Odontopaste. Efekti i saj antimikrobik nė trajtimet kanalare

Endodonci | 15 Prill 2024 |

Odontopaste. Efekti i saj antimikrobik nė trajtimet kanalare

Suksesi i procedurave endodontike nė infeksionet bazė tė kanalit tė rrėnjės qėndron kryesisht nė reduktimin e ngarkesės bakteriale, e cila ndikohet nga lloji i agjentėve patogjenė tė pranishėm dhe nga...


Suksesi i procedurave endodontike nė infeksionet bazė tė kanalit tė rrėnjės qėndron kryesisht nė reduktimin e ngarkesės bakteriale, e cila ndikohet nga lloji i agjentėve patogjenė tė pranishėm dhe nga kohėzgjatja e infeksionit.

Nga ana tjetėr, nė infeksionet persistente, efikasiteti i procedurave kanalare mund tė ndikohet nga zhvillimi i rezistencave mikrobike dhe nga rikontaminimi prej biofilmit. Nė kėtė rast, trajtimet ndėrkanalare mund tė jenė tė dobishme pėr reduktimin bakterial maksimal.

Aktualisht, hidroksidi i kalciumit ėshtė trajtimi ndėrkanalar mė i pėrdorur. Megjithatė, nė treg ka pėrbėrje tė ndryshme me veēori antiinflamatore, apo me pėrbėrje antibiotike. Nga kėto barna, mund tė veēojmė Odontopaste, njė trajtim ndėrkanalar me bazė oksidi zinku, i pėrbėrė nga 5% hidroklorid klindamicine, 1% acetonid triamcinoloni dhe 0.5% hidroksid kalciumi.

Qėllimi kryesor i Odontopaste ėshtė reduktimi i inflamacionit dhe i dhimbjes postoperatore, duke parandaluar rritjen bakteriale nė sistemin kanalar. Ky trajtim ka dhe efekte tė dukshme analgjezike, pa shkaktuar diskromi dentare, siē mund tė ndodhė me pastat e tjera ndėrkanalare.

Efikasiteti i vėrtetė i kėtij bari ėshtė demonstruar nė shumė pak studime literature deri mė tani.

Nė njė analizė sistematike u pėrfshinė katėr studime in vitro. Njė studim demonstroi se Odontopaste shfaqte njė rritje qelizore mikrobike, dukshėm mė tė madhe nė thellėsi tė rrėnjės, krahasuar me barna, ose substanca tė tjera tė testuara.
Nga njė studim tjetėr u zbulua se Odontopaste i kishte reduktuar dukshėm njėsitė formuese tė kolonive, krahasuar me propolisin dhe kloreksidinėn. Rezultate tė mėtejshme treguan se Odontopaste nuk e redukton mjaftueshėm kontaminimin mikrobik nėse pėrdoret e vetme.

Mė tej, kombinimi i saj me hidroksid kalciumi nuk shfaqi shtim tė efikasitetit tė hidroksidit tė kalciumit. Studimet e pėrfshira kėtu janė analizuar nė njė nivel mesatar-tė lartė rreziku pėr bias.

Nga tė dhėnat e kėsaj analize, mund tė pėrfundohet se nuk ka evidenca tė mjaftueshme cilėsore nė literaturė pėr tė arritur efikasitet mė tė mirė antimikrobik tė Odontopaste, krahasuar me trajtime tė tjera ndėrkanalare. Prandaj, nevojiten studime tė mėtejshme pėr pėrcaktimin e efikasitetit tė Odontopaste si trajtim antimikrobik nė endodonci.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D