Cilat janė disa nga barnat qė mund tė shkaktojnė gengivit?

Farmakologji | 9 Janar 2023 |

Cilat janė disa nga barnat qė mund tė shkaktojnė gengivit?


Disa barna me pėrdorim tė zakonshėm mund tė kenė si efekt tė padėshiruar, njė rritje tė vėllimit dhe tė gjakrrjedhjes gengivale dhe tė ēojnė nė fillimin e gengivitit, prandaj duhet tė informohen stomatologėt mbi terapitė dhe nė rast nevoje pacienti tė drejtohet te njė periodontolog pėr njė vizitė kontrolli. Kėtė ka afirmuar Mario Aimetti, president i Shoqėrisė Italiane tė Periodontologjisė dhe Implantologjisė (SIdP) dhe docent i Universitetit tė Periodontologjisė nė Torino, sipas asaj qė ėshtė evidentuar nė studimet e fundit dhe nė klasifikimin e ri tė sėmundjeve periodontale.

Nė veēanti, ndėrmjet tipologjive tė barnave tė pėrmendura janė: antikonvulsantėt e pėrdorur pėr trajtimin e epilepsisė (si fenintoina dhe valproate natriumi), kalcium-antagonistėt e pėrdorur si antihipertensivė (si nifedipina, verapamil, diltiazem, amlodipina, felodipina) por edhe imunorregullatorėt si ciklosporinat, e pėrdorura tek individėt qė kanė kryer njė transplant. Edhe kontraceptivėt oralė nėse pėrdoren nė doza tė larta mund tė kenė nevojė pėr mbikėqyrje.

Aimetti, saktėson se rritja e inflamacionit dhe e volumit gengival nuk paraqitet te tė gjithė pacientėt qė pėrdorin kėto barna: "Efektet mund tė variojnė edhe tek i njėjti person sipas moshės ose nga ndryshimi i zakoneve, si rritja e konsumimit tė duhanit ose ndėrprerja e tij dhe njė higjienė orale pak a shumė e kujdesshme. Rritja e volumit gengival e induktuar nga kėto barna favorizon akumulimin e pllakės bakteriale nė sipėrfaqet e dhėmbėve pranė gengivave. Kjo mė pas shkakton inflamacion. Pra nėse marrin kėto barna, duhet tė vihet nė dijeni stomatologu dhe nė rast nevoje tė drejtohen pėr vizitė te njė periodontolog".

Eksperti thekson se nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve mjafton njė pastrim profesional i pllakės dhe tartarit tė cilat lidhen me njė korrigjim tė manovrave tė higjienės orale nė shtėpi ndėrkohė qė nė rastet mė tė rėnda nė marrėveshje me mjekun e familjes ose specialistin, mund tė vlerėsohet zėvendėsimi i terapisė farmakologjike.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D