Njollat e bardha gjatė trajtimeve ortodontike. Si mund tė parandalohet shfaqja e tyre

Ortodonci dhe gnatologji | 27 Shtator 2023 |

Njollat e bardha gjatė trajtimeve ortodontike. Si mund tė parandalohet shfaqja e tyre


Njollat e bardha (white spot-WS) shfaqen shpesh gjatė terapisė ortodontike me aparate fikse dhe zakonisht shfaqen nė pjesėt gengivale dhe vestibulare tė dhėmbėve: mė tė prekurit nga kėto lezione janė kaninėt dhe incizivėt e sipėrm lateral.

Zonat e WS karakterizohen nga humbja e mineralizimit tė smaltit dhe klinikisht shfaqen pak a shumė tė gjera, me ngjyrė tė bardhė ose kafe, poroze dhe tė vrazhdė nė prekje; ėshtė njė fenomen qė lidhet me difuzionin e ndryshėm tė dritės nė krahasim me smaltin e mineralizuar normalisht.

Kėto lezione janė tė pakthyeshme dhe nėse nuk trajtohen ato evoluojnė nė prishje tė dhėmbėve.

Incidenca e WS-sė ėshtė e lidhur ngushtė me manovrat e higjienės orale dhe duhet tė zbulohet gjithmonė nga ortodontėt nė fazat fillestare. Ndikimi i WS-sė nė shėndetin oral tė pacientėve dhe nė estetikėn e buzėqeshjes mund tė jetė shumė domethėnės, prandaj rėndėsia e parandalimit tė tyre bazohet kryesisht nė pėrzgjedhjen e saktė tė pacientit kandidat pėr ortodonci.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike tė botuar nė "Journal of Environmental Research and Public Health", autorėt kryen njė kėrkim bibliografik tė studimeve mbi kėtė temė nėpėrmjet bazave tė tė dhėnave PubMed, Scopus dhe Web of Science, duke zgjedhur artikuj vetėm nė anglisht tė botuar nga janar 2018 deri nė janar 2023.

Fjalėt kyēe tė pėrdorura ishin "WS" dhe "Ortodontikė fikse*", duke pėrdorur "AND" si operator Boolean. Nė total janė pėrfshirė gjashtėmbėdhjetė studime pėr analizė cilėsore.

Rezultatet

Nga kėrkimi i literaturės, autorėt identifikuan gjithsej 1015 studime pėrkatėse. Eliminimi i mėvonshėm i kopjimeve (456) rezultoi nė pėrfshirjen e 559 artikujve. Nga kėto, 483 u pėrjashtuan: 62 pėr shkak tė rishikimeve dhe 421 pėr shkak se autorėt i vlerėsuan si jashtė temės.

Pas aplikimit tė kritereve tė pranueshmėrisė, 16 studime u pėrfshinė nė rishikimin pėrfundimtar.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi mund tė konstatohet se parandalimi fillon me mbajtjen e higjienės orale korrekte, pėrdorimin e rregullt tė pastave tė dhėmbėve me fluor, shpėlarėsve tė gojės, xhelit, llaqeve dhe ngjitėsve. Lazeri nė kombinim me fluorin ndihmon nė parandalimin e shfaqjes sė WS dhe ndihmon nė proceset e riparimit tė lezioneve fillestare.

Implikimet klinike

Studime tė mėtejshme nevojiten pėr tė vendosur udhėzime ndėrkombėtare pėr parandalimin e WS nė pacientėt qė i nėnshtrohen trajtimeve fikse ortodontike.

Pėr mė shumė informacion:

Patano A, Malcangi G, Sardano R, Mastrodonato A, Garofoli G, Mancini A, Inchingolo AD, Di Venere D, Inchingolo F, Dipalma G, Inchingolo AM. White spots: prevention in orthodontics - Systematic review of the literature. Int J Environ Res Public Health 2023 Apr 21;20(8):5608.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D