Klorheksidina dhe efektiviteti i saj

Farmakologji | 22 Mars 2023 |

Klorheksidina dhe efektiviteti i saj


Rezistenca ndaj antibiotikėve ėshtė, pėr fat tė keq, njė problem shumė serioz, i cili vlerėsohet tė ēojė nė 10 milionė vdekje nė vitin 2050 dhe qė shqetėson shumė komunitetin shkencor dhe mė gjerė.

Megjithatė, shumė mė pak vėmendje i ėshtė kushtuar rezistencės sė baktereve ndaj antiseptikėve dhe biocideve, si klorheksidina, edhe pse nė vitin 1980 njė studim verifikoi praninė e baktereve Gram-negative rezistente ndaj kėtij pėrbėrėsi aktiv nė pacientėt me kateter afatgjatė tė fshikėzės.

Nė stomatologji, klorheksidina konsiderohet antiseptiku i standardit tė artė pėr kontrollin e pllakės dhe menaxhimin e gengivitit dhe periodontitit, duke arritur tė dėmtojė membranat plazmatike tė baktereve.

Megjithatė, duket se prania e membranės sė jashtme nė bakteret gram-negative mund tė veprojė si njė pengesė e pėrshkueshmėrisė pėr klorheksidinėn dhe tė kufizojė efikasitetin e saj antibakterial, siē ėshtė hipotezuar tashmė nga disa studime.

Tipologjia e kėrkimt dhe modaliteti i analizės

Kur u pyetėn nėse ka tashmė arsye pėr shqetėsim nė lidhje me njė tolerancė mė tė madhe apo edhe rezistencė ndaj klorheksidinės nė bakteret e pranishme nė zgavrėn e gojės, autorėt e kėtij studimi, tė botuar nė "Frontiers in Microbiology", deklaruan se, pėr fat tė keq, nuk ėshtė e mundur tė japin njė pėrgjigje kaq lehtė.

Nga njėra anė, nė fakt, klorheksidina ėshtė ende shumė efektive nė shumė fusha tė aplikimit klinik, si ai oral. Nga ana tjetėr, ka studime tė shumta qė konfirmojnė shfaqjen e specieve bakteriale qė tregojnė tolerancė mė tė madhe ndaj klorheksidinės.

Rezistenca e vėrtetė ndaj klorheksidinės do tė ketė pasoja tė rėndėsishme dhe serioze pėr kontrollin e infeksionit.

Pėr mė tepėr, autorėt theksojnė se ekspozimi nė nivel tė ulėt ndaj klorheksidinės (potencialisht ndodh nė shtresat mė tė thella tė biofilmave oral) mund tė ēojė nė zhvillimin e rezistencės sė kryqėzuar ndaj antibiotikėve, duke pėrforcuar mė tej problemin e rezistencės bakteriale ndaj antibiotikėve.

Pėr autorėt, duke qenė se aktualisht ka ende pak ndėrgjegjėsim pėr rreziqet e mundshme qė mund tė rrjedhin nga pėrdorimi i pėrhapur (dhe i papėrcaktuar) i klorheksidinės nė stomatologji, kjo temė kėrkimore duhet tė konsiderohet veēanėrisht "e nxehtė", duke ēuar kėshtu nė realizimin e studimeve tė reja.

Nga kėndvėshtrimi i autorėve, ekzistojnė dy "pyetje kyēe" nė lidhje me rezistencėn ndaj klorheksidinės, tė cilat duhet tė adresohen urgjentisht:

A mund tė ēojė pėrdorimi i gjerė i klorheksidinės nė njė pasurim tė shtameve rezistente nė biofilmat orale dhe tė inkurajojė mė tej zhvillimin e rezistencės sė kryqėzuar nė to?
Cilat janė mekanizmat molekularė qė japin rezistencė ndaj klorheksidinės nė bakteret e pranishme nė zgavrėn e gojės?

Konkluzionet

Shfaqja e baktereve rezistente si rezultat i pėrdorimit masiv tė klorheksidinės nė praktikėn stomatologjike nuk ėshtė studiuar sistematikisht deri mė tani.

Kultivimi i baktereve nė modelet e biofilmit oral dhe trajtimi i tyre me klorheksidinė nė mėnyrė sekuenciale do tė ofronte njė pasqyrė tė ndryshimeve ekologjike tė mikrobiotės sė biofilmit oral pas trajtimit afatgjatė me kėtė agjent antimikrobik.

Prandaj, do tė jetė e rėndėsishme tė analizohet ndikimi i klorheksidinės duke kryer njė analizė tė mikrobiomės duke pėrdorur metoda tė renditjes me performancė tė lartė dhe teknika kultivimi tė afta pėr tė dalluar midis qelizave tė qėndrueshme dhe jo tė qėndrueshme.

Pėr mė tepėr, testimi i rezistencės ndaj antibiotikėve mund tė lehtėsojė studimin e efekteve tė mundshme tė klorheksidinės nė rezistencėn e kryqėzuar ndaj antibiotikėve dhe shfaqjen e baktereve rezistente ndaj shumė medikamenteve.

Pėr mė shumė informacion:

Cieplik F, Jakubovics NS, Buchalla W, Maisch T, Hellwig E, Al-Ahmad A. Resistance toward chlorhexidine in oral bacteria - Is there cause for concern? Front Microbiol 2019;10:587.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D