FANS-at dhe ndėrveprimi me barnat pėr sėmundjet kardiake

Farmakologji | 13 Korrik 2023 |

FANS-at dhe ndėrveprimi me barnat pėr sėmundjet kardiake


Barnat antiinflamatore jo steroide (FANS) janė ndėr barnat mė tė pėrshkruara nė botė, tė pėrdorura mbi tė gjitha si analgjezikė pėr trajtimin e njė sėrė patologjish tė dhimbshme, duke nisur nga dhimbjet e kokės, dhimbjet akute me origjinė traumatike, e deri te mjekimi i patologjive kronike osteoartikulare dhe padyshim edhe pėr pėrdorim dentar. Nė pėrgjithėsi, FANS-at zakonisht pėrdoren si antiinflamator, antitrombotik, antipiretik dhe analgjezik (pėr trajtimin e dhimbjeve tė lehta tė kokės deri te dhimbjet osteoartikulare, pėr tė cilat pėrdoren mė shumė).

Udhėzimet aktuale kardiovaskulare konfirmojnė pėrdorimin e FANS-ave pėr trajtimin e dhimbjeve inflamatore muskuloskeletore te pacientėt nė rrezik pėr sėmundje kardiovaskulare. Megjithatė, pėrdorimi i FANS-ave te pacientėt me sėmundje shoqėruese kardiovaskulare ende paraqet njė sfidė tė madhe. Prandaj, ėshtė e rėndėsishme qė pėrdorimi i tyre nė kėtė kontekst duhet tė kryhet "me sens tė pėrbashkėt".

Ajo qė ngjall shqetėsim nė pėrshkrimin e kėtyre barnave ėshtė rreziku i lartė i shfaqjes sė efekteve anėsore, veēanėrisht te nėnpopullatat mė tė rrezikuara dhe tė sigurojė trajtimin optimal analgjezik pėr ēdo pacient.

Pacientėt qė kanė patologji tė cilat shkaktojnė dhimbje shpesh kėrkojnė trajtime afatgjata, me rivlerėsime tė shpeshta dhe ndryshime nė terapi. Zgjedhja e trajtimit duhet tė marrė parasysh karakteristikat e molekulės qė pėrcaktojnė efikasitetin e saj dhe profilin e tolerancės nė nivelet hepatike, kardiovaskulare, gastrointestinale dhe renale. Ndonjėherė njė molekulė dhe jo njė tjetėr pėrdoret nė mėnyrė jo tė duhur, duke pasur parasysh se jo tė gjithė FANS-at janė njėsoj efektivė, tė mirė toleruar dhe tė pėrdorshėm te pacientėt kardiak.

Disa aspekte kėrkojnė reflektim tė kujdesshėm mbi pėrdorimin e FANS-ave nė lidhje me rrezikun kardiovaskular: pėr shembull pėrdorimi i njėkohshėm i FANS-ave dhe barnave antitrombotike, veēanėrisht pėrdorimi i celekoksibit dhe diklofenakut, si dhe disponueshmėria e gjerė e FANS-ave pa recetė, ėshtė njė gjendje qė mund tė lidhet me njė rrezik tė shtuar pėr hemorragji, veēanėrisht pas njė procedure kardiologjike (stent, defibrilator, etj.).

Prandaj ėshtė e rėndėsishme qė ēdo pacienti t'i jepet bari i duhur, nė mėnyrė qė tė shmangen efektet anėsore tė padėshiruara.

Ėshtė vėrtet e rėndėsishme tė jemi tė vetėdijshėm pėr faktin se jo tė gjithė FANS-at janė tė njėjtė dhe nė pėrgjithėsi mund tė jetė e pėrshtatshme tė pėrdoret njė FANS duke vendosur njė raport tė mirė midis aktivitetit antiinflamator dhe atij analgjezik.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D