Marrja e lartė e sheqerit shton rrezikun pėr sėmundje periodontale tek adoleshentėt

Parodontologji | 21 Qershor 2023 |

Marrja e lartė e sheqerit shton rrezikun pėr sėmundje periodontale tek adoleshentėt


Njė dietė jo e shėndetshme me njė konsum tė lartė ditor tė sheqernave tė lira dhe tė shtuara rrit rrezikun pėr mbipeshė, dhe ėshtė njė faktor i rėndėsishėm i rrezikut metabolik pėr sėmundjet jo-tė transmetueshme dhe kariesin dentar, dhe gjithashtu konsiderohet si njė faktor rreziku pėr zhvillimin e sėmundjeve periodontale.

Studimet e literaturės kanė treguar se marrja e sheqernave tė shtuara (nga 23 nė 396 herė/muaj) shoqėrohet me sėmundje periodontale edhe nė individė tė rinj, tė moshės 18-25 vjeē.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike, tė botuar nė "Clinical Oral Investigation", autorėt kanė hetuar lidhjen marrjes sė tepėrt tė sheqerit dhe sėmundjeve periodontale tek adoleshentėt (18-19 vjeē).

Ky studim analizoi 2,515 adoleshentė qė konsumuan kalori nga sheqernat e shtuara (≥10%), tė vlerėsuara nga frekuenca sasiore e ushqimit. U hetua gjithashtu nėse kishte njė korrelacion midis marrjes sė lartė tė sheqerit dhe sėmundjeve periodontale, vlerėsuar nga numri i dhėmbėve tė prekur nga gjakderdhja nė sondim, thellėsia e sondimit periodontal ≥ 4 mm dhe niveli i lidhjes klinike ≥ 4 mm nė tė njėjtėn vend.

U regjistruan edhe tė dhėnat mbi tė ardhurat e familjes, nivelin arsimor tė adoleshentėve, gjininė, konsumin e alkoolit dhe pirjen e duhanit.

Bazuar nė regresionin logjistik multinomial, sėmundjet periodontale u klasifikuan nė: <2 dhėmbė tė prekur, 2-3 dhėmbė tė prekur dhe ≥4 dhėmbė tė prekur pėr tė vlerėsuar raportet e prevalencės (PR).

Rezultatet

Nė kėtė studim u pėrfshinė rreth 2515 adoleshentė 18-19 vjeē, (vajza 52.80%, djem 47.20%). Pjesa mė e madhe e popullsisė sė studimit ishin studentė nė shkollė tė mesme (n=1758; 69.90%), jo-duhanpirės (n=2410, 95.83%), me rrezik tė ulėt tė alkoolizmit (n=2026, 80, 56%), jo obezė (n=1905, 75.75%) tė cilėt kanė bėrė kontrolle dentare nė 6 muajt e fundit (n=1117, 44.41%).

Nė mostėr, 13.76% (n=346) kishin njė raport tė triglicerideve/lipoproteinave, kolesterolit me densitet tė lartė/TG / HDL-C) ≥3 mg / dL. U  vu re se 64.73% (n=1628) e adoleshentėve kishin njė marrje ditore tė sheqernave tė shtuar mė pak se 10% tė energjisė totale tė konsumuar, ndėrsa 34.35% (n=864) kishin njė marrje ditore tė sheqernave tė shtuara tė barabarta me ose mė i madh se ky prag dhe vetėm 2.31% (n=58) e sheqerit tė shtuar tė konsumuar nga mostra ishte mė e madhe se 20% e marrjes totale tė energjisė.

Numri mesatar i dhėmbėve tė prekur nga sėmundjet periodontale rezultoi tė jetė 0.82 ± 1.97, me 8.43% (n=212) tė kampionit me 2-3 dhėmbė tė prekur dhe 7.24% (n=182) tė cilėt kishin 4 ose mė shumė dhėmbė tė prekur nga sėmundjet periodontale.

Modeli i regresionit logjistik multinomial tregoi njė lidhje tė konsiderueshme midis nivelit tė lartė tė marrjes sė sheqernave tė shtuar dhe gjendjes sė sėmundjes periodontale tė shprehur si dhėmbė tė prekur 4.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se njė nivel i lartė i marrjes sė sheqerit tė shtuar shoqėrohet me ≥4 dhėmbė tė prekur nga sėmundjet periodontale, pra me njė incidencė mė tė lartė tė sėmundjeve periodontale tek adoleshentėt.

Implikimet klinike

Konsumi i lartė i sheqerit shoqėrohet me sėmundje periodontale nė adoleshencė, duke mbėshtetur hipotezėn e integruar tė kariesit dentar dhe sėmundjeve periodontale dhe duke i dhėnė shtysė hetimeve tė ardhshme klinike mbi efektin e kufizimit tė konsumit tė shtuar tė sheqerit nė parametrat periodontale, tė cilat mund tė modifikojnė protokollet tradicionale tė trajtimit pėr sėmundjet periodontale.

Pėr mė shumė informacion:

Ana RO Moreira, Rosangela FL Batista, Lorena LC Ladeira, Erika BAF Thomaz, Claudia MC Alves, Maria C Saraiva, Antonio AM Silva, Mario A Brondani, Cecilia CC Ribeiro. Higher sugar intake is associated with periodontal disease in adolescents.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D