tjetėr mund tė shkaktojnė probleme serioze nė zgavrėn e gojės, duke pėrfshirė osteonekrozėn ose vdekjen e qelizave. Edhe radioterapia mund tė sjellė pasoja negative, nėse kryhet nė zgavrėn e gojės, mund tė dėmtojė .....

| 11 Prill 2023 |

Adezioni i dentinės. Sistemet ngjitėse tė gjeneratės sė fundit nė krahasim

Dėshtimi klinik i restaurimeve direkte tė kompozitit nė sektorėt e pasmė i atribuohet kryesisht kariesit sekondar dhe frakturave tė vetė restaurimit.Prandaj, nė pėrpjekje pėr tė pėrmirėsuar suksesin klinik tė restaurimeve tė rezinės sė pėrbėrė dhe qėndrueshmėrinė e ndėrfaqes lidhėse, evolucioni i vazhdueshėm nė fushėn e stomatologjisė ngjitėse ka sjellė nė treg njė larmi tė madhe sistemesh lidhėse.Aktualisht, ngjitėsit dentarė pėrgjithėsisht klasifikohen nė sisteme etch-and-rinse (ER) dhe self- .....
<<<2 di 23>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D