Glukokortikoidet. Kur ėshtė i nevojshėm administrimi shtesė i tyre

Farmakologji | 28 Prill 2023 |

Glukokortikoidet. Kur ėshtė i nevojshėm administrimi shtesė i tyre


Pacientėt nė terapi afatgjatė me barna glukokortikoide (LTGC) mund tė jenė tė rrezikuar pėr kriza mbiveshkore pėr shkak tė shtypjes sė boshtit hipotalamik-hipofizė-adrenal, duke rezultuar nė insuficiencė adrenale dytėsore.

Kur pacientėt me LTGC afatgjata kėrkojnė trajtim dentar pėr infeksione odontogjene ose procedura kirurgjikale dentoalveolare ose maksilomandibulare, stresi kirurgjik ose kushtet patologjike mund tė rezultojnė nė rritje tė kortizolit dhe nėse kėrkesa shtesė pėr glukokortikoidet nuk plotėsohet, mund tė ndodhė njė krizė adrenale e cila klasikisht manifestohet si jostabilitet hemodinamik akut jospecifik.

Megjithatė, rreziku pėr krizė mbiveshkore gjatė procedurave dentare nė mesin e pacientėve me insuficiencė adrenale dytėsore teorikisht ėshtė vlerėsuar tė jetė i ulėt (<1 nė 650,000).

Rekomandimet pėr administrimin suplementar tė glukokortikoidit-GC pėrpara procedurave tė vogla dentare te pacientėt qė marrin LTGC ndryshojnė nė literaturė, duke filluar nga mungesa e nevojės pėr suplement deri tek administrimi i dozave tė ndryshme pėr kohėzgjatje tė ndryshme.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, qė do tė publikohet sė shpejti nė "Journal of the American Dental Association", autorėt u pėrpoqėn tė vėrtetonin hipotezėn se plotėsimi rutinė me glukokortikoide ėshtė i panevojshėm gjatė procedurave tė vogla kirurgjikale orale nėn anestezi lokale.

270 pacientė u pėrzgjodhėn nė mėnyrė rastėsore dhe u ndanė nė 3 grupe (ndarja 1:1:1):

  • Nė grupin I morėn pjesė pacientėt nė terapi me glukokortikoidė-LTGC afatgjatė qė iu nėnshtruan ndėrhyrjeve tė vogla orale me plotėsim paraprocedural glukokortikoid-GC (Grupi Standard/Grupi I);
  • Nė grupin II morėn pjesė pacientėt qė merrnin LTGC tė cilėt iu nėnshtruan njė operacioni tė vogėl oral pa plotėsim paraprocedural GC (Grupi i Kontrollit tė Brendshėm/Grupi II);
  • Nė grupin III morėn pjesė pacientėt qė nuk merrnin LTGCdhe iu nėnshtruan procedurave tė vogla tė kirurgjisė orale (Grupi i Kontrollit tė Jashtėm/Grupi III).

U hetuan gjithashtu ndryshimet nė parametrat hemodinamikė dhe shpeshtėsia e ngjarjeve tė padėshiruara midis 3 grupeve. Te grupet e terapisė afatgjatė me glukokortikoide (Grupet I dhe II) u vlerėsua gjithashtu lidhja midis stresit paraprocedural dhe dhimbjes procedurale me efektet anėsore periprocedurale.

Rezultatet

Nuk u gjetėn ndryshime klinike tė rėndėsishme nė parametrat hemodinamikė midis 3 grupeve tė hulumtuara. Autorėt gjetėn gjithashtu efekte anėsore tė ulėta periprocedurale nė tė 3 grupet e kombinuara (n=1).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se te pacientėt me terapi afatgjatė me glukokortikoide (pėr indikacione tė ndryshme nga pamjaftueshmėria primare mbiveshkore), procedurat e vogla kirurgjikale orale elektive mund tė kryhen nė mėnyrė tė sigurt vetėm me dozėn e tyre ditore tė glukokortikoideve kur gjendja e tyre mjekėsore ėshtė e optimizuar.

Prandaj, suplementet shtesė tė glukokortikoideve duken tė panevojshme pėr procedurat e vogla dentare.

Pėr mė shumė informacion:

Akilesh Ramasamy, Balasubramanian Madhan. Steroid supplementation before minor oral surgical procedures in patients taking long-term glucocorticoids. A triple-blinded, randomized, placebo-controlled trial. J Am Dent Assoc 2023:S0002-8177(23)00002-8.
Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D