| 30 Mars 2015 |

Bakteret e pranishme te pacientėt e prekur nga parodontiti kronik, nė mungesė tė sėmundjeve sistemike dhe jo duhanpirės

Qėllimi i punės: Pėrshkrimi i prevalencės sė 11 baktereve parodontopatogjene te pacientėt e prekur nga parodontiti kronik para se tė zbatohet ēdo lloj terapieMateriale dhe metoda: janė seleksionuar 508 pacientė, 250 burra dhe 258 gra me moshė mesatare 38 vjeē (+- 12) pėrgjatė gjithė 2013-ės. U pėrfshinė tė gjithė ata pacientė qė shfaqnin njė parodontit kronik me BOP+ dhe me xhepa tė paktėn 4mm dhe jo mė tė thella se 7 mm. Kėta pas marrjes sė kampionėve mikrobiologjikė, prezantonin njė pėrqendri .....

<<<21 di 21
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D