| 28 Prill 2023 |

Glukokortikoidet. Kur ėshtė i nevojshėm administrimi shtesė i tyre

Pacientėt nė terapi afatgjatė me barna glukokortikoide (LTGC) mund tė jenė tė rrezikuar pėr kriza mbiveshkore pėr shkak tė shtypjes sė boshtit hipotalamik-hipofizė-adrenal, duke rezultuar nė insuficiencė adrenale dytėsore.Kur pacientėt me LTGC afatgjata kėrkojnė trajtim dentar pėr infeksione odontogjene ose procedura kirurgjikale dentoalveolare ose maksilomandibulare, stresi kirurgjik ose kushtet patologjike mund tė rezultojnė nė rritje tė kortizolit dhe nėse kėrkesa shtesė pėr glukokortikoidet .....

| 22 Mars 2023 |

Klorheksidina dhe efektiviteti i saj

Rezistenca ndaj antibiotikėve ėshtė, pėr fat tė keq, njė problem shumė serioz, i cili vlerėsohet tė ēojė nė 10 milionė vdekje nė vitin 2050 dhe qė shqetėson shumė komunitetin shkencor dhe mė gjerė.Megjithatė, shumė mė pak vėmendje i ėshtė kushtuar rezistencės sė baktereve ndaj antiseptikėve dhe biocideve, si klorheksidina, edhe pse nė vitin 1980 njė studim verifikoi praninė e baktereve Gram-negative rezistente ndaj kėtij pėrbėrėsi aktiv nė pacientėt me kateter afatgjatė tė fshikėzės.Nė stomatol .....

| 27 Janar 2023 |

A duhet pėrdorur aspirina pėrpara njė ndėrhyrje kirurgjikale stomatologjike?

Vitet e fundit stomatologu gjendet gjithnjė e mė shpesh qė t'i duhet tė kryejė ndėrhyrje kirurgjike te pacientėt nė terapi kronike me aspirinė. Aspirina ėshtė pėrgjithėsisht e pėrdorur si analgjezik, pėr uljen e temperaturės dhe si agjent antiinflamator.Por ka edhe veprimin e pakthyeshėm si frenues i grumbullimit tė trombociteve, duke filluar nga 1 orė pasi ėshtė gėlltitur dhe ky efekt mbaron me jetėn e dobishme tė trombociteve (7-10 ditė). Kur trombocitet frenohen hemostaza kryesore ndodh me v .....

| 9 Janar 2023 |

Cilat janė disa nga barnat qė mund tė shkaktojnė gengivit?

Disa barna me pėrdorim tė zakonshėm mund tė kenė si efekt tė padėshiruar, njė rritje tė vėllimit dhe tė gjakrrjedhjes gengivale dhe tė ēojnė nė fillimin e gengivitit, prandaj duhet tė informohen stomatologėt mbi terapitė dhe nė rast nevoje pacienti tė drejtohet te njė periodontolog pėr njė vizitė kontrolli. Kėtė ka afirmuar Mario Aimetti, president i Shoqėrisė Italiane tė Periodontologjisė dhe Implantologjisė (SIdP) dhe docent i Universitetit tė Periodontologjisė nė Torino, sipas asaj qė ėshtė .....

| 23 Dhjetor 2022 |

Probiotikėt qė mund tė pėrmirėsojnė halitozėn nė terma afatshkurtėr

Probiotikėt mund tė ndihmojnė nė luftimin e halitozės persistente, sipas njė rishikimi tė literaturės tė botuar nė BMJ Open."Probiotikėt, si Lactobacillus salivarius, Lactobacillus reuteri, Streptococcus salivarius dhe Weissella cibaria, mund tė lehtėsojnė halitozėn duke reduktuar nivelet e pėrqendrimit tė komponimeve tė paqėndrueshme tė squfurit nė terma afat shkurtėr, megjithėse nuk kanė efekt tė rėndėsishėm nė pllakėn dhe veshjen e gjuhės", shpjegon autori kryesor i studimit Nengwen Huang Un .....

| 14 Dhjetor 2022 |

Efekti i barnave antihipertensive nė trashėsinė e kockave mandibulare

Ėshtė vėrtetuar tashmė se hipertensioni kronik ka njė efekt negativ nė densitetin e kockave, duke ēuar nė njė rrezik tė shtuar pėr fraktura.Studimet e fundit kanė treguar njė lidhje midis marrjes sė klasave tė shumta tė barnave antihipertensive dhe densitetit mineral tė kockave. Nė mėnyrė tė veēantė, bllokuesit e kanalit tė kalciumit (CCBs), frenuesit e enzimės konvertuese tė angiotenzinės (ACE-Is), bllokuesit e receptorėve tė angiotenzinės (ARBs), diuretikėt tiazidė dhe beta-bllokuesit janė tr .....

| 29 Shtator 2022 |

Cilėt janė faktorėt qė ndikojnė nė pėrshkrimin e barnave opioide pas procedurave dentare dhe pse administrimi i tyre ėshtė i kufizuar?

Receta e njė dentisti ėshtė shpesh ekspozimi i parė i njė personi ndaj barnave opioide dhe ndonjėherė mund tė pėrfaqėsojė fillimin e njė trajektoreje drejt pėrdorimit tė zgjatur ose problematik tė tyre.Edhe pse analgjezikėt jo-opioidė si acetaminofeni dhe ibuprofeni rekomandohen si zgjedhja e parė pėr dhimbjet e dhėmbėve, shumė dentistė vazhdojnė tė pėrshkruajnė opioidė dhe kjo ėshtė veēanėrisht shqetėsuese pėr shkak tė rrezikut tė keqpėrdorimit, abuzimit dhe mbidozimit tė opioideve veēanė .....
1 di 9>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D