| 23 Dhjetor 2022 |

Probiotikėt qė mund tė pėrmirėsojnė halitozėn nė terma afatshkurtėr

Probiotikėt mund tė ndihmojnė nė luftimin e halitozės persistente, sipas njė rishikimi tė literaturės tė botuar nė BMJ Open."Probiotikėt, si Lactobacillus salivarius, Lactobacillus reuteri, Streptococcus salivarius dhe Weissella cibaria, mund tė lehtėsojnė halitozėn duke reduktuar nivelet e pėrqendrimit tė komponimeve tė paqėndrueshme tė squfurit nė terma afat shkurtėr, megjithėse nuk kanė efekt tė rėndėsishėm nė pllakėn dhe veshjen e gjuhės", shpjegon autori kryesor i studimit Nengwen Huang Un .....

| 14 Dhjetor 2022 |

Efekti i barnave antihipertensive nė trashėsinė e kockave mandibulare

Ėshtė vėrtetuar tashmė se hipertensioni kronik ka njė efekt negativ nė densitetin e kockave, duke ēuar nė njė rrezik tė shtuar pėr fraktura.Studimet e fundit kanė treguar njė lidhje midis marrjes sė klasave tė shumta tė barnave antihipertensive dhe densitetit mineral tė kockave. Nė mėnyrė tė veēantė, bllokuesit e kanalit tė kalciumit (CCBs), frenuesit e enzimės konvertuese tė angiotenzinės (ACE-Is), bllokuesit e receptorėve tė angiotenzinės (ARBs), diuretikėt tiazidė dhe beta-bllokuesit janė tr .....

| 29 Shtator 2022 |

Cilėt janė faktorėt qė ndikojnė nė pėrshkrimin e barnave opioide pas procedurave dentare dhe pse administrimi i tyre ėshtė i kufizuar?

Receta e njė dentisti ėshtė shpesh ekspozimi i parė i njė personi ndaj barnave opioide dhe ndonjėherė mund tė pėrfaqėsojė fillimin e njė trajektoreje drejt pėrdorimit tė zgjatur ose problematik tė tyre.Edhe pse analgjezikėt jo-opioidė si acetaminofeni dhe ibuprofeni rekomandohen si zgjedhja e parė pėr dhimbjet e dhėmbėve, shumė dentistė vazhdojnė tė pėrshkruajnė opioidė dhe kjo ėshtė veēanėrisht shqetėsuese pėr shkak tė rrezikut tė keqpėrdorimit, abuzimit dhe mbidozimit tė opioideve veēanė .....

| 18 Mars 2022 |

Kandidoza orale dhe trajtimi. Krahasim mes agjentėve tė ndryshėm antifungalė lokalė

Kandidoza orale shkaktohet kryesisht nga Candida albicans dhe konsiderohet si infeksioni mykotik oral mė i zakonshėm i cili ėshtė pjesė e infeksioneve fungale sipėrfaqėsore.Shkaqet e shfaqjes sė kandidozės orale janė tė ndryshme, nga marrja e antibiotikėve, glukokortikoideve dhe imunosupresantėve deri te pėrdorimi i protezave dentare, imunodefiēenca, transplantimi i organeve dhe diabeti.Mė shumė se 80% e pacientėve tė infektuar me HIV, 15% deri nė 71% e pacientėve me proteza dhe 32.6% e pacient .....

| 19 Nėntor 2021 |

Antibiotikėt nė kurimin e "dhimbjes sė dhėmbėve". Rutina e pacientėve

Rezistenca ndaj antibiotikėve vazhdon tė jetė njė shqetėsim i njohur nė mbarė botėn, duke shkaktuar gjithnjė e mė shumė infeksione qė janė tė vėshtira pėr t'u trajtuar pasi antibiotikėt e administruar bėhen gjithnjė e mė pak efektivė. Plani global i veprimit pėr rezistencėn ndaj antibiotikėve i Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė (OBSH) fokusohet nė pėrmirėsimin e ndėrgjegjėsimit dhe tė kuptuarit pėr tė njėjtėn gjė duke optimizuar pėrdorimin e antibiotikėve vetėm kur ėshtė rreptėsisht e nevojs .....

| 17 Nėntor 2021 |

Sindroma e djegies sė gojės: terapia e re me kombinim barnash

Sindroma e djegies sė gojės (BMS) ėshtė njė "ndjesi djegieje ose disstezi intraorale" e pėrsėritur qė shfaqet ēdo ditė pėr mė shumė se 2 orė nė ditė pėr njė periudhė kohore mė shumė se 3 muaj, e cila, nuk tregon lezione tė dukshme shkakėsore nė ekzaminimin klinik.Prevalenca e BMS varion nga 0.7% nė 15% dhe zakonisht pėrfshin tė dy pjesėt e gjuhės dhe mund tė shtrihet nė buzė dhe mukoza tė tjera orale. Ėshtė mė e zakonshme tek njerėzit e moshės sė mesme ose tek gratė e moshuara.Trajtimi i BMS va .....

| 11 Nėntor 2021 |

Shpėlarėsit e gojės reduktojnė SARS-CoV-2 nė pėshtymė, njė studim i ri i publikuar nė JADA

Sipas njė studimi, tė botuar nė Journal of the American Dental Association, larja e gojės mund tė zvogėlojė ngarkesėn virale tė SARS-CoV-2 nė pėshtymė. Artikulli, i nėnshkruar nga Prem Prashant Chaudhary et al., ekzaminoi ngarkesėn virale nė pėshtymėn e 201 personave dhe gjeti SARS-CoV-2 nė 23% tė pjesėmarrėsve asimptomatikė, nė 28% tė pjesėmarrėsve para-simptomatikė, nė 99% tė pjesėmarrėsve simptomatikė dhe 60% tė pjesėmarrėsve post-simptomatikė.Si frekuenca e zbulimit ashtu edhe sasia e ngark .....
<<<2 di 9>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D