Dhimbjet nė artikulacionet temporo-mandibulare

Ortodonci dhe gnatologji | 8 Prill 2024 |

Dhimbjet nė artikulacionet temporo-mandibulare

Termi TMD, nuk ėshtė diagnozė, por njė term i hapur qė pėrfshin njė sėrė patologjish, tė tilla si dhimbja nė muskujt pėrtypės, dhimbja e kokės, bezdisje gjatė lėvizjes sė artikulacioneve...


Termi TMD, nuk ėshtė diagnozė, por njė term i hapur qė pėrfshin njė sėrė patologjish, tė tilla si dhimbja nė muskujt pėrtypės, dhimbja e kokės, bezdisje gjatė lėvizjes sė artikulacioneve dhe tingujt gjatė hapjes dhe mbylljes sė gojės.

Shkaqet e kėtyre sėmundjeve/simptomave janė tė panumėrta dhe pėrfshijnė trauma dhe ērregullime sistemike, okluzale, jatrogjene, ose tė njė natyre psikologjike/mendore.

Ditėt e sotme ėshtė e qartė se si luan shėndeti mendor/psikologjik njė rol thelbėsor nė patogjenezėn e ērregullimeve temporo-mandibulare (TMD).

Sistemi neuromuskulor pėrgjegjės pėr funksionin pėrtypės ka njė aftėsi tė lartė pėrshtatjeje ndaj ndryshimeve. Prandaj, njė disfunksion i vėrtetė konstatohet vetėm kur aftėsitė kompensuese tė sistemit mastikues dhe neuromuskulor janė tė mbingarkuara, i cili ka simptoma klinike qė e shtyjnė pacientin tė kėrkojė ndihmė.

Dhimbja mund tė shfaqet nė zona tė ndryshme, si pėr shembull te harqet dentare, veshėt, tėmthat, balli, zverku, rajoni cervikal, ose te brezi i shpatullave.

Megjithatė, pavarėsisht faktit qė relativisht pak pacientė kėrkojnė trajtim, ėshtė vėnė re edhe njė mbizotėrim i shtuar i TMD-ve nė shoqėritė e zhvilluara.

TMD-tė janė njė grup disfunksionet dhe ērregullimesh qė lidhen me pėrkeqėsimin e funksionit tė artikulacioneve temporo-mandibulare (ATM) dhe tė muskujve qė lidhen me to dhe mund tė shkaktojnė pėrkeqėsimin e dhimbshėm tė funksionimit tė sistemit stomatognatik.

Nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve, simptomat shkaktojnė rritje tė tensionit tė muskulaturės sė pėrtypjes dhe parafunksionet mund t'i pėrkeqėsojnė simptomat. Pėr shkak tė subjektivitetit tė madh tė simptomave, TMD-tė janė shumė tė vėshtira pėr t'u diagnostikuar, sidomos sepse pacientėt zakonisht kėrkojnė ndihmė nga specialistėt e tjerė dhe jo dentistėt (p.sh., nga neurologu, otorinolaringologu dhe okulisti).

Anomalitė e sistemit tė pėrtypjes, duke pėrfshirė edhe dhimbjen e shkaktuar nga rritja e tensionit tė muskujve pėrtypės, klasifikohen si sindroma tė disfunksionit tė dhimbjes gjatė pėrtypjes (MPDS).

Pėrveē dhimbjes, pjesa mė e madhe e pacientėve vuan nga shenjat intraorale tė disfunksionit pėrtypės, tė tilla si: shtimi i ndjeshmėrisė sė dhėmbėve pėr shkak tė abfraksionit dhe artritit patologjik, largimi i gingivave, lėvizshmėria e tepėrt e dhėmbėve dhe humbja e mbėshtetjes kockore. Pėr mė tepėr, janė konstatuar gjurmė tė dhėmbėve nė indet e buta, duke pėrfshirė gjurmėt e dhėmbėve nė gjuhė dhe nė mukozėn e faqeve.  Rritja e tensionit nė muskujt e ATM-ve dhe parafunksionet ose disfunksionet bashkekzistuese mund tė shkaktojnė lezione dentare jo karioze (p.sh., abfraksioni), tė cilat janė karakteristika tė TMD-ve.

Trajtimi i TMD-ve ėshtė i ndėrlikuar dhe kėrkon njohuri specifike dhe ushtrime pėr pėrforcimin e disa grupeve muskulore dhe dobėsimin e disa tė tjerėve, terapi me kėllėfa, masazh dhe farmakoterapi. Megjithėse trajtimi duket i vėshtirė, pjesa mė e madhe e pacientėve, qė kėrkon ndihmė pėr shkak tė TMD-ve, e vlerėsojnė trajtimin si tė suksesshėm, edhe pse ėshtė e nevojshme qė diagnostikimi tė jetė i saktė, me qėllim nisjen e trajtimit tė duhur.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D