Menaxhimi i obstruksioneve jatrogjene tė kanalit tė rrėnjės nėpėrmjet Cone Beam

Endodonci | 14 Shtator 2023 |

Menaxhimi i obstruksioneve jatrogjene tė kanalit tė rrėnjės nėpėrmjet Cone Beam


Trajtimi endodontik i suksesshėm arrihet nėpėrmjet formėsimit dhe dezinfektimit korrekt tė sistemit tė kanalit tė rrėnjės; megjithatė, variacionet anatomike tė kanaleve, kėndi i lakimit tė tij si dhe rrezja e lakimit dhe pozicioni i lakimit mund tė ndikojnė si nė efektivitetin e dezinfektimit tė sistemit tė kanalit tė rrėnjės ashtu dhe nė suksesin endodontik.

Pėrgatitja mekanike ėshtė njė hap i rėndėsishėm dhe kritik nė procesin e dezinfektimit dhe sistemet komplekse tė kanaleve tė rrėnjės mund tė pėrfaqėsojnė njė sfidė pėr endodontistin duke shtuar  rrezikun pėr gabime jatrogjene.

Ndėr kėto gabime procedurale mund tė renditim pengesat jatrogjene pėr shkak tė grumbullimit tė baltės sė dentinės, perforacioneve, transportit tė pjesės apikale etj., tė gjitha gjendjet qė mund tė rrezikojnė dezinfektimin, duke rrezikuar vulėn apikale dhe duke predispozuar pėr patologji periapikale.

Formimi i obstruksionit mund tė pėrkufizohet si njė "produkt jatrogjen i parregullt, qė ka formėn e njė platforme nė murin e kanalit rrėnjė, qė e bėn tė vėshtirė ose edhe tė pamundur hyrjen nė foramenin apikal".

Ėshtė raportuar nga autorė tė ndryshėm nė literaturė se formimi i pengesave jatrogjene rritet ndjeshėm me lakimet e rrėnjėve mė tė mėdha se 20 gradė. Prandaj, protokollet e pėrcaktuara janė tė nevojshme pėr tė kuptuar plotėsisht strukturat e brendshme tė kanaleve rrėnjėsore dhe pėr tė zhvilluar njė simulim para-procedural pėr tė lehtėsuar endodontistin nė menaxhimin e rasteve komplekse endodontike, tė tilla si ato tė dėrguara nga kolegėt me pengesa jatrogjene qė pengojnė arritjen e saktė apikale.

Metoda e avancuar e segmentimit e kombinuar me rreze konike (CBCT) mund tė jetė e dobishme pėr kėtė qėllim.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės 

Nė njė studim tė publikuar nė "Journal of Endodontics", autorėt kanė propozuar njė metodė inovative tė kombinuar me CBCT-nė pėr tė pėrfunduar me sukses trajtimet e vėshtira tė kanalit tė rrėnjės me obstruksione jatrogjene dentare brenda njė ose mė shumė kanaleve.

Autorėt ilustruan rastin klinik tė njė pacienti qė iu drejtua atyre ata pas njė trajtimi tė pasuksesshėm tė kanalit tė rrėnjės pėr shkak tė obstruksionit dentinal tė molarit tė parė mandibular tė majtė.

U krye njė CBCT dhe imazhet u importuan nė softuer tė gatshėm pėr segmentim. Kanali u izolua dhe u krye segmentimi sė bashku me strukturat e tjera tė dhėmbit.
Njė paraqitje 3D e kanalit dhe strukturave tė kanalit tė brendshėm u eksportua nga softueri dhe u prodhua nė mėnyrė shtesė. Ai u pėrdor si njė udhėzues paraklinik pėr tė simuluar procedurėn, pėr tė para-lakuar skedarėt nė mėnyrė tė pėrshtatshme dhe pėr tė menaxhuar mė lehtė trajtimin e kanalit rrėnjė.

Konkluzionet 

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė vėrtetohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konstatohet se kjo teknikė e re, e cila pėrdor pėrpunimin virtual nga tė dhėnat e CBCT-sė pas formimit tė obstruksioneve jatrogjene tė kanalit tė rrėnjės, mundėson menaxhimin mė efektiv dhe mė tė shpejtė tė stomatologjisė.

Implikimet klinike

Pėrdorimi i modelimit virtual me tė dhėnat e marra nga njė CBCT pėr tė menaxhuar RCT-tė me kanale tė lakuara tė kombinuara me obstruksione jatrogjene tė krijuara nga pėrpjekjet e mėparshme tė RCT-sė ėshtė modaliteti i rekomanduar i trajtimit qė mund tė ndihmojė endodontistin tė vizualizojė rrugėn e RCT, tė mundėsojė skedarėt dhe para-lakoren dhe orientimin e tyre tė saktė pėr shtegun e kanalit, duke ndihmuar nė arritjen e mbylljes mė tė mirė apikale.

Pėr mė shumė informacion:

Andrew B. Cameron, Hadeel MHAS Abdelhamid, Roy George. CBCT segmentation and additive manufacturing for the management of root canals with ledges: a case report and technique. J Endodontics 2023;S0099-2399(23)00472-7.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D