Probiotikėt qė mund tė pėrmirėsojnė halitozėn nė terma afatshkurtėr

Farmakologji | 23 Dhjetor 2022 |

Probiotikėt qė mund tė pėrmirėsojnė halitozėn nė terma afatshkurtėr


Probiotikėt mund tė ndihmojnė nė luftimin e halitozės persistente, sipas njė rishikimi tė literaturės tė botuar nė BMJ Open.

"Probiotikėt, si Lactobacillus salivarius, Lactobacillus reuteri, Streptococcus salivarius dhe Weissella cibaria, mund tė lehtėsojnė halitozėn duke reduktuar nivelet e pėrqendrimit tė komponimeve tė paqėndrueshme tė squfurit nė terma afat shkurtėr, megjithėse nuk kanė efekt tė rėndėsishėm nė pllakėn dhe veshjen e gjuhės", shpjegon autori kryesor i studimit Nengwen Huang Universiteti Sichuan nė Chengdu (Kinė).

Halitoza persistente shkaktohet kryesisht nga komponimet sulfurike tė paqėndrueshme, tė prodhuara nga bakteret e pranishme nė gojė, shpesh nė prani tė mishrave tė dhėmbėve dhe higjienės sė keqe tė dhėmbėve.

Pėr tė trajtuar kėtė problem zakonisht pėrdoren: shpėlarėsit e gojės, ēamēakėza, pastrim profesional tė dhėmbėve dhe gėrvishtje tė gjuhės. Provat nė zhvillim kanė sugjeruar se probiotikėt mund tė ofrojnė njė alternativė mė tė thjeshtė dhe pėr tė kuptuar mė mirė situatėn, studiuesit kanė vlerėsuar provat klinike me pėrzgjedhje rastėsore tė botuara deri nė shkurt 2021.

Nė analizėn pėrfundimtare u pėrfshinė gjithsej 7 punime, pėr njė total prej 278 personash. Ashpėrsia halitozės u pėrcaktua nga nivelet e pėrbėrjeve tė paqėndrueshme tė squfurit tė zbuluar nė gojė ose rezultati OLP, i cili mat aromėn e frymėmarrjes nga goja nė distanca tė ndryshme. Gjithashtu nė analizė u pėrfshinė edhe rezultatet e veshjes sė gjuhės dhe indeksi i pllakės, tė cilat shpesh konsiderohen si shkaktarėt kryesorė tė halitozės.

Analiza e tė dhėnave tė grumbulluara tregoi se rezultatet e OLP-sė u ulėn ndjeshėm tek ata qė u trajtuan me probiotikė krahasuar me ata qė nuk u trajtuan, pavarėsisht nga kohėzgjatja e periudhės sė monitorimit. Njė rezultat i ngjashėm u vėrejt pėr nivelet e komponimeve tė paqėndrueshme sulfurike tė zbuluara, megjithėse ato varionin ndjeshėm nė studime individuale dhe efektet e vėzhguara ishin relativisht jetėshkurtra, deri nė katėr javė. Megjithatė, nuk kishte dallime domethėnėse nė pikėn e veshjes sė gjuhės ose nė indeksin e pllakės midis dy grupeve.

Sipas ekspertėve, probiotikėt mund tė pengojnė ndarjen e aminoacideve dhe proteinave nga bakteret nė gojė, duke frenuar kėshtu prodhimin e nėnprodukteve me erė tė keqe. "Vlen pėr t'u pėrmendur se madhėsitė e mostrave tė studimeve tė pėrfshira ishin tė vogla dhe se disa tė dhėnat ishin tė paplota, nevojiten hulumtime tė mėtejshme pėr tė konfirmuar kėto rezultate", pėrfundojnė autorėt.

 

BMJ Open2022. Doi: 10.1136/bmjopen-2022-060753
http://doi.org/10.1136/bmjopen-2022-060753


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D