Roli i inteligjencės artificiale nė diagnostikimin e gengivitit

Parodontologji | 10 Korrik 2023 |

Roli i inteligjencės artificiale nė diagnostikimin e gengivitit


Sėmundja periodontale ėshtė njė sėmundje inflamatore kronike qė prek periodontiumin dhe klasifikohet nė gengivit dhe periodontitis me dėmtime tė kthyeshme dhe tė pakthyeshme tė indeve.

Sipas Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, prevalenca e sėmundjes periodontale vlerėsohet tė jetė mbi 50% nė mbarė botėn dhe pothuajse njė e treta janė raste tė rėnda, me humbje klinike tė atashimit mė tė madh se 5 mm dhe humbje kockore mė tė madhe se 30%.

Sėmundja periodontale shkaktohet nga akumulimi i pllakės ose biofilmit pėrgjatė vijės sė gengivave, duke rezultuar nė inflamacion tė lokalizuar tė tyre dhe pėrgjigje tė vazhdueshme tė bujtėsit. Ėshtė e vėshtirė pėr pacientėt tė mbajnė njė kontroll tė kėnaqshėm tė pllakės pa mbikėqyrje tė vazhdueshme nga njė higjenist profesionist ose dentist.

Inteligjenca artificiale mund tė pėrdoret pėr tė siguruar njė kontroll vizual dhe kėshillim tė vazhdueshėm tė automatizuar nėpėrmjet fotografive intra-orale.

Aktualisht ekzistojnė disa arkitektura rrjeti qė pėrdoren pėr tė zbuluar gengivitin nėpėrmjet fotografive intra-orale me saktėsi qė varion nga 0.47 nė 0.83, me 1.00 qė ėshtė vlera maksimale e saktėsisė. Saktėsia e ēdo sistemi diagnostikues pėr pėrdorim klinik duhet tė jetė sa mė e lartė qė tė jetė e mundur dhe saktėsia duhet tė jetė sė paku 0.90 ose mė e lartė.

Qėllimi i studimit tė mėposhtėm ishte tė parashikonte me saktėsi gjendjen e shėndetit tė gengivave, pėr sa i pėrket ndjeshmėrisė dhe specifikės, duke pėrdorur njė sistem tė ri tė inteligjencės artificiale tė ndėrtuar me DeepLabv3+, pas trajnimit me njė numėr adekuat fotografish intra-orale.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė publikuar nė "International Dental Journal", autorėt kanė zhvilluar dhe vėrtetuar njė sistem tė ri tė inteligjencės artificiale qė mund tė pėrdoret pėr tė diagnostikuar gengivitin nėpėrmjet fotografive intra-orale pa ndėrhyrjen e syrit tė njeriut.

Autorėt mblodhėn fotografitė intra-orale tė pamjes sė pėrparme qė plotėsonin kriteret e pėrfshirjes. Nė kėtė studim, arkitektura e rrjetit tė inteligjencės artificiale e pėrdorur ishte DeepLabv3+, bazuar nė Keras (v2.12, Google LLC) me TensorFlow 2 (v2.9, Google LLC). Ky rrjet nervor ėshtė shumė i transferueshėm dhe ofron shumė pika kontrolli tė trajnuara paraprakisht pėr tė lehtėsuar mėsimin e grupeve tė tė dhėnave.

Pėrgjatė kufirit gengival, gjendja gengivale e vendeve individuale u etiketua si e shėndetshme, e sėmurė ose e diskutueshme. Fotografitė u caktuan rastėsisht si njė grup tė dhėnash trajnimi ose vėrtetimi. Tė dhėnat e trajnimit u futėn nė sistemin e ri tė IA-sė dhe saktėsinė e tij nė zbulimin e gengivitit, duke pėrfshirė ndjeshmėrinė, specifikėn dhe mesataren e kryqėzimit. Saktėsia u raportua sipas deklaratės STARD-2015.

Rezultatet

U mblodhėn dhe regjistruan gjithsej 567 fotografi intra-orale, 80% e tė cilave u janė pėrdorėn pėr trajnim dhe 20% pėr vėrtetim. Sa i pėrket grupeve tė tė dhėnave tė trajnimit ishin gjithsej 113,745,208 piksele me 9,270,413; 5,711,027; 4,596,612 piksele tė etiketuara si tė shėndetshėm, tė sėmurė dhe tė dyshimtė, respektivisht.

Sa i pėrket grupeve tė tė dhėnave tė vėrtetimit, ishte 28,319,607 piksele me 1,732,031; 1,866,104; 1,116,493 piksele tė etiketuara respektivisht si tė shėndetshėm, tė sėmurė dhe tė dyshimtė.

Inteligjenca artificiale parashikoi saktė 1,114,623 pikselė tė shėndetshėm dhe 1,183,718 tė sėmurė me njė ndjeshmėri prej 0,92 dhe njė specifikė prej 0,94. Kryqėzimi mesatar nė lidhjen e sistemit u gjet tė ishte 0.60 dhe mbi pragun e pranuar zakonisht prej 0.50.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se inteligjenca artificiale mundi tė identifikonte vende specifike me dhe pa inflamacion gengival, me ndjeshmėri tė lartė dhe specifikė tė lartė nė tė njėjtin nivel me ekzaminimin vizual tė njeriut.

Implikimet klinike

Studimet e ardhshme ka tė ngjarė tė hapin rrugėn pėr aplikimet e sistemeve tė tilla tė IA-sė nė periodontologji dhe nė njė aspekt mė tė gjerė, nė parandalimin dhe kontrollin e sėmundjes periodontale nė popullatėn botėrore.

Pėr mė shumė informacion:

Reinhard Chun Wang Chau, Guan-Hua Li, In Meei Tew, Khaing Myat Thu, Colman McGrath, Wai-Lun Lo, Wing-Kuen Ling, Richard Tai-Chiu Hsung, Walter Yu Hang Lam. Accuracy of artificial intelligence-based photographic detection of gingivitis. Int Dent J 2023 Apr 26;S0020-6539(23)00060-6.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D