Ndikimi i moshės nė efektet e trajtimit periodontal te pacientėt me periodontit dhe diabet

Parodontologji | 19 Korrik 2023 |

Ndikimi i moshės nė efektet e trajtimit periodontal te pacientėt me periodontit dhe diabet


Nė praktikėn klinike, trajtimi periodontal pėr njerėzit me periodontit dhe diabet shpesh ēon drejt njė qasje tė shumėfishtė qė mund tė pėrfshijė trajtim jokirurgjikal/kirurgjikal, trajtim shtesė, administrim antibiotikėsh, profilaksi orale dhe/ose udhėzime pėr higjienėn orale.

Studime tė shumta klinike kanė hetuar efektet e trajtimit periodontal me tė shumėfishtė nė shėndetin oral dhe metabolik tė individėve me periodontit dhe diabet. Megjithatė, pak studime origjinale ose rishikime sistematike kanė marrė parasysh ndikimin e moshės nė efektet dhe rezultatet e trajtimit periodontal.

Disa studime nė literaturė kanė sugjeruar se trajtimi periodontal mund tė mos jetė efektiv pėr tė moshuarit aq sa ėshtė pėr individėt mė tė rinj.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje tė botuar nė "Journal of Dentistry", autorėt kanė studiuar ndryshimet e nė efektet e trajtimeve periodontale tė shumėfishtė nė treguesit oral dhe metabolikė midis individėve me periodontit dhe diabet tė bazuara nė moshėn e pacientėve.

Nė rishikim u pėrfshinė studimet qė kanė hetuar efektet e trajtimeve periodontale me tė shumėfishtė midis pacientėve mbi 18 vjeē e lart me periodontit dhe diabet.

U pėrdorėn gjashtė baza tė dhėnash (PubMed/Medline, Embase, CINHAL, Web of Science, Cochrane Library dhe ProQuest) deri nė gusht 2022. Dy recensues pėrzgjodhėn nė mėnyrė tė pavarur studimet qė u pėrfshinė nė analizė. Pėr tė ekzaminuar lidhjen midis moshės dhe madhėsisė sė efektit tė trajtimit u pėrdorėn modelet bivariate dhe multivariate tė meta-regresionit.

Rezultatet primare ishin ndryshimet nė thellėsinė e hetimit (PD), nė nivelin e lidhjes klinike (CAL) dhe nė nivelet e hemoglobinės A1c (HbA1c).

Rezultatet

Nga kėrkimi i bazės sė tė dhėnave u identifikuan 18,067 artikuj. Nga kėto, 115 studime (119 artikuj) plotėsuan kriteret e pėrfshirjes. Mosha mesatare e pjesėmarrėsve ishte 58 vjeē, duke filluar nga 35 deri nė 73 vjeē.

Tė dhėnat treguan se trajtimi periodontal me shumė komponentė reduktoi ndjeshėm PD-nė, CAL-nė dhe HbA1c.

Me rritjen e moshės u vu re njė prirje e konsiderueshme nė rėnie nė madhėsinė e efektit pėr PD-nė.

Rezultatet e meta-regresionit me shumė variabla treguan se mosha mesatare lidhej me njė madhėsi mė tė vogėl tė efektit pėr PD-nė (β =-0.123 [0.041], P=0.004) dhe CAL (β=-0.159 [0.055], P=0.006).

Krahasuar me homologėt e tyre mė tė rinj, madhėsia e efektit pėr HbA1c ishte mė e vogėl te pjesėmarrėsit mbi 55 vjeē (β =-0,792 [0,322], P=0,017).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime dhe rishikime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se trajtimet periodontale tė shumėfishtė mund tė jenė mė efektivė te popullatat me moshė mė re pėr sa i pėrket efekteve nė PD, CAL dhe HbA1c.

Implikimet klinike

Diferencimi i efekteve tė trajtimit periodontal tė shumėfishtė sipas moshės mund tė ndihmojė profesionistėt e shėndetit oral tė zhvillojnė ndėrhyrje tė pėrshtatura pėr grupmosha tė ndryshme.

Ky studim thekson rėndėsinė e ndėrhyrjes sė hershme dhe qasjeve tė pėrshtatura tė trajtimit.

Mjekėt duhet tė marrin parasysh moshėn e pacientit kur zhvillojnė plane trajtimi periodontal pasi mund tė kėrkohen strategji mė agresive ose tė individualizuara qė kėta individė tė arrijnė rezultate optimale.

Pėr mė shumė informacion:

Zheng Zhu, Xiang Qi, Yaguang Zheng, Yaolin Pei, Bei Wu. Age differences in the effects of multi-component periodontal treatments on oral and metabolic health among people with diabetes mellitus: a meta-epidemiological study. J Dentistry 2023;135:104594.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D